Encyklopedie A-Z

Ř Š Ž Č A B C
D E F G H CH I
J K L M N O P
Q R S T U V W
X Y Z
Filozofie

 /

Kodex aliance
  1. 1Na prvním místě je pro nás vždy zákazník a jeho informovanost, upřednostňujeme otevřený, etický přístup, se zaměřením na kvalitu a možnost přímé komunikace.
  2. 2Upřednostňujeme zboží s jasným původem a seriózní historií značky.
  3. 3Upřednostňujeme složení a funkčnost produktů před jednostranným zaměřením na cenu, množství a chuť.
  4. 4Upřednostňujeme maximální čistotu, jasný původ a ověřenou formu použitých surovin.
  5. 5Upřednostňujeme produkty (kapsle, tobolky, instantní a tekuté formy) s minimalizovaným obsahem balastních aditiv, pojiv a umělých sladidel.
  6. 6V kategorii produktů živočišného původu, upřednostňujeme produkty evropského původu, které obsahují suroviny vyráběné v souladu s evropskými normami.
  7. 7Upřednostňujeme privátní/nezávislé značky před korporátními značkami zaměřenými na mass-marketing.
  8. 8Upřednostňujeme takové značky/výrobce, kteří přispívají ke zvýšení kvality a čistoty životního prostředí.

(LAAKG) L-arginin-alfa-ketoglutarát

Popis: LAAKG je doplněk složený z aminokyseliny argininu, stavebního bloku bílkovin, a alfa-ketoglutarátu, který se podílí na rozkladu cukru a aminokyselin. Obě složky mohou tělu přinášet výhody. Některé studie ukázaly pozitivní výsledky při testování vlivu LAAKG na vyšší sportovní výkon, a to konkrétně v oblasti kulturistiky a sprintování, při krátkodobých a vysoce intenzivních pohybech. LAAKG totiž ovlivňuje vyšší produkci oxidu dusnatého, což způsobuje rozšíření krevních cév, a tak má přímý vliv na svalovou pumpu. Další studie se zabývaly protirakovinnými vlastnostmi a bylo zaznamenáno zabránění růstu nádorů v buňkách. Další pozitivem ve využívání tohoto doplňku je podpora vylučování růstového hormonu.

Detail

5-HTP

5-hydroxytryptofan (5-HTP), také známý jako oxitriptan, je přirozeně se vyskytující aminokyselina a chemický prekurzor, stejně jako metabolický meziprodukt v biosyntéze neurotransmiteru serotoninu. Serotonin (5-hydroxytryptamin, zkráceně 5-HT), je biologicky aktivní látka obsažená v krevních destičkách, v buňkách gastrointestinálního traktu a v menší míře i v centrálním nervovém systému. Obzvlášť velký význam má jako neurotransmiter (přenašeč nervových vzruchů), neboť ovlivňuje serotoninergní systém, tvořený soustavou neuronů v prodloužené míše, středním mozku a mezimozku.

Základní fakta uvedená výše ukazují, že: “5-HTP je vše, co je zapotřebí, když je potřeba efektivně a bezpečně zvýšit hladiny serotoninu.” Nedostatečné hladiny serotoninu v mozku byly spojeny s četnými nemocemi a zde je živina, která může teoreticky zvyšovat hladinu serotoninu dle potřeby.

Doplnění serotoninu pomocí L-tryptofanu nebo 5-hydroxytryptofanu (5-HTP) zlepšilo symptomy deprese, úzkosti, nespavosti a somatických bolestí v různých skupinách pacientů.

Detail

Acai

Popis: Acai, neboli Euterpe brazilská (Euterpe oleracea), česky také Kapustoň brazilská, je druh palmy, který se vyskytuje především v Brazílii a v nížinných oblastech Jižní Ameriky. Má mnohostranné využití a tradičně se používá v rámci domorodé jihoamerické medicíny. Plody acai vypadají podobně jako borůvky a jsou velmi vzácné, protože acai roste pomalu a plody vytvoří za cca čtyři až pět let. Acai patří mezi nejsilnější antioxidanty, obsahuje více antioxidantů než borůvky nebo granátová jablka. Pomáhá při oslabené imunitě, při zvýšené fyzické a psychické zátěži a celkově při stresu. Snižuje hladinu LDL cholesterolu a napomáhá stabilizaci zvýšeného krevního tlaku. Obsahuje širokou škálu účinných látek, mezi které patří vitamin C, anthokyanová barviva, vitamin A, vitaminy řady B, minerální látky (mangan, hořčík, fosfor, vápník, draslík, bór, měď, železo, molybden), epikatechin, kyselina galová, protokatechin, kumarin, cyanidin, flavonoidy, kyselinu vanilovou, pelargonin-3-glykosid, nenasycené mastné kyseliny a vitamin E.

