Hifas da Terra

Hifas da Terra = Evropský leader v oboru adaptogenních hub

Hifas da Terra je celosvětově uznávaný leader v přímé produkci adaptogenních hub a v přímém výzkumu specializovaných extraktů nejvyšší farmaceutické kvality. Své produkty vyrábí z adaptogenních hub vypěstovaných ve vlastním mykorhizním lese. Má tak pod kontrolou kompletně celou výrobu od A až po Z.

Hifas da Terra = Evropský leader v oboru adaptogenních hub

Na severovýchodě Španělska, necelých 80 km jižně od Santiaga de Compostela, jen kousek od města Pontevedra, se v zalesněném údolí Hifas Foresta schovává sídlo Hifas da Terra. Tvoří ho biotechnologické laboratoře, speciální zelené skleníky a vlastní mykorhizní les, kde v přirozených podmínkách rostou různé druhy adaptogenních hub jako je například Reishi, Lví hříva nebo Shiitake.

Na vývoji produktů z adaptogenních hub tu pracuje tým specialistů s více než 23letou zkušeností. Tvoří ho odborníci – biologové se specializací na mykologii, biotechnologové a farmceuti, širší tým pak více než 200 spolupracujících multioborových expertů – imunologů, onkologů, gastroenterologů, psychiatrů a dalších lékařů a lékařských výzkumníků. Závazek Hifas da Terra znamená výzkum, inovaci a udržitelnost s cílem pomoci ostatním a zlepšit prostředí. Tento závazek je zhmotněný v unikátních organických produktech z adaptogenních hub, které pomáhají s celou řadou problémů. Že to Hifas myslí vážně, dokazuje i tím, že na výzkum a vývoj věnuje 62 % svého zisku.

Standardizovaný obsah bioaktivních složek

Je to právě vlastní kontrolovaná produkce hub, která dělá z Hifas da Terra unikátní značku. Díky pěstování hub pod vlastní střechou (nebo pod korunami vlastních stromů) může Hifas u svých produktů garantovat absolutní nezávadnost z hlediska kontaminace těžkými kovy, toxiny nebo jinými nežádoucími látkami a především také obsah účinných látek. Ten je u Hifas da Terra konkrétně uvedený a v rámci každé adaptogenní houby dokonce standardizovaný. To není standardem, mnoho výrobců uvádí pouze celkový obsah polysacharidů (škrobů). Pěstují totiž houby levnou a snadnou cestou na rýži, obilninách či jiné nepřirozeném substrátu, odkud houba nasaje pouze méně učinné rýžové / obilné polysacharidy (škroby). Naopak při kontrolovaném pěstování na dřevě, kde houby v přírodě přirozeně rostou, houba obsahuje vše potřebné a lze tak obsah bioaktivních složek v extraktech standardizovat. Více o tomto tématu si povíme v následujícím článku.

Aktivní klinické studie

Hifas da Terra ale nekončí výrobou lahvičky s extraktem. Na svých produktech spolupracují s vysokými školami a lékaři. Společnost má aktuálně více než 15 aktivních klinických studií hodnotících benefity suplementace jejími produkty. Spolupracuje na nich například s Univerzitou ve Vigo, Fakultní nemocnicí Ourense, Nemocnicí Meixoeiro nebo Centrem lékařské geriatrické pomoci v Leganés. Při klinické studii je účinnost produktů ověřována s reálnými pacienty pod dohledem lékařů a vědeckých pracovníků.

Vlastní extrakční technologie a Hifas quality systém

Při získávání účinných látek z hub nebo rostlin se používají různé typy extrakcí – vodná, etanolová, CO2 extrakce a další. Tyto typy extrakcí mají různé výhody i nevýhody, biotechnologové z Hifas da Terra proto šli ještě dál a vyvinuli vlastní typ extrakce – HGE (Hifas Green Extraction technology®). Tato technologie v sobě kombinuje vlastnosti a výhody jiných druhů extrakcí, je garancí čistého a vysoce kvalitního extraktu a také snižuje množství využité energie.

Hifas da Terra se drží motta Kvalita, čistota a účinnost, proto fungují dle vlastního systému kontroly kvality. Tzv. Hifas Quality Systém zahrnuje 360° dohledatelnost všech složek, kompletní výrobu podle farmaceutického standardu GMP (Good Manufacturing Practice), trojí analytickou kontrolu, kdy každý extrakt má svůj unikátní otisk prstů, analýzu na status „organic“ – zjišťuje se absence 400 pesticidů a těžkých kovů (provádí externí organizace Eurofins a Craega) a samozřejmě standardizace aktivní složek. Jejich koncentrace jsou získané pomocí přesných analytických procesů. Laboratorní tým Hifas da Terra certifikuje jejich přítomnost, složení a koncentraci (beta-glukany, terpeny, vitamíny a minerály, a další látky), prostřednictvím externích analytických auditových systémů - GMP, ISO 13485 a EUROFINS Labs.

Vlastní patentované extrakty

Výsledkem úsilí vědeckého týmu Hifas da Terra jsou vlastní špičkové patentované extrakty: Ganozumib®, patentovaný extrakt z Reishi, Herizumib®, patentovaný extrakt ze Lví hřívy, Grifolumib®, patentovaný extrakt z Maitake, Cordyzumib®, patentovaný extrakt z Cordycepsu nebo Herimax®, patentovaný prášek ze Leví hřívy.  Tyto extrakty jsou garancí maximální možné čistoty a maximálního možného obsahu účinných látek.

Vlastní mykologická banka

Třeba takový Cordyceps roste divoce v Tibetu a Nepálu. Jak ho tedy dovážet do Evropy? Hifas da Terra se do těchto míst vypravili, získali tamní kmen houby Cordyceps sinensis a zařadili jej do Hifas® Mycotherapy Bank. Tibetský kmen Cordycepsu je ale jen jeden z mnoha kmenů hub, které má Hifas k dispozici. Disponuje totiž jednou z největších bank kmenů adaptogenních hub v Evropě, což umožňuje vybrat pro každé zaměření ten nejvíc vhodný kmen. Exkluzivní banka Hifas da Terra obsahuje kolekci více než 200 kmenů, z nichž některé jsou depozitované a chráněné pod rozdílnými IP právy (Intellectual Property), zatímco jiné jsou v procesu patentování. Výzkumný a vývojový tým Hifas da Terra neustále pracuje na rozšiřování kmenové banky vyhledáváním a selektováním nových kmenů adaptogenních hub.

Udržitelnost

Samozřejmostí je udržitelnost. Minimalizace odpadu, znovuvyužití nespotřebovaného materiálu z hub, používání recyklovatelných obalů a také vysazování mikorhyzních stromů. Zatímco některé houby jsou schopné rozkládat znečišťující látky, jiné přináší život do inertní půdy pomocí interakce s kořeny kaštanů, dubů a různých jehličnanů. Tyto symbiotické druhy hub poskytují stromům, se kterými spolužijí, velkou odolnost a sílu pro přežití v nepříznivých podmínkách. Symbiotickému soužití prospěšných hub s kořeny rostlin se říká mykorhiza. Společnost Hifas da Terra průběžně vysazuje takovéto stromy pro pomoc poškozené půdě.

Autor článku: Tomáš Kouřil

Zdroje:

https://hifasdaterra.com/en/about-hifas/

https://hifasdaterra.com/en/quality-safety-efficacy/

https://hifasdaterra.com/en/blog/process-extraction-supplement-supplements-mushrooms/