Filozofie

 /

Kodex aliance
 1. 1. Na prvním místě je pro nás vždy zákazník a jeho informovanost, upřednostňujeme otevřený, etický přístup, se zaměřením na kvalitu a možnost přímé komunikace.
 2. 2. Upřednostňujeme zboží s jasným původem a seriózní historií značky.
 3. 3. Upřednostňujeme složení a funkčnost produktů před jednostranným zaměřením na cenu a chuť.
 4. 4. Upřednostňujeme maximální čistotu, jasný původ a ověřenou formu použitých surovin.
 5. 5. Upřednostňujeme produkty (kapsle, tobolky, instantní a tekuté formy) s minimalizovaným obsahem balastních aditiv, pojiv a umělých sladidel.
 6. 6. Upřednostňujeme seriózní značky investující do vývoje a složení před značkami zaměřenými na agresivní mass-marketing.
 7. 7. Upřednostňujeme značky/výrobce, které podporují zdravý a etický životní styl

Bromelain – zázračný enzym skrytý v ananasu

Ananasy nejsou jen lahodné ovoce a vyhledávaná přísada do sladkých pokrmů a drinků. Jde také o významnou součást přírodního bohatství a také lidového léčitelství – typicky v Jižní Americe a na Havaji. Ananas je totiž jedním z nejbohatších zdrojů enzymu bromelain. Ten se skládá z několika endopeptidáz a přírodních sloučenin jako je fosfatáza, glukosidáza, peroxidáza, celuláza a proteinových inhibitorů. Bromelain je nejčastěji dostupný ve formě extraktu ze stopky ananasu, nikoli přímo z jeho ovocného jádra.

Ananas samotný obsahuje ještě mnoho vitamínu C, B1, draslíku, manganu a některé fytonutrienty, z hlediska účinku je však zdaleka nejzajímavější právě bromelain. Medicína jej zná jako pomocníka proti zánětu a otokům, používá se jako přírodní pomoc při problémech s trávením a alergiemi, nejnovější výzkumy však naznačují účinky související s artritidou, zdravím srdce a cév, s prevencí a pomocí při rakovině a dalšími chorobami. Pojďme se proto na všechny vlastnosti bromelainu podívat podrobněji.

Poruchy zažívání + zlepšení trávení makro a mikronutrientů

Bromelain je v této oblasti účinný proto, že jde o enzym specificky pomáhající s trávením bílkovin (dovede nahradit chybějící enzymy pepsin a trypsin při nedostatečné funkci slinivky) a obecně makronutrientů i mikronutrientů. Je to i díky tomu, že v oblasti tlustého střeva potlačuje zánět (a drtivá většina problémů v této oblasti je způsobena právě zánětem) a redukuje produkci prozánětlivých cytokinů poškozujících střevní stěnu. Má díky tomu hojivé účinky a proto je vhodný pro všechny s těmito problémy:

 • Zánět střeva
 • Ulcerózní kolitida
 • Crohnova choroba
 • Dyspepsie nebo vředy způsobené bakterií heliobactor pylori
 • Rakovina střeva
 • Zácpa
 • Pálení žáhy
 • Průjem

Zotavení po zraněních a operacích

Protizánětlivé vlastnosti bromelainu z něj dělají velmi dobrou přírodní alternativu běžným lékům proti bolesti. Studie zkoumala schopnost bromelainu pomoci pacientům po vytrhnutí tzv. zubů moudrosti neboli osmiček – výsledkem bylo signifikantní zrychlení hojení, snížení otoků a zmírnění bolestivosti. Jedinci podstupující tento, ale i jiné zákroky, mají často problémy s pooperačními kompliakcemi, se kterými bromelain dokáže účinně pomoci.

Pomoc s bolestmi kloubů

Protizánětlivost pomůže i v jiné velmi frekventované oblasti – při bolestech kloubů. Ať už akutních nebo chronických. Časopis Alternative Therapies in Health nad Medicine publikoval  výzkum, který hodnotil výzkum se 45 pacienty s osteoartritidou. Dvě kapsle se 650 mg bromelainu byly podávány 2x – 3x denně na lačno. U pacientů s akutní bolestí se bolest snížila o 60 %, zatímco o chronických o 50 %.

Alergie a astma

Žurnál Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine publikoval výsledky studie zkoumající vliv bromelainu na myši s astmatem. Pomohl potlačit zánětlivou reakci a vznik alergie ovlivňující dýchací cesty.  Tyto výsledky také naznačují schopnost bromelainu stimulovat celý imunitní systém – činnost dendritických buněk a specifické látky zvané DC 44 antigen.

Závěr

Bromelain lze najít ve stopce, ale i vláknitém jádru ananasu. Je zvlášností, že se v dostatečném množství nevyskytuje v žádném jiném ovoci. Můžeme také využít doplňky stravy. Lze využít při akutním i chronickém zánětu, při nedostatečné funkci slinivky, při problémech se zažíváním i ke zlepšení regenerace po operacích a úrazech.

Doporučený produkt pro suplementaci: Bromelain 500mg 90 kapslí – Viridian

Autor článku: redakce eFIA.cz

Zdroje:

https://draxe.com/nutrition/bromelain/

Bromelain treatment decreases secretion of pro-inflammatory cytokines and chemokines by colon biopsies in vitro. Onken JE, et al. Clin Immunol. 2008. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/18160345/

Treatment with oral bromelain decreases colonic inflammation in the IL-10-deficient murine model of inflammatory bowel disease. Hale LP1, Greer PK, Trinh CT, Gottfried MR. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15936249

Effect of proteolytic enzyme bromelain on pain and swelling after removal of third molars. Singh T1, More V2, Fatima U3, Karpe T4, Aleem MA5, Prameela J6. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28217537