Detail

Acerola (Malpighia emarginata)

Popis: Acerola je malá červená bobule podobná třešni, která patří mezi nejbohatší přírodní zdroje vitamínu C (až 30x více než pomeranč). Jedná se o silný antioxidant, má pozitivní vliv na imunitní systém a bylo prokázáno, že acerola má protirakovinné účinky. Acerola také snižuje známky stárnutí, prospívá zdraví očí a udržuje mladistvý vzhled pokožky a vlasů. Může být užitečná také při léčbě cukrovky, protože zpomaluje vstřebávání cukru. Pomáhá také při nachlazení, onemocnění jater nebo zvýšeném cholesterolu.

Detail

Acetyl-L-Carnitine

Popis: Acetyl-L-Carnitine (zvaný tako jako ALCAR) je aminokyselina (stavební kámen pro bílkoviny), která se přirozeně vytváří v těle. Jde o acetylovanou formu L-Carnitinu. Tělu pomáhá produkovat energii. Tato aminokyselina je důležitá pro funkci srdce, mozku (pozitivně ovlivňuje paměť) a pohyby svalů. Pomáhá také transportovat lipidy a mastné kyseliny do buněčných mitochondrií, čímž pomáhá stimulovat proces rozpadu tuku uvnitř buněk. Proto je často využíván v doplňku jako pomůcka k hubnutí.  Mnoho sportovců využívá ALCAR ve spojitosti s lepším sportovním výkonem, ale také pro jeho schopnost snižovat úroveň poškození ze cvičení. Jeho používání výrazně snižuje únavu a selhání svalové kontrakce, což se projevuje například rychlejší obnovou. ALCAR také zvyšuje produkci testosteronu, pomáhá zvyšovat kostní a svalovou hmotu a může zvýšit sexuální chování u mužů i u žen. Některé studie také ukázaly možný vliv na lepší smyslové vnímání, zejména v oblasti zraku a zvuku. Využívání tohoto doplňku je také spojováno s onemocněními jako jsou deprese, Alzheimerova nemoc, Downův syndrom, Peyronieho choroba (onemocnění penisu), ale také neplodnost nebo symptomy menopauzy (nízké hladiny testosteronu v důsledku stárnutí).

Detail

Actinidin

Je to enzym, který se nachází v ovoci (kiwi, ananas, mango…). Jedná se o proteolytický enzym (štěpí bílkoviny). V ovoci pomáhají dozrávání plodů.

V současné době probíhá řada studií na zvířatech, které se zabývají využitelností tohoto enzymu při napomáhání trávení bílkovin (například lepku).

V zahraničí se používá pro výrobu některých mléčných produktů nebo při křehčení masa.

Detail

Adenosin (Cordycepin)

Popis: Adenosin je hlavní nukleosid cizopasné houby Cordyceps sinensis, jeho obsah je mnohem vyšší u hub pěstovaných v umělých podmínkách než u těch rostoucích v přírodě. Zlepšuje zdraví i výkonnost. Dodává energii, zlepšuje využití kyslíku a podporuje správné prokrvení srdce mozku a pohlavních orgánů. Zároveň také posiluje imunitu, snižuje krevní tlak a má protirakovinné, antivirové a protiplísňové účinky.

Detail

Agáve

Popis:  Agáve, rostlina, která je často využívána jako zdravější sladidlo. Obsahuje řadu vitamínů a živin, mezi které patří také inulin. Je dostupný v práškové formě. Funguje jako rozpustná vláknina, patřící do skupiny prebiotik. Agáve si tedy dokáže snadno poradit s trávícími problémy a záněty. Kromě toho podporuje vyprazdňování a celkově imunitní systém. Právě inulin přeměňuje šťávu z agáve na sladidlo podobné medu, které ale obsahuje z větší části fruktózu. Toto sladidlo je tedy často využíváno diabetiky a lidmi, zabývajícími se udržováním váhy, protože nezpůsobuje extrémní kolísání cukru v krvi tak jako klasický cukr nebo med. Agáve také dokáže snižovat vysokou hladinu cholesterolu a jeho užívání může působit preventivně proti kardiovaskulárním onemocněním a proti osteoporóze.

Detail

Agáve (sirup)

Popis: Sirup z agáve se běžně používá jako sladidlo, má přibližně 1,5 krát vyšší sladivost než běžný cukr a nízký glykemický index. Má vysoký obsah fruktózy a stačí jej užívat jen velmi malé množství. Může sloužit také jako zdroj energie.

Detail