Filozofie

 /

Kodex aliance
 1. 1. Na prvním místě je pro nás vždy zákazník a jeho informovanost, upřednostňujeme otevřený, etický přístup, se zaměřením na kvalitu a možnost přímé komunikace.
 2. 2. Upřednostňujeme zboží s jasným původem a seriózní historií značky.
 3. 3. Upřednostňujeme složení a funkčnost produktů před jednostranným zaměřením na cenu a chuť.
 4. 4. Upřednostňujeme maximální čistotu, jasný původ a ověřenou formu použitých surovin.
 5. 5. Upřednostňujeme produkty (kapsle, tobolky, instantní a tekuté formy) s minimalizovaným obsahem balastních aditiv, pojiv a umělých sladidel.
 6. 6. Upřednostňujeme seriózní značky investující do vývoje a složení před značkami zaměřenými na agresivní mass-marketing.
 7. 7. Upřednostňujeme značky/výrobce, které podporují zdravý a etický životní styl

Lněný olej – obrovský pomocník, který se vyrovná rybímu oleji

Pokud chcete zvýšit příjem omega-3 a hledáte čistě rostlinný zdroj, je lněný olej zřejmě nejlepší volbou. Jeho benefity navíc zdaleka nekončí u vysokého obsahu těchto nenasycených mastných kyselin, proto by měl být součástí každého vyváženého jídelníčku.

Kde se vůbec lněný olej vzal?

Lněné semínko, z něhož olej pochazí, je jednou z plodin známých člověku odpradávna. Latinský název lnu Linum usitatissimum dokonce znamená „velmi užitečný“.  A to proto, že téměř každá část rostliny je využita – ze stonku se vyrábí lněné vlákno pro výrobu tkanin a ze semínka lněný olej, bohatý na kyselinu alfa-linolenovou. Je jedním z jejich největších zdrojů, velmi pravděpodobně tím nejsilnějším. Obsahuje málo nasycených mastných kyselin, střední množství mononenasycených mastných kyselin a vysoké množství polynenasycených mastných kyselin. (2)

Správný poměr omega-6 a omega-3

Nejdůležitější typy polynenasycených mastných kyselin jsou omega-6 a omega-3, kterých lněný olej obsahuje mnoho. To je důležité, ještě důležitější však je, že ve správném poměru – cca 0:3:1.

Vyvážený jídelníček by měl obsahovat zhruba dvakrát až čtyřikrát méně omega-6 než omega-3, lněný olej je tedy ideální. Pokud je tento poměr ve prospěch omega-6, chovají se tyto kyseliny prozánětlivě a zcela prokazatelně zhoršují celkovou kondici a zdraví. Bohužel, typická západní strava obsahuje 14x až 25x více omega-6 než omega-3. Výsledkem je rozvoj mnoha civilizačních chorob – diabetu, kardiovaskulárních chorob a rakoviny.

Pro doplnění ještě dodáme, že lněný olej obsahuje kyselinu alfa linolenovou (ALA), ne však kyselinu eikosapentaenovou (EPA) a dokosahexaenovou (DHA), které jsou obsažené např. v rybím oleji. To však není vůbec na závadu – tělo si tyto dvě látky (EPA + DHA) z dodané kyseliny alfa linolenové vytvoří samo.

Benefity lněného oleje

Nejdůležitějšími a velmi dobře popsanými (3,4,5,6) vlastnostmi jsou:

 • Schopnost potlačit chronický zánět
 • Schopnost posílit zdraví srdce a cév
 • Schopnost posílit zdraví a kondici mozku
 • Schopnost předcházet vzniku rakoviny

Méně známé benefity lněného oleje

Lněný olej má však i další praktické vlastnosti, o kterých se příliš nemluví:

1.Pomáhá s redukcí a udržením hmotnosti

Je to jednoduché – protože lubrikuje střevo a zároveň funguje jako přírodní laxativum, pomáhá trávícímu systému v chodu. Lépe tak funguje zpracování potravy a zároveň se tělo efektivně zbavuje toxinů. (7)

2.Pomáhá proti zácpě a průjmu

Jak už bylo řečeno, lněný olej lubrikuje střevo, je tedy výtečným pomocníkem při zácpě. Méně už se však ví, že pomáhá i při průjmu – má zároveň i tišící efekt, prospívá tedy zažívání komplexně. (8)

3.Pomáhá proti celulitidě

Opravdu je to tak. S přibývajícím věkem klesá v těle produkce koalgenu, což má mimo jiné za následek vznik celulitidy, strií a podobně. Konzumace lněného oleje podporuje přirozenou syntézu kolagenu v těle a tím i potlačení celulitidy.

4.Pomáhá proti ekzémům

Ekzémy jsou obvykle způsobené alergickou reakcí na jídlo nebo toxiny, případně mohou být vyvolané i stresem nebo některými chorobami. Esenciální mastné kyseliny obsažené ve lněném oleji mají prokazatelný pozitivní vliv na zdraví kůže a potlačují také kožní problémy jako je ekzém.

5.Pomáhá při Sjögrenově syndromu

Tento syndrom je zánětlivé autoimunitní onemocnění typické zejména dvěma symptomy – suchýma očima a ústy. Souvislost mezi stravou a stavem očí byl naznačen v mnoha studiích, až v roce 2007 však přišla studie, která popsala příznivý vliv lněného oleje. (10)

Závěr

Lněný olej si svoje vlastnosti udržuje pouze, pokud je zpracováván šetrnou cestou a lisován za studena. Pokud je různě mechanicky či chemicky pročišťován, nemá už takovou kvalitu, jaká je u přírodního produktu. Je tedy třeba dbát na to, aby výrobce deklaroval, že jde o 100% přírodní výrobek. Samozřejmě si jej můžeme vyrobit i doma svépomocí.

Autor článku: Tomáš Kouřil

Zdroje:

(1). https://draxe.com/nutrition/flaxseed-oil-benefits/

(2). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4152533/

(3). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4808865/

(4). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6699425/

(5). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5610846/

(6). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4226993/

(7). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4326402/

(8). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4326402/

(9). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC227015/

(10). https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17906762/