Filozofie

 /

Kodex aliance
 1. 1. Na prvním místě je pro nás vždy zákazník a jeho informovanost, upřednostňujeme otevřený, etický přístup, se zaměřením na kvalitu a možnost přímé komunikace.
 2. 2. Upřednostňujeme zboží s jasným původem a seriózní historií značky.
 3. 3. Upřednostňujeme složení a funkčnost produktů před jednostranným zaměřením na cenu a chuť.
 4. 4. Upřednostňujeme maximální čistotu, jasný původ a ověřenou formu použitých surovin.
 5. 5. Upřednostňujeme produkty (kapsle, tobolky, instantní a tekuté formy) s minimalizovaným obsahem balastních aditiv, pojiv a umělých sladidel.
 6. 6. Upřednostňujeme seriózní značky investující do vývoje a složení před značkami zaměřenými na agresivní mass-marketing.
 7. 7. Upřednostňujeme značky/výrobce, které podporují zdravý a etický životní styl

Pycnogenol – silný pomocník pro zrak a bojovník proti oxidačnímu stresu, který pochází z lesa

Pycnogenol je název pro extrakt látek získaných z kůry středomořské francouzské borovice – Pinus maritima. Kůra z tohoto stromu je známá svým vysokým osahem, zdraví prospěšných, bioaktivních látek  – flavonoidů, a to především protocyanidinů (OPC), které byly pojmenovány podle modrého zbarvení, které dávají  rostlinám. Slovo pycnogenol je názvem značky tohoto extraktu získaného pouze z francouzské přímořské borovice (rostoucí v jihozápadní Francii).

Proč je Pycnogenol unikátní

Flavonoidy jsou považovány za antioxidanty, tedy látky, které v těle bojují s nadměrným množstvím volných radikálů. Ty by jinak značně poškozovaly např. obranyschopnost našeho organismu a způsobovaly celou řadu chronických i akuních  onemocnění. Pycnogenol z kůry přímořské borovice je přitom vysoce koncentrovanou formou různých forem flavonoidů, které se vyznačují vysokým antioxidačním účinkem. Značný obsah protocyanidinů však obsahují i borůvky či víno, ale také kvalitní, nepražené kakao. Avšak tento extrakt je doslova směsí nabitou vysoce využitelných flavonoidů se silnou antioxidační schopností.

Ty působí obecně v těle proti oxidačnímu stresu a zánětu, velmi se ale osvědčily v jedné speciální oblasti – dovedou velmi pomoci při různých chorobách očí, zákalu a např. při diabetické retinopatii. Všechny tyto nemoci jsou velmi často způsobeny právě nadměrnou činností volných radikálů, proto se v této oblasti ukazuje Pycnogenol jako tolik účinný.

Navíc neobsahuje jen flavonoidy, ale i důležité organické kyseliny – např. kávovou a felurovou. Ty byly taktéž podrobně studovány a jejich účinky jsou zajímavé zejména pro ženy:

 • Zmírnění stahování cév či snížení křečových stavů dělohy
 • Zmírnění bolestivé menstruace
 • Zmírnění zánětu

Ovoce a zelenina tyto organické kyseliny obsahují také, ale zdaleka ne v takovém množství. Pycnogenol je tak doslova unikátní směsicí. Zmíněné látky – protocyanidiny mají značný vliv na pojivové tkáně, tedy i na naši pokožku. Podporují tvorbu kolagenu a elastinu, čehož se začně využívá i v kosmetickém průmyslu, jako součást výživových krémů pro naši pleť.

Další výhodou Pycnogenolu (od níž je také název částeně odvozen) je jeho struktura. Obsahuje totiž molekuly větších i menších rozměrů, což umožňuje snažší průnik dokonce i do vnitřku buněk. Látky obsažené v extraktu tak mohou působit proti nadměrné tvorbě volných radikálů přímo na buněčné úrovni. Větší molekuly pak působí v krevním řečisti.

Pycnogenol byl a stále je předmětem mnoha studií, avšak pravdou je, že zmínky o jeho užívání sahají až do 14. století  – k lečbě kurdějí u Indiánů. V jeho silně zdraví prospěšné účinky se vkládají velké naděje. Pro svoji antioxidační sílu je používán dokonce i jako podpora při inhibici rakovinnového bujení.

Potvrzené pozitivní účinky pycnogenolu

 • Snižování hladiny krevního cukru – a to doslova hladiny glukózy v krvi, ne hladiny insulinu
 • Zvyšuje produkci oxidu dusnatého (NO), což pozitivně ovlivní celou řadu reakcí v těle. Pro ženy např. zmírňuje menstruační potíže. Pro muže i ženy může být zajímavé i to, že NO napomáhá s erekcí, čehož je využíváno i při léčbě jejích poruch. Se schopností zvyšovat produkci NO souvisí i pozitivní přínos pro zdraví našich cév, což souvisí i s eliminováním kardiovaskulárních onemocnění
 • Ovlivňuje tak i cirkulaci krve
 • Vlivem na průtok krve pomáhá i při eliminování křešových žil – že podporuje strukturu žil, vlásečníc, napomáhá správné a dostatečnému průtoku krve v žilách.
 • Svoji antioxidační schopností bojuje proti bakteriálním i virovým onemocněním
 • Vyživuje nervové buňky, podporuje kognitivní funkce, čehož mohou využít i studenti v přípravě ke zkouškám
 • Snižuje hladinu škodlivého cholesterolu
 • Zlepšuje hojení jizev
 • Tlumí příznaky astmatu
 • Je využíván k podpoře léčby rakoviny, a to zejména z důvodu silné antioxidační schopnosti, snižování množstvých volných radikálů, posílením imunitních systémů, takže tělo je schopno samo ničit škodlivé látky, ale také zabraňuje shlukování rakovinných buněk a tím může snížit riziko vzniku metastází. Pyknogenol určitým způsobem zabraňuje přilnavosti rakovinných buněk, a tedy pomáhá eliminovat záchyt těchto buněk na dalších orgánech.
 • Má silné protizánětlivé působení
 • Je cíleně používán i jako přírodní účinná substance pro zklidnění super hyperaktivních děti podporuje lepší prokrvení mozku, podporuje zdraví stav mozkových přenašečů neurotransmiterů
 • Pomáhá při trávení, protože stimuluje transport žluče do žaludku
 • Značně podporuje imunitu
 • Pomáhá snižovat zánětlivé procesy, jako je třeba artritida nebo artróza

 

Doporučený produkt pro suplementaci – Pycnogenol with Grape Seed Extract 60 kapslí – Viridian

Autorka článku: Monika Musilová

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22240497

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6619435/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22513958

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27994914