Encyklopedie A-Z

Ř Š Ž Č A B C
D E F G H CH I
J K L M N O P
Q R S T U V W
X Y Z
Filozofie

 /

Kodex aliance
  1. 1Na prvním místě je pro nás vždy zákazník a jeho informovanost, upřednostňujeme otevřený, etický přístup, se zaměřením na kvalitu a možnost přímé komunikace.
  2. 2Upřednostňujeme zboží s jasným původem a seriózní historií značky.
  3. 3Upřednostňujeme složení a funkčnost produktů před jednostranným zaměřením na cenu, množství a chuť.
  4. 4Upřednostňujeme maximální čistotu, jasný původ a ověřenou formu použitých surovin.
  5. 5Upřednostňujeme produkty (kapsle, tobolky, instantní a tekuté formy) s minimalizovaným obsahem balastních aditiv, pojiv a umělých sladidel.
  6. 6V kategorii produktů živočišného původu, upřednostňujeme produkty evropského původu, které obsahují suroviny vyráběné v souladu s evropskými normami.
  7. 7Upřednostňujeme privátní/nezávislé značky před korporátními značkami zaměřenými na mass-marketing.
  8. 8Upřednostňujeme takové značky/výrobce, kteří přispívají ke zvýšení kvality a čistoty životního prostředí.

Ester C

Popis: Vysoce účinná a vstřebatelná forma vitamínu C. Ester-C je pH neutrální formou vitamínu C, ve které je vitamín C pufrován, aby byl šetrnější k žaludku především při vyšším dávkování. Ester-C se vstřebává rychleji a účinkuje déle než běžný vitamín C.  Aplikace: sportovci, senioři, tvorba kolagenu, alergie, těžké kovy, metabolismus, imunita, astma, ulcerózní kolitida, nachlazení, rekonvalescence, vysoký příjem alkoholu, stres, kuřáci (každá cigareta zničí přibližně 25 mg vitamínu C), osoby vystavené znečištění, osteoporóza, hojení ran, vředy, proleženiny, mužská neplodnost, histaminová intolerance, snížení rizika infekce Helicobacter Pylori, která je spojena s rizikem rakoviny žaludku.Vitamín C je nezbytný pro syntézu karnitinu, který slouží k transportu mastných kyselin do mitochondrií. Snížená hladina karnitinu při nedostatku vitamínu C způsobuje únavu a malátnost.

Doporučená forma v rámci doplňkové stravy: Doporučujeme upřednostnit formu klasických želatinových nebo celulózových (rostlinných) kapslí před tabletami. Struktura kapsle účinně chrání volně ložený (nelepený) obsah prášku před vlhnutím a oxidací. Tablety jsou naopak náchylné k vlhnutí a jsou obvykle lisovány a lepeny pod vysokým tlakem a mohou obsahovat až 80 % pojiv (lepidel) a dalších balastních složek, které zbytečně zatěžují zažívací trakt (např. šelak pro lesk tablety je vyráběn z krovek brouků). Důvodem častého použití tabletové formy je nízká pořizovací cena.

Detail

Cicimek čínský (Ziziphus jujuba)

Ziziphus jujuba obsahuje velké množství antioxidantů, vitamínu C, vitamínu B2, vitamínu A, kobalt, měď, jód draslík, vápník, fosfor, železo, hořčík, zinek, mangan a rutin. Silné antioxidanty a organické sloučeniny, přítomné v tomto zajímavém ovoci, přináší lidskému tělu řadu pozitivních účinků. Cicimek čínský detoxikuje organismus, zpomaluje stárnutí, snižuje krevní tlak, posiluje imunitu, zlepšuje metabolismus, pomáhá při zánětech. Mimo to jsou mu přisuzovány také anxiolytické (odstraňují úzkost) a sedativní (uklidňující) účinky. Spinosin, který je v cicimku čínském obsažen, pomáhá zkrátit čas potřebný k usnutí a prodlužuje dobu spánku. Lidé trpící nespavostí nebo neklidem jistě ocení klidnící schopnosti látek tohoto ovoce, které dokážou pomoci klidnit tělo i mysl a navodit tak třeba právě nerušený spánek.  Díky tomu, že je cicimek bohatým zdrojem minerálních látek jako je železo, fosfor či vápník, pomáhá regulovat krevní oběh a zvyšovat sílu kostí. Svým nízkým obsahem kalorií a naopak vysokým obsahem vlákniny a bílkovin je dobrou volbou pro osoby bojující s nadváhou. Pomáhá udržovat dietu a bránit tak přírůstku hmotnosti. Obecně je také prospěšný pro imunitní systém, jelikož obsahuje vysoký obsah vitamínů (C, A), antioxidantů a dalších látek. Možná také díky tomu je využíván při i léčbě různých kožních problémů. Plody ovoce jsou také spojovány se zlepšením trávících procesů v těle. Nejen díky již zmíněné vláknině, jeho užívání může pomoci předcházet zácpě, křečím, nadýmání. Svým antioxidačním účinkem pomáhá také čistit krev, což je pozitivní právě pro předcházení řady onemocnění. Výzkumy také naznačují potencionální pozitivní vliv při léčbě rakoviny. Ovoce ale není vhodné pro diabetiky, jelikož obsahuje řadu složitých sacharidů, které mohou negativně ovlivnit hladinu cukru v krvi.

