Filozofie

 /

Kodex aliance
 1. 1. Na prvním místě je pro nás vždy zákazník a jeho informovanost, upřednostňujeme otevřený, etický přístup, se zaměřením na kvalitu a možnost přímé komunikace.
 2. 2. Upřednostňujeme zboží s jasným původem a seriózní historií značky.
 3. 3. Upřednostňujeme složení a funkčnost produktů před jednostranným zaměřením na cenu a chuť.
 4. 4. Upřednostňujeme maximální čistotu, jasný původ a ověřenou formu použitých surovin.
 5. 5. Upřednostňujeme produkty (kapsle, tobolky, instantní a tekuté formy) s minimalizovaným obsahem balastních aditiv, pojiv a umělých sladidel.
 6. 6. Upřednostňujeme seriózní značky investující do vývoje a složení před značkami zaměřenými na agresivní mass-marketing.
 7. 7. Upřednostňujeme značky/výrobce, které podporují zdravý a etický životní styl

Adaptogenní houby a rostliny – neobjevená síla přírody, díl. 9. – Shiitake

V našem výčtu adaptogenních bylinek a hub bychom neměli zapomenout na shitake neboli Lentinula edodes či. houževnatec jedlý. Shitake patří již po stovky let mezi základní suroviny asijské kuchyně. Jedná se o jednu z nejoblíbenějších a nejpěstovanějších hub na světě. Díky jejich masité chuti a všestrannému využití najdete dnes houby shitake v obchodech s potravinami po celém světě.

Kromě výtečné chuti jsou houby shitake také nabité vitamíny skupiny B a mohou pomáhat v boji s rakovinou, kardiovaskulárními chorobami nebo infekcemi. Shitake obsahují chemické sloučeniny, které pomáhají chránit DNA před oxidačním poškozením. Například lentinan léčí poškození chromozomů způsobené protinádorovou léčbou, eritadenin zase pomáhá snižovat hladinu cholesetrolu a podporuje kardiovaskulární zdraví.

Houby shitake jsou výjimečné také tím, že obsahují všech osm esenciálních aminokyselin. Obsahují také kyselinu linolovou, která podporuje pevnost kostí, zlepšuje trávení a potlačuje potravinové alergie. Na bližší potenciální přínosy konzumace hub shitake se podíváme níže.

Jaké má shitake benefity?

Kondice srdce

Houby shitake obsahují tři sloučeniny, které mohou snižovat hladinu cholesterolu a mohou tak zlepšit stav kardiovaskulárního systému. Erutadenin inhibuje aktivitu enzymu, který se podílí na produkci cholesterolu. Steroly pomáhají blokovat vstřebávání cholesterolu ve střevech. Beta glukany podporují snížení hladinu cholesterolu.

Studie na krysách krmených stravou s vysokým obsahem tuků prokázala, že u krys, kterým byly navíc podávány houby shitake, nedošlo ke zvýšení hladiny cholesterolu v takové míře, jako u krys, kterým houby podávány nebyly. [1] Než však bude možné učinit zásadnější závěry, bude potřeba, aby se podobné výsledky prokázaly i u lidí.

Imunitní systém

Shitake obsahují speciální typy polysacharidů, které pomáhají posilovat imunitní systém. V rámci jedné studie byly účastníkům podávány dvě sušené houby shitake denně. Po jednom měsíci bylo u zkoumaných jedinců pozorováno zlepšení imunitních markerů a snížení hladiny zánětu. [2] Protože má imunitní systém tendenci s rostoucím věkem oslabovat, další studie se věnovala právě tomuto faktoru. Ač se jednalo pouze o studii na myších, výsledky naznačují, že by konzumace shitake mohla zpomalit nebo zvrátit pokles imunitních funkcí spojený s věkem. [3]

Protinádorové působení

Polysacharidy v houbách shitake mají také potenciál v léčbě rakoviny. Například lentinan pomáhá v boji proti nádorům nejen prostřednictvím aktivace imunitního systému, ale také bylo prokázáno, že inhibuje růst a šíření leukemických buněk. [4] V Číně a Japonsku se injekční forma lentinanu používá spolu s chemoterapií pro zlepšení funkce imunitního systému a celkové kvality života u pacientů s rakovinou žaludku. [5]

Antibakteriální a antivirové účinky

Některé látky obsažené v houbách shitake mají antibakteriální, antivirové a protiplísňové účinky. Se zvyšující se rezistencí na běžná antibiotika proto hledají někteří vědci nové prostředky v boji proti bakteriálním infekcím právě v shitake. Některé izolované sloučeniny při laboratorních výzkumech prokazují slibnou antimikrobiální aktivitu. Nepředpokládá se však, že by konzumace celých hub v tomto ohledu měla dostatečně silné účinky. [6]

Zdravé kosti

Houby shitake jsou jedním z mála rostlinných zdrojů vitamínu D. Ten lidské tělo potřebuje mimo jiné pro budování silných a zdravých kostí. Množství vitamínu D v houbách se může lišit podle místa a způsobu jejich pěstování. Pokud jsou více vystaveny UV záření, obsahují více vitamínu D.

