Filozofie

 /

Kodex aliance
 1. 1. Na prvním místě je pro nás vždy zákazník a jeho informovanost, upřednostňujeme otevřený, etický přístup, se zaměřením na kvalitu a možnost přímé komunikace.
 2. 2. Upřednostňujeme zboží s jasným původem a seriózní historií značky.
 3. 3. Upřednostňujeme složení a funkčnost produktů před jednostranným zaměřením na cenu a chuť.
 4. 4. Upřednostňujeme maximální čistotu, jasný původ a ověřenou formu použitých surovin.
 5. 5. Upřednostňujeme produkty (kapsle, tobolky, instantní a tekuté formy) s minimalizovaným obsahem balastních aditiv, pojiv a umělých sladidel.
 6. 6. Upřednostňujeme seriózní značky investující do vývoje a složení před značkami zaměřenými na agresivní mass-marketing.
 7. 7. Upřednostňujeme značky/výrobce, které podporují zdravý a etický životní styl

Lipozomální vitamíny – jak se orientovat v rámci kvality a složení nabízených produktů

Produkty s obsahem lipozomů patří k absolutní špičce co se týče vstřebatelnosti. Pod názvem lipozomální vitamíny však lze nakoupit dva naprosto odlišné druhy produktů. Tuto skutečnost umožňuje větší legislativní prostor pro daný název. Následkem je samozřejmě obtížnější orientace pro koncového zákazníka.

Celá záležitost je ve své podstatě poměrně jednoduchá, ale pro zákazníka v prvopočátku poněkud nepřehledná. Přestože se produkt může jmenovat např. lipozomální vitamín C, existuje zde jeden zcela zásadní rozdíl:

 • v prvním případě je produkt plně složen z  lipozomů (fyzikální struktura molekul)
 • ve druhém případě produkt žádné lipozomy neobsahuje, obsahuje pouze jednoduchou “zamixovanou” směs, která se pro jejich tvorbu používá

Jak je to možné?

Zastánci druhé kategorie argumentují ( v lepším případě ) tím, že si dané lipozomy vytvoří každý jedinec sám u sebe v žaludku, popř. trávicím systému a následně si do jejich struktury zabuduje i daný vitamín, který má být takto transportován. Je to zajímavá teorie, ale pro toto tvrzení zatím neexistuje žádná cílená vědecká studie, která by toto vše dokazovala. Tedy přímý fakt, že během procesu trávení v trávicím traktu váže naše tělo dané mikronutrienty (např. vitamín C ) v plné míře do formy lipozomů a touto cestou je také vstřebává, přičemž nevyužívá klasické cesty standardního trávení a vstřebávání.

Někteří výrobci těchto lipozomálních produktů s obsahem jednoduchých směsí bez obsahu lipozomů argumentují faktem, že se vitamín C perfektně vstřebá, ale informaci o tom, že se může jednat o běžnou cestu vstřebávání (jako např. u klasického vitamínu C) již dále nerozvádějí.

Za zmínku stojí, že převážně micely (pro přirovnání větší „balonky“) a následně v menší míře lipozomy (mikro „balonky“) opravdu vznikají v tenkém střevě (NE v žaludku!) během procesu štěpení tuků (proces trávení) a následně jsou vstřebávány mizním systémem do krevního oběhu. Že by však tělo dokázalo vytvořit čistou směs lipozomů a přesně do jejich struktury sofistikovaně zabudovat 100% aktivní látky, např. uvedený vitamín C, který je navíc rozpustný ve vodě, ale zatím žádná konkrétní studie neprokazuje. V případě platnosti tohoto tvrzení by postačilo v rámci klasické stravy konzumovat dávku vitamínu C a např. čajovou lžící stolního másla, nebo jídlo s obsahem tuku (mastných kyselin).

