Mikrobiom

Mikrobiom v rámci cyklu a jeho vliv na psychiku

Během menstruačního cyklu dochází k mnoha změnám a jednou z těch více výrazných je psychika. Tedy to, jak vnímá sebe a okolí, i jak s okolím komunikuje. Ne nadarmo se říká, že během menstruačního cyklu žena vystřídá až 4 osobnosti. Jedná se o přirozený děj, který může být v negativním smyslu umocněn nejčastěji v období před menstruací při PMS (premenstruační syndrom). Pojďme si to v tomto článku více rozebrat.

Mikrobiom v rámci cyklu a jeho vliv na psychiku

I když se jedná o přirozený děj, můžeme jej pozitivně ovlivnit. Cyklus řídí centrálně vylučované hormony, které ovlivňují pohlavní orgány. Ty produkují hormony jako estrogen a progesteron, které mají vedle cyklu vliv  na preferovaný typ potravin i to, jak žena celkově žije. Jak o sebe pečuje, jak pečuje o vztahy kolem sebe, jak je vystavována stresu a jestli se umí se stresem vyrovnat.

V každé fázi cyklu je pak mírně odlišné složení a působení hormonů, a tak je pro každou fázi možné dát jiné doporučení. Cyklus můžeme pojmout přes psychiku, která ovlivňuje, jak žena vnímá své okolí a jak na ni působí stres. To pak zpětně ovlivní produkci hormonů. Nebo můžeme upravit stravu, která bude mít na produkci hormonů také vliv. Jedno ovlivňuje druhé. A co je důležité, strava působí i na složení a kvalitu mikrobiomu, která se v rámci cyklu vlivem hormonů také mění.

Během folikulární fáze dochází k růstu folikulů vaječníků a zvyšuje se hladina estrogenu. Tato hormonální změna může mít vliv na složení mikrobiomu a následně na trávení a psychické zdraví. Vhodné jsou proto čersvé potraviny ve formě různých druhů ovoce a zeleniny s obsahem vlákniny. A výhodné je samozřejmě také zařadit probiotické potrvainy (jogurty, kvašená zelenina) a tím ještě více podpořit zdraví mikrobiomu. Estrogen je spojován s lepším psychickým stavem a vyvážením nálad. Proto je doporučováno se ženám v této fázi cyklu zaměřit na konzumaci potravin bohatých na omega-3, které mohou podpořit zdraví mozku a psychickou pohodu.

Ovulace je fází, kdy dochází k uvolnění vajíčka z vaječníku. Hormonální změny mohou v této fázi opět ovlivnit mikrobiom, trávení a psychické zdraví a to zejména kvůli změně pH v pochvě a trávicím traktu. Některé ženy mohou zaznamenat změny ve stolici, trávení nebo náladách. Obecně žena v této době pociťuje nárust energie a proto je vhodné ji využít. Cítí se dobře, vlivem estrogenu má vypnutou pleť a lesklé vlasy.

V luteální fázi dochází k poklesu hladiny estrogenu a nárůstu hladiny progesteronu. I tyto hormonální změny mohou také ovlivnit mikrobiom, trávení a psychické zdraví. Progesteron může mít sedativní účinky a některé ženy mohou zaznamenat zvýšenou únavu nebo změny nálad. V této fázi cyklu se proto doporučuje dbát na dostatečný odpočinek a spánek, a věnovat se relaxačním aktivitám. Pokud žena nerespektuje přirozený pokles energie a jede na plný výkon, způsobí disharmonii, která může vést k výraznějšímu PMS. To se projevuje například pocity zmaru, hodně věcí ji jednodušeji naštve, nemá trpělivost. Na pleti se může objevit akné, přichází zadržování vody, nadýmání a žena se celkově necítí dobře. Vhodné je zařadit potraviny obecně bohaté na vlákninu.

období menstruace jsou hladiny estrogenu a progesteronu na nízké úrovni. Dochází k odchodu děložní výstelky a žena přirozeně pociťuje potřebu odpočívat, být v klidu a teple. Speciálně v tomto období dochází ke změně pH v pochvě, což má opět vliv na změnu mikrobiomu v této oblasti a to může mít vliv na růst určitých druhů bakterií. Proto je velmi důležité dbát na optimální hygienu a kvalitní výživu. Vhodné je zařadit tepelně upravenou zeleninu, zahřívací koření a probioticky bohaté potraviny.

Na závěr tedy shrneme hlavní myšlenku - to, co jíme, ovlivňuje to, jak se cítíme. Ženy to mají během menstruačního cyklu komplikovanější, ale se vším se dá pracovat, jen je potřeba svůj cyklus poznat a pochopit.

Autorka článku: Mgr. Klára Vomáčková

Zdroje:

1. The Influence of the Menstrual Cycle on the Oral Cavity Microbiota in Healthy
Premenopausal Women", PubMed, dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27750093/

2. The effect of the menstrual cycle and hormonal contraceptives on inflammatory and anti-
inflammatory cytokines in cervicovaginal lavage: a cross-sectional study", PubMed,
Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26931397/

3. The impact of sex and hormonal status on the gut microbiota composition", PubMed,
Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29127499/

4. Gut microbiome correlates with altered endocrine parameters in patients with polycystic
ovary syndrome", PubMed, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27521371/

5. The Role of Estrogen in Gastrointestinal Health and Disease", PubMed,
Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31860677/