Detail

Cukry

Popis: Cukry řadíme obecně mezi sacharidy. Jak již bylo v obecné kapitole o sacharidech řečeno, sacharidy dělíme dle složitosti do 3 základních skupiny: monosacharidy, oligosacharidy (disacharidy) a polysacharidy. Za cukry můžeme označit jednoduché monosacharidy (1 molekula cukerné jednotky) a disacharidy (2 molekuly cukerné jednotky). V laické veřejnosti je pojem „cukr“ užíván hlavně pro disacharid sacharózu (řepný či třtinový cukr), ačkoliv v oblasti nutričních hodnot (potravinářství) se do pojmu „cukry“, uvedených na etiketě, řadí veškeré jednoduché sacharidy v produktu obsažené.

(Pokračování textu…)

Detail

Catuaba

Popis: Catuaba pochází z Brazílie a v oblasti rostlinného léčitelství se používá především jako silné afrodiziakum. Catuaba působí jako stimulant centrální nervové soustavy, zlepšuje prokrvení pohlavních orgánů a celkově zvyšuje libido u mužů i u žen. Pomáhá také při léčbě nespavosti a ztrátě paměti i dalších méně závažných psychických poruch. Ani při dlouhodobém používání nebyly prokázány žádné nežádoucí vedlejší účinky.

Detail

Cordyceps (Synensis mycelia)

Popis: Cordyceps je jednou z nejvíce ceněných hub v rámci tradiční čínské medicíny. Tato zázračná houba, která byla původně určena jen pro císaře a vyvolené, představuje v současné době nejčastěji používaný ergogen mezi čínskými atlety. Na veřejnost se Cordyceps dostal v roce 1993, kdy skupina čínských běžců překonala 9 světových rekordů. Následně si vrcholoví trenéři a atleti z celého světa ověřili špičkové ergogenní účinky tohoto produktu. Ve volné přírodě potřebuje Cordyceps šest let pro kompletní dokončení cyklu, navíc je jeho výskyt velmi řídký, proto začali přední světové laboratoře vyvíjet různé variace této houby v umělých podmínkách.

Detail

Kokosový cukr

Popis: Kokosový cukr má nízký glykemický index (35) a je tak vhodnou alternativou ke klasickému cukru. Navíc obsahuje hořčík, draslík zinek a železo. Je bohatý na vitamíny skupiny B a má vysoký podíl antioxidantů. Oproti klasickému cukru má výraznější chuť a neprochází rafinací.

Detail

Cat´s Claw

Popis: Cat’s Claw pomáhá zmírnit škody, které v organizmu způsobuje kouření, používá se při léčbě artritidy, bursitidy, alergií, cukrovky, chronického únavového syndromu, rakoviny, oparů, depresí, nepravidelné menstruace a poruch žaludku a střev. Cat’s Claw má adaptogenní, antimikrobiální, antioxidační, antivirové, protizánětlivé a protinádorové účinky. Tradičně se používá v domorodé medicíně v Amazonii.

Detail

Bacillus coagulans

Popis: Bakterie inhibující růst patogenních mikroorganismů v zažívacím traktu, což přispívá k léčbě onemocnění, jako je průjem a zácpa. Může pomoci obnovit rovnováhu střevní mikroflóry po jejím narušení. Také je využívána k prevenci respiračních infekcí, rakoviny, pro budování imunitního systému a snížení zánětu (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida). Výsledky studie zabývající se podáním tohoto probiotika společně s proteiny prokázaly tendenci ke snížení indexů poškození svalů, zlepšení regenerace a udržení fyzické výkonnosti po náročném cvičení. Bacillus coagulans patří mezi prospěšné bakterie tzv. probiotika (životaschopné mikroorganismy, které příznivě ovlivňují zdraví hostitele při požití). Díky své schopnosti produkovat výtrusy (spory), je Bacillus coagulans známý také jako Lactobacillus sporogenes. Produkuje kyselinu mléčnou ve střevě a také antibakteriální látku zvanou coagulin. Tato bakterie je schopna přežít tvrdé, kyselé podmínky gastrointestinálního traktu a kolonizovat střevo při orálním podání. Některé studie doporučují těhotným a kojícím ženám užívání Bacillus coagulans po konzultaci s lékařem.

Detail

Zelený čaj (polyfenoly)

Popis: Zelený čaj je účinný antioxidant, zlepšuje funkci mozku, zvyšuje fyzickou výkonnost a spalování tuků, snižuje riziko rakoviny, Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby, má antibakteriální působení, redukuje hladinu krevního cukru a snižuje riziko rozvoje cukrovky, chrání před kardiovaskulárními onemocněními, podporuje vitalitu a prodlužuje délku života. Zelený čaj obsahuje velké množství polyfenolů (jednou z nejsilnějších složek je Epigalokatechin galát (EGCG)). Tyto polyfenoly působí jako antioxidant a pomáhají tak chránit buňky před oxidativním poškozením kyslíkovými radikály. Polyfenoly  ze zeleného čaje také účinně bojují proti rakovině, blokují enzymy, které podporují karcinogenní procesy, dále zabraňují zhoubnému množení buněk a brání vzniku nových cév, které zajišťují výživu nádorů.

Detail

Cleavers (Galium aparine)

Popis: Svízel přítula je plevel, který je hojně rozšířený na polích a loukách. Pro léčivé účely se používají jeho nadzemní části nebo šťáva. Blahodárně působí na lymfatický systém, očišťuje od toxinů ledviny, játra, slinivku a slezinu. Působí jako diuretikum (zvyšuje vylučování vody)při zvýšeném zadržování vody v organismu. Pomáhá při onemocněních močových cest (záněty, křeče, zadržování moči). Uvolňuje křeče hladkého svalstva. Používá se při léčbě poruch štítné žlázy, chudokrevnosti, nervových poruch a epilepsie.

Detail