Srdce a cévy

Přírodní pomoc pro srdce a cévy - extrakty z česneku, zázvoru a kakaa

Onemocnění srdce a cév, konkrétně onemocnění koronární tepen a následná ischemická choroba srdeční jsou v západním světě hlavní nebo téměř vždy hlavní příčinou úmrtí. (1) Při onemocnění koronárních (věnčitých) tepen se v nich ukládají tukové pláty, které postupně více a více omezují tok krve do a ven ze srdce. Toto onemocnění je vždy také spojené se zvýšenými zánětlivými markery, potlačení zánětu, ideálně tak, aby se tělo mohlo léčit samo, je proto velmi efektivním způsobem jak si pomoci. Jak na to?

Přírodní pomoc pro srdce a cévy - extrakty z česneku, zázvoru a kakaa

1.Změna životního stylu

Studie z roku 2016 (2) (stejně jako mnoho jiných předtím) potvrdila, že změna životního stylu – skončení s kouřením, cvičení a konzumace zdravého jídla, může významně snížit riziko vzniku srdečních onemocnění. A to i v případě, kdy k nim máme genetické predispozice. Studie se účastnilo celkem 55tis účastníků a potvrdila, že úprava životního stylu může snížit riziko až o polovinu. K velmi podobným závěrům dospěla i tato studie. (3)

2.Vyhněme se zánětlivým jídlům

Rafinované sacharidy, cukry, transnasycené tuky, pasterizované běžné mléčné produkty, smažená jídla, fast food. Všechna tato jídla zvyšují zánětlivost v těle, která je velmi pravděpodobně mnohem větší příčinou onemocnění srdce a cév než zvýšená hladina cholesterolu. (4)

3.Zařaďme zdravou stravu

Opakuje se to pořád dokola, protože to stále je pravda. Všechno, v čem je vláknina, co roste přímo ze země a co má hezkou přírodní barvu, je zdravé. Zelenina, ovoce, oříšky, bylinky, čaje, raw mléčné produkty, BIO vejce, přiměřeně maso z ekochovů a velmi přiměřeně červené víno. Dám si jen jednu sklenku, (která má obsah 0,5 l), neplatí.

4. Hýbejme se

Zjednodušeně řečeno, tukové pláty v cévách se výrazným pohybem (ideálně silovým – kliky apod.) postupně rozlámají a tělo je přirozeně spotřebuje na energii. Tak jednoduché to je. Těžší je začít, ale i procházka každý den udělá hodně. Postupně můžete přidávat. A jak jednou do rozjetého vlaku naskočíte, už to pojede samo.

5. Doplňky stravy

Jako podpora zdravého životního stylu můžou pomoci i doplňky stravy. Pomáhá třeba extrakt z kakaa, extrakt z česneku a ze zázvoru. Jakkoli se tyto potraviny mohou zdát běžné, obsahují velmi cenné fytonutrienty, které potlačují oxidativní stres a zánět doprovázející nemoci srdce a cév. Například česnek obsahuje flavonoidy, oligosahcharidy, aminokyseliny a účinnou látku alicin, a v seznamu superpotravin je díky svým benefitům hned za kurkumou. (5) A nestačí konzumovat samotné kakao, samotný česnek a zázvor? Samozřejmě pravidelná konzumace pomáhá. Ale pro cílenou pomoc je třeba zvýšených dávek v extraktu. Látkami zásadními pro srdce jsou také draslík, který souvisí se sodno draselnou-pumpou udržující rovnováhu tekutin v buňkách a mimo ně, a také s krevním tlakem, vitamíny skupiny B a kyselina listová.

Závěrem

Nic nepomůže tak dobře, jako změna životního stylu. Pokud má být změna účinná, musí být pomalá a postupná. Pokud ze dne na den se vším skončíme, za měsíc u toho budeme zpátky. Pomoci můžou i doplňky stravy s cílenými extrakt.

Autor článku: Tomáš Kouřil

Zdroje:

  1. https://www.cdc.gov/mmwr/preview/mmwrhtml/su6001a13.htm
  2. https://www.nytimes.com/2016/11/14/health/genetic-heart-disease-risk-eased-by-healthy-habits-study-finds.html
  3. https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa1605086#t=article
  4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19751443/
  5. https://draxe.com/nutrition/garlic/