Filozofie

 /

Kodex aliance
 1. 1. Na prvním místě je pro nás vždy zákazník a jeho informovanost, upřednostňujeme otevřený, etický přístup, se zaměřením na kvalitu a možnost přímé komunikace.
 2. 2. Upřednostňujeme zboží s jasným původem a seriózní historií značky.
 3. 3. Upřednostňujeme složení a funkčnost produktů před jednostranným zaměřením na cenu a chuť.
 4. 4. Upřednostňujeme maximální čistotu, jasný původ a ověřenou formu použitých surovin.
 5. 5. Upřednostňujeme produkty (kapsle, tobolky, instantní a tekuté formy) s minimalizovaným obsahem balastních aditiv, pojiv a umělých sladidel.
 6. 6. Upřednostňujeme seriózní značky investující do vývoje a složení před značkami zaměřenými na agresivní mass-marketing.
 7. 7. Upřednostňujeme značky/výrobce, které podporují zdravý a etický životní styl

Adaptogenní houby a rostliny – neobjevená síla přírody, díl. 8. – Sibiřský ženšen

Sibiřský ženšen (Eleutherococcus senticosus, eleuterokok ostnitý) se podle dochovaných záznamů pro léčebné účely používá více než 2000 let. Jedná se o blízkého příbuzného čínského ženšenu a jeho zastánci tvrdí, že má dokonce ještě výraznější adaptogenní účinky.

Jaké je tedy využití? Jak již byl zmíněno výše, jedná se o rostlinný adaptogen. Mnoho sportovců ho využívá pro zvýšení vytrvalosti a nížení únavy. Používá se také při chronických onemocněních srdce, léčbě krevního tlaku, cukrovce, onemocněních ledvin, chronické únavě, ADHD, Alzheimerově chorobě, revmatoidní artritidě, nachlazení a chřipce.

Sibiřský ženšen je malý dřevitý keř roustoucí v jihovýchodní části Ruska, severu Číny, Koreje a Japonska, přičemž v tradičních medicínách se využívá hlavně kořen a oddenky. Hlavními účinnými složkami sibiřského ženšenu jsou eleutherosidy. Existuje celkem sedm základních druhů eleutherosidů, přičemž nejvíce studovány jsou eleutherosidy B a E. Sibiřský ženšen obsahuje také komplexní polysacharidy, které mohou mít pozitivní vliv na imunitní systém.

Zdravotní účinky

Adaptogenní účinky

Sibiřský ženšen patří mezi adaptogenní rostliny, které pomáhají lidskému tělu zvládat stres, ať už fyzický, chemický nebo biologický. Tyto účinky jsou velmi důležité, protože chronický stres může přispívat k mnoha zdravotním problémům, jako jsou zhoršená imunita, nadváha, problémy se spánkem, zažívací potíže, vředy, deprese, srdeční onemocnění nebo zhoršená schopnost hojení ran. Sibiřský ženšen může prostřednictvím nespecifických účinku pomáhat neutralizovat různé fyzické i environmentální stresory a udržuje tak organismus v rovnováze.

Vytrvalost a soustředění

Sibiřský ženšen může zlepšovat fyzickou výdrž a pozornost podobně jako kofein, ale bez nežádoucího rizika propadu energie. Dosavadní studie měly sice smíšené výsledky, ale některé poukazují na potenciální přínos sibiřského ženšenu v oblasti kardiorespirační zdatnosti, metabolismu tuků a celkového vytrvalostního výkonu. [1]

Klinické nálezy rovněž naznačují, že sibiřský ženšen může pomáhat při léčbě pacientů trpících chronickým únavovým syndromem. U starších pacientů bylo po čtyřech týdnech podávání sibiřského ženšenu pozorováno zlepšení některých aspektů mentální výkonnosti i sociálního fungování. Při delším užívání byly však tyto účinky již méně výrazné. [2]

Studie zaměřená na sportovní výkonnost a stresové reakce ukázala, že užívání sibiřského ženšenu může zlepšit poměr testosteron:kortizol o více než 28 procent. Tento poměr je důležitý pro sledování stresové reakce u sportovců. [3]

Chřipka a nachlazení

Kořen sibiřského ženšenu může být skvělým pomocníkem v boji proti virům, které způsobují chřipku a běžné nachlazení. Studie in vitro publikovaná v lékařském časopise Antiviral Research zjistila, že tekutý extrakt z kořene sibiřského ženšenu účinně inhibuje replikaci lidského rhinoviru (hlavní příčina nachlazení), respiračního syncyciálního viru (způsobuje infekce dýchacích cest) a chřipkového viru A (původce chřipky) v buněčných kulturách infikovaných těmito viry. [4]

