Filozofie

 /

Kodex aliance
  1. 1. Na prvním místě je pro nás vždy zákazník a jeho informovanost, upřednostňujeme otevřený, etický přístup, se zaměřením na kvalitu a možnost přímé komunikace.
  2. 2. Upřednostňujeme zboží s jasným původem a seriózní historií značky.
  3. 3. Upřednostňujeme složení a funkčnost produktů před jednostranným zaměřením na cenu a chuť.
  4. 4. Upřednostňujeme maximální čistotu, jasný původ a ověřenou formu použitých surovin.
  5. 5. Upřednostňujeme produkty (kapsle, tobolky, instantní a tekuté formy) s minimalizovaným obsahem balastních aditiv, pojiv a umělých sladidel.
  6. 6. Upřednostňujeme seriózní značky investující do vývoje a složení před značkami zaměřenými na agresivní mass-marketing.
  7. 7. Upřednostňujeme značky/výrobce, které podporují zdravý a etický životní styl

Podpořte zdraví svého srdce, část 7: Koenzym Q10 pro energii i ochranu vašeho organismu

Koenzym Q10 je látka rozpustná v tucích podobná vitaminům, která pomáhá produkovat energii v mitochondriích buněk. Lidský organismus jej dokáže produkovat sám, ale s postupujícím věkem tato produkce klesá. Naštěstí je možné zajistit příjem koenzymu Q10 také prostřednictvím potravin (mezi nejbohatší zdroje této látky patří vnitřnosti jako srdce, játra a ledviny; z rostlinných zdrojů jej najdeme především ve špenátu, vojtěšce, bramborách nebo obilovinách) nebo doplňků stravy.

Některá onemocnění (choroby srdce a cév, poruchy mozku, cukrovka nebo rakovina) jsou pak s nízkou hladinou koenzymu Q10 v organismu spojena. Zatím však není zcela jasné, jestli nízká hladina této látky onemocnění způsobuje nebo je jejich výsledkem. Mezi příčiny nedostatku koenzymu Q10 mohou patřit nedostatek vitaminu B6, mitochondriální onemocnění, genetické vady v syntéze nebo využívání koenzymu Q10 případně nežádoucí účinky užívání statinů.

Koenzym Q10 a statiny

Statiny jsou léky na předpis, které pomáhají snižovat vysokou hladinu cholesterolu. Přestože jsou poměrně účinné, nejsou vhodné úplně pro každého, protože mohou mít řadu nežádoucích vedlejších účinků typu bolest svalů, nevolnost, průjem, poškození jater a ledvin nebo zvýšená hladina cukru v krvi. Spolu s tím dochází při užívání statinů také ke snížení hladiny koenzymu Q10 v organismu, přičemž s klesající hladinou koenzymu Q10 se více projevují ostatní nežádoucí vedlejší účinky. Z tohoto důvodu je při užívání statinů vhodné užívat i koenzym Q10, aby byly nežádoucí vedlejší účinky redukovány.[1]

Látka, bez které by naše orgány nefungovaly

Jednou z primárních funkcí koenzymu Q10 je produkce energie v buňkách. Je zapojen do tvorby adenosintrifosfátu (ATP), který se podílí na přenosu energie uvnitř buněk. Velmi významné je také jeho antioxidační působení a ochrana před oxidativním stresem, který může narušit správné fungování mechanismů v těle a způsobuje mnoho zdravotních komplikací. Koenzym Q10 se zároveň podílí na biochemických pochodech umožňujících vstup minerálů a stopových prvků do buněk. Zároveň je přítomen ve všech buňkách našeho těla, přičemž nejvyšší koncentrace je v orgánech, které mají největší nároky na energii – srdce, ledviny, plíce a játra.

Mnoho výzkumů pak prokázalo široké spektrum pozitivních účinků koenzymu Q10 na náš organismus – reguluje hladinu cukru v krvi, pomáhá v léčbě a prevenci rakoviny, snižuje svalovou únavu, brání před poškozením pokožky, migrénou, onemocněním mozku a plic. V rámci tohoto článku se zaměříme především na přínos koenzymu Q10 pro zdraví srdce.

