angelica sinensis

Andělika čínská (Dong Quai, Angelica sinensis) – silná pomocnice pro ženy

Andělika čínská je v Asii skoro stejně populární jako ženšen. Obecně je považována za bylinku pro ženy, používá se při obtížné menstruaci, menopauze a pro zmírnění bolesti. I proto se jí přezdívá ženský ženšen.

Andělika čínská (Dong Quai, Angelica sinensis) – silná pomocnice pro ženy

Andělika čínská je vonná rostlina s trsem malých bílých květů. Po více než tisíc let se používá jako koření, tonikum a léčivo pro různé oblasti v Číně, Koreji a Japonsku. Pomáhá v těchto oblastech:

  • Bolestivá menstruace (dysmenorea)
  • Občasná nebo pravidelná ztráta menstruace (amenorea)
  • Nadměrné krvácení při menstruaci (menoragie)
  • Krvácení mimo menstruaci (metroragie)
  • Menopauza
  • Bolest břicha
  • Anémie
  • Zlepšení krevního oběhu
  • Osteoartritida

Své čínské jméno získala Andělika díky benefitům pro sexuální zdraví. Donq quai v čínštině údajně znamená „manžel se vrací ke své ženě“. Dnes se Andělika používá po celém světě jako přírodní lék na všechno od obtížné menstruace, menopauzy, až po krevní cukr nebo depresi.

Fytoestrogeny

Ženy nejvíce využijí vlastnosti Anděliky po narození dítěte, během nebo před menstruací, při silném PMS, při křečích a při menopauze. Andělika je účinná v těchto oblastech díky obsahu přírodních látek zvaných fytoestrogeny, které mají alternativní efekt k estrogenu – mohou namísto něj zapůsobit na stejná vazebná místa a aktivovat zmírňující procesy v organismu. Andělika také posiluje přirozenou tvorbu estrogenu, pokud je ho třeba. (1,2)

Randomizovaná kontrolní studie s 71 ženami v menopauzální fázi zkoumala účinek 4,5 g kořene Anděliky denně. Výsledky ukázaly 70% pokles u symptomů menopauzy včetně těch vasomotorických. (2) U jiné klinické zkoušky bylo zjištěno, že 39 % žen, kterým bylo podáváno 5 g Dong Quai denně, pocítilo zlepšení bolestí břicha, což vedle ke snížení potřeby užívání analgetik a ke zlepšení pravidelnosti menstruačního cyklu. Většina, 56% žen, popsala bolest jako méně závažnou, přesto však pro denní fungování dále užívala analgetika. (3)

Krevní cukr

Vysoká hladina krevního cukru může vést k symptomům jako je časté močení, špatná koncentrace, žíznivost nebo ztráta hmotnosti. Studie publikovaná v žurnál Food & Function (4) prokázala, že užívání dong quai po čtyři týdny u myší vedlo ke snížení hladiny krevního cukru a inzulinové rezistence. Jiná studie z roku 2016 tyto benefity rovněž potvrdila. (5)

Normalizace hladiny krevního cukru je prevencí vzniku závažnějších problémů jako je diabetes, metabolického syndromu a civilizačních chorob. Stabilní hladiny krevního cukru mají také pozitivní vliv na psychiku a celkovou energetickou hladinu.

Inzulin je hormon zodpovědný za přenos cukru z krevního řečiště do buněk. Dlouhodobě zvýšené hladiny inzulinu mohou vést k inzulínové rezistenci. To způsobí, že tělo přestane na inzulín normálně reagovat, což má za následek hromadění cukru v krvi.

Užívání

Při užívání Anděliky čínské bychom si měli dát pozor na společné užívání s léky jako warfarin. Obsahuje totiž kumarin, který ředí krev. Ze stejného důvodu by se neměla užívat spolu se zázvorem, ginkgem nebo česnekem.

Andělika čínská se někdy zaměňuje s Andělikou lékařskou (Angelica archangelica), která má mírně odlišné vlastnosti – používá se taktéž při menopauze a při úniku moči, ne však při problémech s menstruací.

Závěr

Andělika čínská je silnou přírodní pomocníci pro ženy při obtížné menstruaci, při menopauze, křečích a také bolestech břich nebo hlavy.

Autor článku: Tomáš Kouřil

Zdroje:

1. Zhu, D.P. (1987). Dong quai. American Journal of Chinese Medicine 15: 117-125.

2. Hirata JD, Swiersz LM, Zell B, Small R, Ettinger B. Does Dong Quai have estrogenic effects in postmenopausal women? A double-blind, placebo-controlled trial. Fertility and Sterility. 1997;68(6):981–6.

3. Dymowski w. Dong Quai [Angelica sinensis (oliv.) Diels]. Medical Toxicology of Natural Substances. 2013Jul9;:461–4.

4. Kaiping, W. (2015). Angelica sinensis polysaccharide regulates glucose and lipid metabolism disorder in prediabetic and streptozotocin-induced diabetic mice through the elevation of glycogen levels and reduction of inflammatory factors.

5. Kaiping, W. (2016) Chronic administration of Angelica sinensis polysaccharide effectively improves fatty liver and glucose homeostasis in high-fat diet-fed mice.