Současný trh nabízí dva typy lipozomálních produktů

 1. Lipozomální produkty s obsahem lipozomů
 • Originální/původní produkty
 • Tekuté lipozomy (koncentráty), injekční lipozomy a infuze (ampule), speciální sprejově sušené lipozomy v prášku (kapsle – vysoká cena díky obsahu reálných sprejově sušených lipozomů)
 • Charakteristika: vyšší cena, lipozomy v základním složení = liposomální struktura molekul (fyzikální struktura)
 • Prezentace produktu/popis: obsahuje formu lipozomů, obsahuje vitamín C ve formě lipozomů atd..(originální lipozomy)
 1. Lipozomální produkty s nulovým obsahem lipozomů
 • Levnější alternativa / tzv. transportní systémy
 • Kapsle, nebo tobolky s obsahem prášku nebo gelu
 • Charakteristika: nízká cena, pouze směs pro tvorbu lipozomů, NE lipozomy (obvyklé formulace: proprietary blend, liposomální patentovaná směs atd.)
 • Prezentace produktu/popis: zde velmi důrazně doporučujeme navštívit originální stránky výrobce, protože na stránkách on-line prodejců mohou být tyto informace zkreslené, nebo nepřehledné. Originální výrobce produktu, nebo ochranné známky se obvykle legislativně chrání informací v popisu prostřednictvím následující formulace, např.: *Incorporates phospholipids to help protect the vitamin C and aid in the formation of liposomes in the stomach = překlad: Obsahuje fosfolipidy, které pomáhají chránit vitamín C a pomáhají při tvorbě lipozomů v žaludku. Další možnost: The human body produces its own liposomes from food within the digestive system.. = překlad: lidské tělo produkuje své vlastní liposomy v trávicí soustavě.. atd.. Dalšími často využívanými formulacemi v názvu produktu jsou např.:  *Vitamín D a lipozomální transportní systém, Liposomální technologie pro podporu vstřebávání atd..

Co jsou to lipozomy?

Lipozomy jsou malé „transportní balonky“ vyrobené z čistých fosfolipidů izolovaných ze slunečnicového lecitinu. Mohou mít různé velikosti od několika nanometrů až po desítky mikrometrů. Ve spojení s vodou formují fosfolipidy mikroskopické struktury s dutinou uprostřed vyplněnou vodou, obklopenou fosfolipidovým pouzdrem. Ve vodě uprostřed fosfolipidu je pak možné rozpustit jiné molekuly, například vitamín nebo glutathion, které potřebujeme snadnou cestou vstřebat do těla. A zatímco hydrofilní (vodu přitahující) molekuly mohou být drženy uvnitř zapouzdřeného jádra, hydrofobní (vodu odpuzující) látky se mohou rozpustit do samotné fosfolipidové membrány – takovýmto způsobem mohou lipozomy transportovat hydrofilní i hydrofobní molekuly. A právě díky těmto unikátním vlastnostem jsou využívány jak matkou přírodou, např. v mateřském mléce, tak také specializovanými producenty a to při výrobě léků nebo doplňků stravy. Více zde…

Stejný název, stejné složení, jiná fyzikální struktura! Jak vypadá směs ve formě  lipozomů (verze jedna) a úplně stejná směs v základní podobě (verze dva)?

Přestože může být chemické složení produktů z obou kategorií stejné, zásadní rozdíl je v tzv. fyzikální (molekulární) struktuře a samozřejmě v nesrovnatelné pracnosti a nákladech na výrobu. V prvním případě se jedná o směs lipozomů vyrobených šetrně z bioaktivních složek a fosfolipidů např. pomocí speciálních metod sonifikace a ultra-turrax (sofistikovaná produkční metoda). Tyto finální produkty jsou nabízeny jak v tekuté formě (vyšší cena), tak následně po sprejovém sušení ve formě prášku (ještě vyšší cena). V tom druhém případě se jedná o standardní mix těchto bioaktivních složek, tedy směs např. vitamínu C, lecithinu, nebo dalších mastných kyselin, která je jednoduše zamíchaná dohromady v potravinářské míchačce.

Závěr

V případě zájmu o lipozomální produkty s obsahem lipozomů v základním složení, doporučujeme při nákupu zvýšenou pozornost. Jako první napoví vždy cena, protože v této kategorii platí jednoduché pravidlo: levná kvalita neexistuje.  Vše je dáno náročnějším výrobním procesem. Dále napoví dlouholetá tradice a renomované jméno dané značky lipozomů (opakem jsou tzv. horké on-line novinky).  Dále doporučujeme prostudovat podrobně formulace na stránkách prodejců a výrobců (viz. výše). Základní otázka je jednoduchá: obsahuje produkt ve svém základním složení lipozomy, nebo pouze tzv. lipozomální směs? 

Doporučené produkty od renomovaných společností s obsahem lipozomů:

Autor článku: redakce eFIA.cz