Studie na myších ukázala, že u těch, které přijímaly stravu s nízkým obsahem vápníku a vitamínu D, se rozvinuly příznaky osteoporózy. Naopak myši, které měly ve stravě zvýšený obsah vápníku a vitamínu D, měly vyšší hustotu kostí. [7]

Houby shitake obsahují vitamín D2, který je obecně považován za méně účinnou formu než vitamín D3, který se nachází v tučných rybách a dalších živočišných potravinách.

Energie a kognitivní funkce

Houby shitake jsou také skvělým zdrojem vitamínů skupiny B, které podporují funkci nadledvin a pomáhají přeměnit živiny z potravy na využitelnou energii. Vitamíny skupiny B také napomáhají k hormonální rovnováze, zlepšují kognitivní výkon a soustředění. Pravidelná konzumace hub shitake tak může zabránit nežádoucím účinkům pramenícím z nedostatku vitamínů skupiny B. [8]

Užívání

Pro většinu lidí je užívání hub shitake bezpečné. Ve vzácných případech se mohou vyskytnout nežádoucí účinky jako kožní vyrážka (pravděpodobně způsobená lentinanem) nebo podráždění žaludku. Kvůli vysokým hladinám purinů by je neměli konzumovat osoby trpící dnou.

Pokud používáte houby shitake při vaření, určitě oceníte jejich výraznou umami chuť, která umocní požitek především z veganských jídel. Sušené houby před vařením namočte do horké vody, aby změkly. U čerstvých hub před vařením odstraňte stonky, které i po uvaření zůstávají tuhé (můžete je použít např. pro přípravu zeleninového vývaru). Obecně můžete v kuchyni houby shitake používat stejně jako jiné druhy hub.

Závěrem

Jako jedny z nejznámějších druhů hub mají shitake za sebou dlouhou historii užívání v kuchyni i tradiční medicíně. Přestože zatím existuje pouze hrstka studií, které prokazují přímé zdravotní účinky hub shitake u lidí, jejich staletími prověřená popularita hovoří sama za sebe. Shitake obsahují minimum kalorií a poskytují široké spektrum vitamínů, minerálů a bioaktivních sloučenin. Celkově tak mohou být chutným a nutričně bohatým doplňkem vaši stravy.

 Autor článku: Mgr.Tomáš Pavelek

Reference:

 1. Yang H, Hwang I, Kim S, Hong EJ, Jeung EB. Lentinus edodes promotes fat removal in hypercholesterolemic mice. Exp Ther Med. 2013;6(6):1409-1413.doi:10.3892/etm.2013.1333
 2. Dai X, Stanilka JM, Rowe CA, Esteves EA, Nieves C Jr, Spaiser SJ, Christman MC, Langkamp-Henken B, Percival SS. Consuming Lentinula edodes (Shiitake) Mushrooms Daily Improves Human Immunity: A Randomized Dietary Intervention in Healthy Young Adults. J Am Coll Nutr. 2015;34(6):478-87. doi: 10.1080/07315724.2014.950391.
 3. Xu X, Yang J, Ning Z, Zhang X. Lentinula edodes-derived polysaccharide rejuvenates mice in terms of immune responses and gut microbiota. Food Funct. 2015 Aug;6(8):2653-63. doi: 10.1039/c5fo00689a.
 4. Patel S., Goyal A. Recent developments in mushrooms as anti-cancer therapeutics: a review. 3 Biotech2012;2(1):1–15. doi: 10.1007/s13205-011-0036-2.
 5. Lindequist U, Niedermeyer TH, Jülich WD. The pharmacological potential of mushrooms. Evid Based Complement Alternat Med. 2005;2(3):285-299. doi:10.1093/ecam/neh107
 6. Chowdhury M, Kubra K, Ahmed S. Screening of antimicrobial, antioxidant properties and bioactive compounds of some edible mushrooms cultivated in Bangladesh. Ann Clin Microbiol Antimicrob. 2015 Feb 7;14:8. doi: 10.1186/s12941-015-0067-3.
 7. Lee GS, Byun HS, Yoon KH, Lee JS, Choi KC, Jeung EB. Dietary calcium and vitamin D2 supplementation with enhanced Lentinula edodes improves osteoporosis-like symptoms and induces duodenal and renal active calcium transport gene expression in mice. Eur J Nutr. 2009 Mar;48(2):75-83. doi: 10.1007/s00394-008-0763-2.
 8. Calvaresi E, Bryan J. B vitamins, cognition, and aging: a review. J Gerontol B Psychol Sci Soc Sci. 2001 Nov;56(6):P327-39. doi: 10.1093/geronb/56.6.p327.