Filozofie

 /

Kodex aliance
 1. 1. Na prvním místě je pro nás vždy zákazník a jeho informovanost, upřednostňujeme otevřený, etický přístup, se zaměřením na kvalitu a možnost přímé komunikace.
 2. 2. Upřednostňujeme zboží s jasným původem a seriózní historií značky.
 3. 3. Upřednostňujeme složení a funkčnost produktů před jednostranným zaměřením na cenu a chuť.
 4. 4. Upřednostňujeme maximální čistotu, jasný původ a ověřenou formu použitých surovin.
 5. 5. Upřednostňujeme produkty (kapsle, tobolky, instantní a tekuté formy) s minimalizovaným obsahem balastních aditiv, pojiv a umělých sladidel.
 6. 6. Upřednostňujeme seriózní značky investující do vývoje a složení před značkami zaměřenými na agresivní mass-marketing.
 7. 7. Upřednostňujeme značky/výrobce, které podporují zdravý a etický životní styl

Adaptogenní houby a rostliny – neobjevená síla přírody, díl. 6. – Rhodiola

V našem seriálu o adaptogenní houbách volně pokračujeme adaptogenními bylinami. Jako první volíme čím dál populárnější Rhodiolu. Rhodiola rosea (česky rozchodnice růžová) známá také jako zlatý kořen, je adaptogenní byliny s úžasným efektem na energetický metabolismus, mozek a spalování nadměrného tuku. Rhodiola mezi adaptogeny vyniká díky obsahu přírodních sloučenin jako je rosavin, které mají schopnost stabilizovat hladinu stresového hormonu kortizol.

Rhodiola roste v arktických oblastech Asie a východní Evropy a je součástí tradičních medicín prakticky všude po světě, zejména v tradiční čínské medicíně, kde se používá pro zvýšení výdrže a zvládání stresu. V Evropě ji znali už Vikingové, kterým pomáhala zvýšit fyzickou sílu, zatímco současní Šerpové ji používají  při šplhání do velkých výšek, i při výstupech na Mt.Everest.

V Evropě ji lze nalézt například ve Finsku, v jehož severní oblasti, nedotčené krajině finského Laponska roste díky krajině, která je zároveň nezasažená znečištěním a zároveň velmi drsná, Rhodiola s velmi vysokým obsahem účinných látek, vyšším oproti Rhodiole z jižnějších oblastí.

Různých přírodních sloučenin obsahuje Rhodiola více než 40. Mezi hlavní látky s pozitivním účinkem na lidské zdraví patří rosavin a salidrosid (1.). Rosavin je unikátem obsaženým pouze v Rhodiole, zatímco salidrosid je obsažený i v ostatních příbuzných rostlinách. Nejen tyto dvě látky dávají Rhodiole následující výjimečné vlastnosti:

1.Zvyšuje energii a výkon

Výzkumy ukazují, že rhodiola skutečně dokáže pomoci se sportovním výkonem – zvyšuje energii, výdrž a sílu. Studie ukazují, že dovede posílit výdrž a odolnost díky zvýšení počtu červených krvinek snížení oxidativního stresu  (2.) Červené krvinky zásobují svaly kyslíkem, zvýšení jejich počtu tedy výrazně zvyšuje výkon a oddaluje únavu. Rhodiola totiž zesiluje produkci  erythropoetinu (EPO), hormon aktivující tvorbu červených krvinek.

Vedle mají toho účinné látky v Rhodiole prokazatelný vliv na poškození oxidativním stresem následující bezprostředně po cvičení – pomáhají urychlit regeneraci (3.) Jiná studie podniknutá na krysách ukázala, že suplementace rhodiolou umožnila testovaným zvířatům 0 25% déle plavat. Toto zlepšení se projevilo díky schopnosti rhodioly zvýšit produkci adenosintrifosfátu, neboli ATP, látky nezbytné pro buněčnou energii.

Rhodiola také významně pomáhá ve spalování nadbytečného tuku, zejména v oblasti břicha.

2.Může pomáhat proti fyzickému i  psychickému vyčerpání

Tato vlastnosti rhodioly je atraktivní pro sportovce i běžnou populaci. Může pomoci jak proti fyzické únavě, tak proti otupělosti nebo nedostatku soustředění. Rovněž pomáhá proti projevům spánkové deprivace, což se hodí sportovcům, těžce pracujícím, studentům i maminkám. V roce 2012 byl sepsán systematický přehled 11 randomizovaných kontrolních studií, který potvrdil, že rhodiola může mít tyto předpoklady, je však potřeba dalších zkoušek (5.)

