Filozofie

 /

Kodex aliance
 1. 1. Na prvním místě je pro nás vždy zákazník a jeho informovanost, upřednostňujeme otevřený, etický přístup, se zaměřením na kvalitu a možnost přímé komunikace.
 2. 2. Upřednostňujeme zboží s jasným původem a seriózní historií značky.
 3. 3. Upřednostňujeme složení a funkčnost produktů před jednostranným zaměřením na cenu a chuť.
 4. 4. Upřednostňujeme maximální čistotu, jasný původ a ověřenou formu použitých surovin.
 5. 5. Upřednostňujeme produkty (kapsle, tobolky, instantní a tekuté formy) s minimalizovaným obsahem balastních aditiv, pojiv a umělých sladidel.
 6. 6. Upřednostňujeme seriózní značky investující do vývoje a složení před značkami zaměřenými na agresivní mass-marketing.
 7. 7. Upřednostňujeme značky/výrobce, které podporují zdravý a etický životní styl

Nootropika jako prostředky pro neurohacking, díl 2. – Brahmi

Při hledání efektivních nootropik je vždy dobré hledat v herbářích tradičních medicín. Dá se tam najít široká paleta bylinek s tisíciletími užívání, které jsou zároveň více než užitečné i do dnešní doby. Jednou z nich je Brahmi neboli Bacopa monieri. Pomáhá s fungování mozku – kognitivními funkcemi a pamětí, koncentrací, ale také stresem a úzkostí, hyperaktivitou, Alzheimerem a dalšími problémy.

Brahmi je vizuálně atraktivní rostlinka s výraznými bílými květy, která se často používá pro dekorativní účely, v takovém případě je jí však doslova ohromná škoda. Kromě zmíněných účinků má brahmi pozitivní vliv na bolest zad, bolest kloubů, sexuální výkonnost u mužů (1) a pozor, stabilizaci hladiny dopaminu (2). Pojďme se na všechny benefity podívat blíže.

Úleva od stresu

Zní to neuvěřitelně, ale až 90 % všech návštěv praktických lékařů v UK je spojených s problémy způsobenými stresem (3). Není to až tak neuvěřitelné, když si uvědomíme, že zejména chronický stres způsobuje v organismu příšerné věci. A to se týká těla i mysli. Proto by mírnění stresu mělo být v rámci zdravého životního stylu prioritou číslo jedna.. Brahmi se v tomto směru ukazuje jako velmi efektivní adaptogen – pomáhá tělu i mysli zvládat stres na každodenní bázi. Studie z roku 2003 uskutečněná na zvířatech ukázala účinek standardizovaného extraktu z brahmi proti akutnímu i chronickému stresu. Brahmi dokáže optimalizovat činnost sympato-adrenálního systému a jak vyplynulo ze studie, dokonce zmírnit žaludeční vředy (4).

Úleva od úzkosti a deprese

Studie uskutečněna Michiganskou Univerzitou ukázala, že brahmi dovede zmírnit úzkost a depresi. Tento pozitivní efekt nastává díky vlivu na nervový systém díky posílení činnosti neurotransmiterů – acetylcholinu a pravděpodobně také serotoninu a GABA. V dalších studiích zaměřených na kognitivní schopnosti a zároveň na úzkost se opakují zjištění, že brahmi úzkost i depresi prokazatelně snižuje (5,6)

Zlepšení paměti

Dvojitě zaslepená studie probíhající po celkem 12 týdnů zkoumala vliv 300 mg brahmi oproti placebu- Před studií se všichni účastníci podrobili testům schopnosti zpracovávat vizuální informace a paměťovým testům. Testy pak byly po dvanácti týdnech suplementace brahmi nebo placeba zopakovány. Výsledky ukázaly u skupiny užívající brahmi jasné zlepšení.(5)

Mírní chronickou bolest

Chronická bolest spojená s nedostatkem pohybu je v současné době velkým problémem. O čem se však příliš nemluví, je spojení chronické bolesti a deprese. Přehled studií publikovaný v odborném žurnálu Current Medicinal Chemistry potvrdil, že brahmi má nejen antidepresivní účinky, ale pomáhá také ulevit od bolesti. Bacopa monieri se podle přehledu ukázala ve více klinických studiích jako potenciálně bezpečná a tělem dobře tolerovaná bylinka účinná pro úlevu od bolesti. (7)

Může snižovat krevní tlak

Nedávná studie uskutečněná na zvířatech ukázala, že brahmi může pomoci s produkcí oxidu dusnatého a podpořit vazodilatační funkci cév. To má následně pozitivní vliv na krevní tlak. (8)

Schopnost posílit činnost cév také vede k lepšímu okysličení mozku, což znamená, že brahmi má podobné účinky jako ginkgo.

Závěrem

Všechny zmíněné vlastnosti souvisejí s tím, že brahmi obsahuje velmi silné antioxidační látky(9) a zároveň dovede potlačit chronický zánět a to jak v přímo v mozku (10), tak potenciálně i v dalších důležitých systémech v těle. (11)

Autor článku: Jakub Novák

Zdroje:

1.Bacopa. WebMD. Dostupné z: https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-761/bacopa

 1. Ethanolic extracts of Alstonia Scholaris and Bacopa Monniera posses neuroleptic activity due to anti-dopaminergic effect. Jash. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3897008/
 2. Life Event, Stress and Illness. Salleh. 2008. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3341916/
 3. Adaptogenic effect of Bacopa monniera (Brahmi). Rai. 2003. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12957224/
 4. The chronic effects of an extract of Bacopa monniera (Brahmi) on cognitive function in healthy human subjects. Stough. 2001. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11498727/
 5. Antidepressant activity of brahmi in albino mice. Kadali. 2014. Dostupné z. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24783074/
 6. Preclinical profile of bacopasides from Bacopa monnieri (BM) as an emerging class of therapeutics for management of chronic pains. Rauf. 20113. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23210787/
 7. Bacopa monnieri and its constituents is hypotensive in anaesthetized rats and vasodilator in various artery types. Kamkaew. 2011. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21762768/
 8. Bacopa monnieri as an Antioxidant Therapy to Reduce Oxidative Stress in the Aging Brain. Simspon. 2015. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4564646/
 9. The Ayurvedic plant Bacopa monnieri inhibits inflammatory pathways in the brain. Nemetchek. 2017. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27473605/
 10. Bacopa monnieri (L.) exerts anti-inflammatory effects on cells of the innate immune system in vitro. 2014. Williams. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24452710/