Herpes

Jedna dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná šestiměsíční studie zkoumala účinky sibiřského ženšenu u 93 mužů a žen s opakujícími se herpetickými infekcemi. Konkrétně se jednalo o virus herpes simplex (HSV) typu 2, který způsobuje genitální opar. Vědci dávali subjektům dva gramy kořene sibiřského ženšenu denně. Takto zjistili, že sibiřský ženšen snížil frekvenci, závažnost a trvání výskytu oparu. [5]

Učení a paměť

Randomizovaná kontrolovaná studie na zvířatech publikovaná v časopise Neural Regeneration Research zkoumala účinky eleuterosidu B a E na učení a paměť u starších krys. U těchto aktivních složek sibiřského ženšenu bylo již dříve prokázáno, že mohou zlepšovat paměť, posilovat kognitivní funkce a zmírňovat únavu. Tato studie podávala zvířecím subjektům nízké, střední a vysoké dávky (buď 50, 100 nebo 200 mg/kg) eleuterosidu B nebo E. Po čtyřech týdnech výsledky testů chování ukázaly, že eleuterosid B i E zlepšil u potkanů schopnost učení a paměť. [6]

Protinádorové účinky

Nedávný výzkum ukázal na možné využití sibiřského ženšenu v boji proti rakovině. Podle vědeckého článku publikovaného v roce 2016 v časopise The American Journal of Chinese Medicine studie in vitro i in vivo prokázaly inhibiční účinky sibiřského ženšenu na maligní nádory, jako jsou nádory v plicích a játrech. Někteří odborníci se domnívají, že tato rostlina může mít silný potenciál jako účinné protinádorové léčivo. [7]

Užívání

Sibiřský ženšen se jako doplněk výživy prodává ve formě kapslí, tobolek, tinktury nebo sušeného prášku. Můžete narazit také na čajové sáčky obsahující sibiřský ženšen, nebo si připravit odvar ze sušeného kořene. Vždy dávejte přednost doplňkům z důvěryhodného zdroje, některé produkty mohou totiž obsahovat menší než deklarované množství sibiřského ženšenu nebo balastní přísady.

Přesné dávkování bude záviset na formě doplňku a vašem individuálním zdravotním stavu. Běžně požívané dávky jsou 2 – 3 gramy sušeného prášku denně nebo 8 – 10 ml tekutého extraktu ve dvou až třech dávkách.

Neužívejte sibiřský ženšen před spaním, mohl by způsobovat problémy s usínáním.

Závěrem

Sibiřský ženšen je pro své pozitivní zdravotní účinky používán již po tisíce let. Neunikl ani pozornosti moderní vědy a některé studie už nyní ukazují zajímavé výsledky. Pro prokázání všech účinků sibiřského ženšenu však budou zapotřebí ještě další dlouhodobé studie na lidech. Pokud ale hledáte přírodní prostředek, který by vám mohl bez nežádoucích vedlejších účinků pomoci bojovat se stresem, nedostatkem energie nebo respiračními onemocněními, sibiřský ženšen by mohl být dobrou volbou.

Autor článku: Mgr.Tomáš Pavelek

Reference:

 1. Goulet, Eric & Dionne, Isabelle. (2005). Assessment of the Effects of Eleutherococcus Senticosus on Endurance Performance. International journal of sport nutrition and exercise metabolism. 15. 75-83. 10.1123/ijsnem.15.1.75.
 2. Hacker B, Medon PJ. Cytotoxic effects of Eleutherococcus sen-ticosus aqueous extracts in combination with N6-(delta 2-isopentenyl)-adenosine and 1-beta-D-arabinofuranosylcytosine against L1210 leukemia cells. J Pharm Sci. 1984;73:270–272.
 3. Gaffney BT, Hügel HM, Rich PA. The effects of Eleutherococcus senticosus and Panax ginseng on steroidal hormone indices of stress and lymphocyte subset numbers in endurance athletes. Life Sci. 2001 Dec 14;70(4):431-42.
 4. Glatthaar-Saalmüller B, Sacher F, Esperester A. Antiviral activity of an extract derived from roots of Eleutherococcus senticosus. Antiviral Res. 2001 Jun;50(3):223-8.
 5. Williams M. Immuno-protection against herpes simplex type II infection by eleutherococcus root extract. Int J Altern Complem Med 1995;13:9-12.
 6. Huang D, Hu Z, Yu Z. Eleutheroside B or E enhances learning and memory in experimentally aged rats. Neural Regen Res. 2013;8(12):1103-1112. doi:10.3969/j.issn.1673-5374.2013.12.005
 7. Li T, Ferns K, Yan ZQ, Yin SY, Kou JJ, Li D, Zeng Z, Yin L, Wang X, Bao HX, Zhou YJ, Li QH, Zhao ZY, Liu H, Liu SL. Acanthopanax senticosus: Photochemistry and Anticancer Potential. Am J Chin Med. 2016;44(8):1543-1558.