3.Pomáhá proti depresi a zlepšuje kognitivní funkce

Rhodiola může pomoci nejen proti psychickému vyčerpání, ale také proti depresivním stavům. Rovněž podporuje kognitivní schopnosti mozku. Zvyšuje totiž aktivitu neuronů a neurotransmiterů, mezi něž patří serotonin a dopamin, které se starají o pocit štěstí, ale také o soustředění, paměť, pocit potěšení, ale také celkovou náladu. Což z nich činí dvě velmi důležité látky pro prevenci úzkosti a deprese. Ve studiích provedených na zvířatech dokázala rhodiola opravit poškozené neurony v hipokampu, oblasti mozku zodpovědné za centrum emocí, paměti a regulace autonomního nervového systému. (6.) Rhodiola se proto používá jako efektivní alternativa konvenčním antidepresivům, může totiž zvýšit dopaminovou sensitivitu, což kromě nálady pomáhá také proti závislostem nebo nezvladatelné chuti na jídlo. V klinické studii se 150 jedinci s depresí byla podávána rhodiola po dobu jednoho měsíce. Na konci tohoto období se u dvou třetin zcela ztratily symptomy deprese a zlepšilo se také vyčerpání. (7.) Rovněž proběhla studie srovnávající rhodiolu s lékem sertraline předepisovaným proti depresi. Po skončení studie se projevilo zmírnění deprese u skupiny s lékem i u skupiny užívající rhodioulu, avšak ta měla méně vedlejších příznaků.

A rhodiola dokáže pomoci i s úzkostí. Celkem 80 jedinců se středně závažnými úzkostnými symptomy po 14 dnech užívání rhodioly referovalo výrazné snížení úzkostlivosti, stresu, vzteklosti, zmatenosti nebo deprese, a také významné zlepšení v celkové náladě.(9.)

4.Pomáha snižovat kortizol a zvládat tak stres

Jeden z hlavních důvodů, proč lidé užívají rhodiolu, je její schopnost snižovat kortizol. To pomáhá v situacích, kdy je aktivovaný náš sympatický nervový systém. Ten se aktivuje při nárazovém, ale i dlouhodobém stresu. Zvýšená hladina kortizolu pak může způsobovat zhoršenou inzulinovou sensitivitu, nadváhu, problémy se štítnou žlázou, sníženou imunitu, hormonální nerovnováhu a další problémy.  Snížením a stabilizováním hladiny kortizolu se předejde jednak zmíněným fyzickým projevům chronického stresu, ale zároveň je možné jej lépe zvládat na psychické úrovni.

Závěrem

Rhodiolu lze doporučit všem postupujícím velkou psychickou nebo fyzickou zátěž, může pomoci všem skupinám, od přetížených zaměstnanců, rodičů, až po studenty, a je tak zajímavou alternativou konvenčním syntetickým přípravkům.

Autor článku: Jakub Novák

 1. Evaluation of biologically active compounds in roots and rhizomes of Rhodiola rosea L. cultivated in Lithuania. Kucinskaite. 2007. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17637521/
 2. Rhodiola rosea as antioxidant in red blood cells: ultrastructural and hemolytic behaviour. Battistelli. 2005. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16216810/
 3. Acute Rhodiola rosea intake can improve endurance exercise performance. Katrien De Bock. 2004. Dostupné zde: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15256690/
 4. Effect of extracts from Rhodiola rosea and Rhodiola crenulata (Crassulaceae) roots on ATP content in mitochondria of skeletal muscles. Abidov. 2003. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15500079/
 5. Rhodiola rosea for physical and mental fatigue: a systematic review. Ishaque. 2012. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3541197/
 6. Herbal medicine for depression, anxiety and insomnia: a review of psychopharmacology and clinical evidence. Sarris. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21601431/
 7. Rhodiola rosea therapy for major depressive disorder: a study protocol for a randomized, double-blind, placebo- controlled trial. 2014. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4297663/
 8. Rhodiola rosea versus sertraline for major depressive disorder: A randomized placebo-controlled trial2 2015. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25837277/
 9. The Effects of Rhodiola rosea L. Extract on Anxiety, Stress, Cognition and Other Mood Symptoms. 2015. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26502953/