Encyklopedie A-Z

Ř Š Ž Č A B C
D E F G H CH I
J K L M N O P
Q R S T U V W
X Y Z
Filozofie

 /

Kodex aliance
  1. 1Na prvním místě je pro nás vždy zákazník a jeho informovanost, upřednostňujeme otevřený, etický přístup, se zaměřením na kvalitu a možnost přímé komunikace.
  2. 2Upřednostňujeme zboží s jasným původem a seriózní historií značky.
  3. 3Upřednostňujeme složení a funkčnost produktů před jednostranným zaměřením na cenu, množství a chuť.
  4. 4Upřednostňujeme maximální čistotu, jasný původ a ověřenou formu použitých surovin.
  5. 5Upřednostňujeme produkty (kapsle, tobolky, instantní a tekuté formy) s minimalizovaným obsahem balastních aditiv, pojiv a umělých sladidel.
  6. 6V kategorii produktů živočišného původu, upřednostňujeme produkty evropského původu, které obsahují suroviny vyráběné v souladu s evropskými normami.
  7. 7Upřednostňujeme privátní/nezávislé značky před korporátními značkami zaměřenými na mass-marketing.
  8. 8Upřednostňujeme takové značky/výrobce, kteří přispívají ke zvýšení kvality a čistoty životního prostředí.

Vitamín D2 a D3

Popis: Existují dvě základní formy vitamínu D: vitamín D2 (ergokalciferol) a vitamín D3 (cholekalciferol). Vzhledem k tomu, že naše tělo dokáže produkovat vitamín D díky působení slunečního záření, někteří vědci jej označují spíše za hormon než vitamín. Vitamín D je důležitý pro mnoho tělesných funkcí, zejména podporuje zdraví kostí díky lepší absorpci a využití vápníku. Aplikace: osteoporóza, osteomalacie (měknutí kostí), svalová slabost, buněčná podpora, srdeční choroby, mrtvice, hypertenze, autoimunní choroby, deprese, chronické bolesti, osteoartritida, lupénka, onemocnění dásní, hyperthyroidismus způsobený nízkou hladinou vitamínu D. Špatná absorpce vitamínu D se běžně vyskytuje při Crohnově chorobě a může vést k jeho deficitu vitamínu D, nedostatek způsobuje také křivici u dětí a osteomalacii u dospělých. Křivice se projevuje těžkou poruchou tvorby kostí, vede k měknutí lebečních kostí, ohýbání dolních končetin, zakřivení páteře a zvětšení kloubů. V současné době se deficit vitamínu D vyskytuje nejčastěji u starších osob, které nemají dostatečný přísun slunečního svitu.

Doporučená forma v rámci doplňkové stravy: Doporučujeme upřednostnit formu klasických želatinových nebo celulózových (rostlinných) kapslí před tabletami. Struktura kapsle účinně chrání volně ložený (nelepený) obsah prášku před vlhnutím a oxidací. Tablety jsou naopak náchylné k vlhnutí a jsou obvykle lisovány a lepeny pod vysokým tlakem a mohou obsahovat až 80 % pojiv (lepidel) a dalších balastních složek, které zbytečně zatěžují zažívací trakt (např. šelak pro lesk tablety je vyráběn z krovek brouků). Důvodem častého použití tabletové formy je nízká pořizovací cena.

Detail

Delta-tokotrienol

Popis: Delta-tokotrienol je forma vitaminu E s nejsilnější antioxidační aktivitou. Oproti ostatním tokotrienolům se lépe ukládá v buňkách a má silnější protirakovinné účinky. Zpomaluje stárnutí a má pozitivní vliv na stabilitu membrán buněk, působí proti ateroskleróze a infarktu, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a ředí krev, chrání vitamíny a hormony rozpustné v tucích, zabraňuje rozpadu červených krvinek.

Detail

Draslík

Popis: Důležitý minerál pro správnou funkci srdce, ledvin a dalších orgánů v těle. Zajišťuje svalový tonus, snižuje krevní tlak, ovlivňuje nervový systém a napomáhá celkové stabilitě vnitřního prostředí. Nízká hladina draslíku bývá často spojována s rizikem vyššího krevního tlaku, mrtvicí, rakovinou, srdečními chorobami, artritidou, zažívacími potížemi nebo neplodností. Vyšší spotřeba draslíku se může objevit u vrcholových sportovců a fyzicky pracujících lidí díky pocení, při kterém se draslík také vylučuje. Mezi zdroje přirozeně bohaté na draslík patří ovoce (banány, avokádo, citrusové plody), zelenina, ale také luštěniny, arašídy nebo mléko. Vařením se draslík může v některých potravinách zničit.