Koenzym Q10 a kardiovaskulární onemocnění

Oxidativní stres může být příčinou velkého množství kardiovaskulárních onemocnění včetně srdečního selhání nebo vysokého krevního tlaku. K srdečnímu selhání často dochází kvůli ztrátě kontraktilní funkce srdce, což může být způsobeno energetickým vyčerpáním v mitochondriích spojeným právě s nízkou hladinou koenzymu Q10. Jeho nedostatek byl u pacientů s kardiomyopatií (skupina chorob, při kterých je přímo postižen srdeční sval) prokázán biopsií. Úroveň nedostatku koenzymu Q10 pak přímo souvisela se závažností onemocnění, což naznačuje, že léčba s pomocí koenzymu Q10 by skutečně mohla vést ke zlepšení kvality života pacientů s tímto kardiovaskulárním onemocněním.[5]

Mnoho studií prokázalo zlepšení fungování srdce při užívání koenzymu Q10 díky zvýšené produkci energie, lepší kontraktilitě srdečních svalů a silné antioxidační aktivitě. Studie, která po dobu 8 let zkoumala výhody užití koenzymu Q10 v klinické kardiologii, prokázala, že doplňování koenzymu Q10 je užitečné při širokém spektru kardiovaskulárních onemocnění.[6] Snížená hladina koenzymu Q10 byla pozorována rovněž u pacientů s chronickým srdečním selháním. Prospěšnost koenzymu Q10 při těchto srdečních selháních s různými příčinami prokázaly dvě významné metaanalýzy.[7,8] Jiná studie zase potvrdila, že suplementace koenzymu Q10 pomáhá při endoteliální dysfunkci a zlepšuje srdeční kontraktilitu.[9]

Ateroskleróza

Koenzym Q10 pomáhá bojovat také proti ateroskleróze. Nejen, že zabraňuje oxidaci proteinů a DNA, ale především brání oxidaci LDL částic (po jejich oxidaci dochází k ukládání cholesterolu na stěnách tepen).[10] Přímý antiaterogenní účinek byl prokázán i studií prováděnou na myších s nedostatkem aplipoproteinu E (skupina látek, které se podílejí na metabolismu tuků), které byly krmeny stravou s vysokým obsahem tuku.[11] Pozitivní vliv koenzymu Q10 potvrzuje i další studie, podle které denní dávka 150 mg koenzymu Q10 u pacientů s aterosklerózou snižuje oxidativní stres, zvyšuje aktivitu antioxidačních enzymů a snižuje hodnoty zánětlivého makeru IL-6.[12]

Vysoký krevní tlak

Léky na snížení krevního tlaku mohou mít nežádoucí účinky jako deprese, onemocnění srdce nebo dysfunkce ledvin. Někteří pacienti navíc užívají více typů těchto léků, což riziko nežádoucích účinků ještě umocňuje. Podle některých vědců může užívání koenzymu Q10 snížit potřebu užívání více léků proti vysokému krevnímu tlaku.[13] Přesný mechanismus toho, jak koenzym Q10 snižuje krevní tlak, není znám. Jedna z teorií spočívá v tom, že chrání oxid dusnatý před nadbytečnými superoxidovými radikály, které vznikají při některých formách hypertenze a zabraňují správné funkci oxidu dusnatého. Antioxidační účinky koenzymu Q10 pomáhají oxid dusnatý před těmito volnými radikály ochránit a ten díky tomu může uvolňovat periferní tepny a tím přispívat ke snížení krevního tlaku.[14] Metaanalýza 12 klinických studií zkoumajících užití koenzymu Q10 pro léčbu hypertenze potvrdila pozitivní vliv koenzymu Q10 na snížení krevního tlaku bez ohledu na to, jestli byl podáván samostatně nebo jako doplněk k běžně užívaným lékům na snížení krevního tlaku. U koenzymu Q10 navíc nebyly pozorovány žádné nežádoucí vedlejší účinky. [15] Přestože jsou k určení skutečné terapeutické hodnoty koenzymu Q10 potřeba ještě další specifické výzkumy, v některých případech jej rozhodně lze doporučit jako vhodný doplněk ke konvenční léčbě vysokého krevního tlaku.

Dávkování

Koenzym Q10 se vyskytuje ve dvou formách – ubichinol a ubichinon. Ubichinol tvoří cca 90 % koenzymu Q10 v krvi a je tak jeho nejlépe absorbovatelnou formou.[2] Standardní dávkování koenzymu Q10 se pohybuje v rozmezí od 90 do 200 mg denně. Jako bezpečné se jeví dávky až do 500 mg denně, přičemž některé studie používaly i vyšší denní dávky bez závažnějších vedlejších účinků. Nežádoucí vedlejší účinky nebyly pozorovány ani u účastníků studie, kterým bylo podáváno 1200 mg koenzymu Q10 denně po dobu 16 měsíců.[3] Denní dávku je pak vhodné rozdělit do 2 až 3 menších dávek. Vzhledem k tomu, že koenzym Q10 je látka rozpustná v tucích, je ideální jej konzumovat spolu s jídlem obsahujícím tuk, což umožní tělu, aby jej absorbovalo až třikrát rychleji než bez jídla.[4]

