Filozofie

 /

Kodex aliance
 1. 1. Na prvním místě je pro nás vždy zákazník a jeho informovanost, upřednostňujeme otevřený, etický přístup, se zaměřením na kvalitu a možnost přímé komunikace.
 2. 2. Upřednostňujeme zboží s jasným původem a seriózní historií značky.
 3. 3. Upřednostňujeme složení a funkčnost produktů před jednostranným zaměřením na cenu a chuť.
 4. 4. Upřednostňujeme maximální čistotu, jasný původ a ověřenou formu použitých surovin.
 5. 5. Upřednostňujeme produkty (kapsle, tobolky, instantní a tekuté formy) s minimalizovaným obsahem balastních aditiv, pojiv a umělých sladidel.
 6. 6. Upřednostňujeme seriózní značky investující do vývoje a složení před značkami zaměřenými na agresivní mass-marketing.
 7. 7. Upřednostňujeme značky/výrobce, které podporují zdravý a etický životní styl

Nootropika jako prostředky pro neurohacking, díl 3. – šalvěj

Šalvěj je vytrvalá vždy zelená bylinka s velmi silnou vůní, která je zdomácnělá na mnoha místech všude po světě. Původně pocházela ze Středomoří a Malé Asie a má za sebou dlouhou tradici v Ájurvédě, tradiční čínské medicíně, ale i evropském bylinkářství – psal o ní už římský válečník, filozof a přírodovědec Plinius starší. V roce 800 n.l. Karel Veliký vyhlásil dekretem, že každé hospodářství v jeho říši musí pěstovat šalvěj pro blaho národa. Šalvěj se začala pěstovat i v klášterních zahradách a díky tomu se pravděpodobně v devátém století dostala i k nám.

Původně byla využívána proti zánětu, jako lokální dezinfekce a podpora hojení. V současné době se přidaly ještě vlastnosti související s tišením problémů při menopauze a v poslední době také prozatím málo známá schopnost šalvěje posílit kognitivní schopnosti. Existuje více než 700 druhů šalvěje, pro tyto účely jsou v současné velmi době prostudovány Salvia offinialis a Salvia lavandulaefolia.

Benefity šalvěje – koncentrace a paměť

Posílením kognitivních schopností se konkrétně myslí dosažení optimálního psychického rozpoložení, schopnosti se koncentrovat, efektivně pracovat a používat paměť. V dnešní době, kdy jsme přehlceni podněty a zároveň se zvyšují nároky na výkon, je tato vlastnost šalvěje nedocenitelná.

V souvislosti se šalvějí a jejími schopnostmi existuje už větší počet klinických studií. In vitro se u ní prokázala schopnost inhibovat činnost enzymu zvaného cholinesteráza, což umožňuje naopak posilovat činnost acetylcholinu, neurotransmiteru, který je zcela zásadní pro přenos nervů a kognitivní schopnosti. Předpokládá se, že aktivní roli v tomto hrají monoterpeny a polyfenoly obsažené v šalvějovém extraktu.

Dávka extraktu ze šalvěje v rozmezí od 167 mg do 1332 mg byla ve studii (3) z roku 2008 podávána seniorům v dobré tělesné kondici. Sledovány byly paměť a schopnost se koncentrovat. Nejlepšího výsledku oproti placebu dosáhla skupina suplementující 333 mg extraktu – došlo u ní k výraznému zlepšení sledovaných hodnot. Z toho vyplývá jednak efektivita šalvěje, druhak skutečnost, kdy neplatí, že čím vyšší dávka, tím lepší výsledky, naopak je třeba přesně zvolené množství.

V jiné studii byl 94 zdravým dobrovolníkům mezi 30-60 lety podáván patentovaný extrakt šalvěje obsahující extrakt ze Salvia officinalis šalvěje lékařské v poměru 5:1 s esenciálním olejem ze šalvěje levandulisté Salvia lavandulifolia. Tato randomizovaná a dvojitě zaslepená studie uskutečněná na Northumbrijské Univerzitě v Anglii sledovala účastníky po celkem 28 dní, během kterých byl podáván extrakt ze šalvěje v množství 600mg. Hned po prvním dni bylo u sledovaných hodnot kognitivního výkonu zaznamenáno zlepšení o 5,2 %, zatímco v posledním dni zlepšení činilo 9,2 %. Zde je vhodné poznamenat, že optimální délka kůry u jakéhokoli doplňku stravy činí 2-3 měsíce.

Šalvěj má kromě benefitu u zdravých jedinců efekt i lidí s nastupujícím zhoršením kognitivních schopností. Systematické srovnání osmi klinických studií potvrdilo pozitivní účinek šalvěje na paměť a další schopnosti u lidí s počáteční či rozvinutou demencí.(5)

Šalvěj v zahrádce a domácnosti

 • Šalvěj si velmi snadno můžete vypěstovat doma v květináči nebo na zahrádce – potřebuje hodně slunce a dobře odvodněnou půdu (nepřelévat). Na zahrádce je vhodná k zasazení vedle brokolice, kapusty nebo květáku.
 • Šalvěj odhání hmyzí šůdce a naopak přitahuje ten prospěšný, který rostliny opyluje. Pálení sušené šalvěje odpuzuje mouchy a komáry.
 • Rovněž má po staletí symbolický význam – používá se dodnes pro očištění prostor od negativní energie.
 • Ze směsi šalvěje, octu, alkoholu a obyčejného mýdla lze vyrobit velmi efektivní a voňavý domácí čistič, který může být alternativou pro syntetické přípravky
 • Esenciální oleje ze šalvěje spolu s epsomskou solí jsou vynikající pro hojící a uklidňující koupelové soli, olej ze šalvěje je rovněž vynikající pro pleť

Závěrem

Velmi efektivní pak může být spojení šalvěje a druhé účinné látky, která pomáhá snížit úzkost. Například meduňka, kozlík či theanin. V tomto případě je však důležité nepřekročit rozumnou dávku, aby nastal ideální efekt pro podporu duševního výkonu. Zmíněné látky v malém množství vedou ke zvýšení koncentrace (díky potlačení úzkosti), ve větším množství utlumují.

Autor článku: Jakub Novák

Zdroje:

 1. https://www.viridian-nutrition.com/blog/brain-health/sage-a-naturally-smart-answer-to-improved-cognition
 2. In-vitro inhibition of human erythrocyte acetylcholinesterase by salvia lavandulaefolia essential oil and constituent terpenes. Perry. 2000. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10933142/
 3. An extract of Salvia (sage) with anticholinesterase properties improves memory and attention in healthy older volunteers. Scholey. 2008. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18350281/
 4. The Acute and Chronic Cognitive Effects of a Sage Extract: A Randomized, Placebo Controlled Study in Healthy Humans. Wightman.2021. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33466627/
 5. Systematic review of clinical trials assessing pharmacological properties of Salvia species on memory, cognitive impairment and Alzheimer’s disease. 2014.Miroddi. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24836739/