Závěr

Koenzym Q10 má pro lidský organismus celou řadu pozitivních přínosů. Podílí se na produkci buněčné energie a zároveň působí jako silný antioxidant. Tyto vlastnosti pomáhají při ochraně buněk před oxidativním poškozením a také činí koenzym Q10 účinným prostředkem v prevenci a léčbě některých chronických onemocnění. Bylo prokázáno, že pomáhá zlepšovat zdraví kardiovaskulárního systému, reguluje hladinu cukru v krvi, snižuje frekvenci a intenzitu migrén a je vhodným doplňkem při prevenci i léčbě rakoviny. Jeho antioxidační účinky mohou efektivně zabraňovat svalové únavě, poškození kůže a mozku i rozvoji plicních onemocnění. Jelikož přirozená produkce koenzymu Q10 s věkem postupně klesá a zároveň u něj zatím nebyly pozorovány žádné závažné nežádoucí vedlejší účinky, může mít z jeho doplňování (ať už z potravin s vysokým obsahem koenzymu Q10 nebo doplňků stravy) zdravotní prospěch v podstatě kdokoli.

Autor článku: Mgr. Tom Pavelek

Reference:

1. Laaksonen, R.: Eur J Pharmacol 1994;46:313-317

2. Langsjoen PH and Langsjoen AM (2014) Comparison study of plasma coenzyme Q10 levels in healthy subjects supplemented with ubiquinol versus ubiquinone. Clin Pharmacol Drug Dev 3, 13–17.

3. Shults C. W., Oakes D., Kieburtz K., Beal M. F., Haas R., Plumb S., et al. . (2002). Effects of coenzyme Q10 in early Parkinson disease: evidence of slowing of the functional decline. Arch. Neurol. 59, 1541–1550. 10.1001/archneur.59.10.1541

4. Garrido-Maraver J., Cordero M. D., Oropesa-Ávila M., Vega A. F., De La Mata M., Pavón A. D., et al. (2014). Coenzyme q10 therapy. Mol. Syndromol. 5 187–197.

5. Folkers K, Littarru GP, Ho L, Runge TM, Havanonda S, Cooley D. Evidence for a deficiency of coenzyme Q10 in human heart disease. Int Z Vitaminforsch. 1970;40:380–390.

6. Langsjoen H, Langsjoen P, Willis R, Folkers K. Usefulness of coenzyme Q10 in clinical cardiology: a long-term study. Mol Aspects Med. 1994a;15(suppl):S165–S175.

7. Mortensen SA. Overview on coenzyme Q10 as adjunctive therapy in chronic heart failure. Rationale, design and end-points of ‘Q-symbio’ – a multinational trial. Biofactors. 2003;18:79–89.

8. Sander S, Coleman CI, Patel AA, Kluger J, White CM. The impact of coenzyme Q10 on systolic function in patients with chronic heart failure. J Card Fail. 2006;12:464–472.

9. Littarru GP, Tiano L. Bioenergetic and antioxidant properties of coenzyme Q10 recent developments. Mol Biotechnol. 2007;37:31–37.

10. Mohr D, Bowry VW, Stocker R. Dietary supplementation with coenzyme Q10 results in increased levels of ubiquinol-10 within circulating lipoproteins and increased resistance of human low-density lipoprotein to the initiation of lipid peroxidation. Biochim Biophys Acta. 1992;1126:247–254.

11. Witting PK, Pettersson K, Letters J, Stocker R. Anti-atherogenic effect of coenzyme Q10 in apolipoprotein E gene knockout mice. Free Radic Biol Med. 2000;29:295–305.

12. Lee BJ, Huang YC, Chen SJ, Lin PT. Coenzyme Q10 supplementation reduces oxidative stress and increases antioxidant enzyme activity in patients with coronary artery disease. Nutrition. 2012a;28:250–255.

13. Langsjoen P, Willis R, Folkers K. Treatment of essential hypertension with coenzyme Q10. Mol Aspects Med. 1994b;15(Suppl):S265–272.

14. Pepe S, Marasco SF, Haas SJ, Sheeran FL, Krum H, Rosenfeldt FL. Coenzyme Q10 in cardiovascular disease. Mitochondrion. 2007;7(suppl):S154–S167.

15. Rosenfeldt FL, Haas SJ, Krum H, Hadj A, Ng K, et al. Coenzyme Q10 in the treatment of hypertension: a meta-analysis of the clinical trials. J Hum Hypertens. 2007;21:297–306.