Detail

D-manóza (D-manosa)

Popis: D-manóza je netypický jednoduchý sacharid, který se přirozeně vyskytuje v některých druzích ovoce (brusinky, jablka, borůvky, pomeranče, ananas, broskve). Na rozdíl od ostatních jednoduchých sacharidů není metabolizována a využita jako zdroj energie, ale 90 % d-manózy je vyloučeno v moči cca 30-60 minut po požití. D-manóza se používá jako prevence a léčba zánětů močových cest a močového měchýře. Dokáže se navázat na povrch bakterií, které způsobují zánět (E. coli), zabránit jim přilnout k vnitřní stěně ledvin, močového měchýře a močové trubice a během několika dní jsou pak tyto bakterie vyplaveny močí. D-manóza účinkuje velmi rychle a může nahradit užívání antibiotik a antimikrobiálních léků.

Detail

DHA (kyselina dokosahexaenová)

Popis: DHA patří mezi omega-3 mastné kyseliny a běžně se vyskytuje v rybím tuku. DHA můžeme získat také z mořských řas. Z jiných rostlinných zdrojů se získává přeměnou z kyseliny alfa-linolenové (ALA).  DHA je důležitá především pro správnou funkci mozku a srdce. Redukuje hladinu nežádoucího LDL cholesterolu a zvyšuje hladinu zdravého HDL cholesterolu, zároveň snižuje riziko infarktu. DHA je velmi důležitá pro správný vývoj plodu a rozvoj mentálních funkcí u dětí. Podporuje normální vývoj a zdravý stav očí, příznivě ovlivňuje nervový systém a zlepšuje paměť. Díky protizánětlivému působení DHA zmírňuje projevy autoimunních onemocnění jako revmatoidní artritida nebo lupénka.

Detail

Camu camu (Myrciaria dubia)

Popis: Camu camu, jeden z nejbohatších zdrojů vitamínu C na světě. Až 60 krát více vitamínu C v jedné porci než má pomeranč. Jde o keř, jehož listy a ovoce jsou využívány jako lék. Působí proti virovým infekcím, oparům a nachlazení. Využití má také při očních onemocnění, včetně šedého zákalu a glaukomu (zelený zákal). Camu camu je také používán při léčbě astmatu, depresí, aterosklerózy nebo chronického únavového syndromu. Někteří jedinci ho využívají ke zvýšení energie a udržení zdravých dásní a kůže. Působí také antioxidačně a ovlivňuje imunitní systém. Kromě vitamínu C je také bohatým zdrojem vitamínu B, draslíku, vápníku, fosforu, železa, beta karotenu, fytochemikálii, aminokyselin a bílkovin.

Detail

D-Ribóza (D-Ribose)

Popis: D-Ribóza je jednoduchý sacharid, který se strukturou ani chutí příliš neliší od ostatních jednoduchých sacharidů. Přestože může sloužit i jako zdroj energie, tělo ji využívá spíše pro jiné účely. D-Ribóza je potřebná pro tvorbu a obnovu ATP (jednotka buněčné energie), zároveň je součástí RNA (ribonukleová kyselina), která je přímo odpovědná za proteinovou syntézu. Kromě podpory svalového růstu, zvýšení výkonnosti a zlepšení regenerace přispívá D-Ribóza také ke správné činnosti srdce. D-Ribóza může sloužit jako alternativa kreatinu, případně lze užívat spolu s kreatinem pro posílení účinků.

Detail

Brahmi prášek (Bacopa drobnolistá, Bacopa monnieri)

Popis: Brahmi je bylina hojně využívaná v tradiční medicíně (ajurvéda, tradiční čínská medicína). Je známá především pro schopnost zlepšovat funkci mozku, paměť a koncentraci. Zároveň slouží jako nervové tonikum a pomáhá proti úzkosti a jiným duševním poruchám, podporuje léčbu Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. Jedná se o silný antioxidant, pomáhá čistit organismus od škodlivých látek a léčí chronická kožní onemocnění. Využívá se také při léčbě revmatických onemocnění nebo jako afrodiziakum.

Detail

Protein z dýňových semínek

Popis: Bílkovina v dýňových semínkách je složena z řady aminokyselin, které jsou našemu tělu prospěšné. Za zmínění stojí L-tryptofan, aminokyselina, která pomáhá lidem trpícím depresemi. Jde o prekurzor neurotransmiteru serotoninu, který je známý jako hormon štěstí a také melatoninu, který pomáhá zlepšit kvalitu spánku.

Detail

Dýňová semínka

Popis: Dýňová semínka, nejlepší přírodní zdroj zinku chránící náš imunitní systém. Urychlují regeneraci tkání při ekzému, psoriáze (lupénce) a dermatitidě a podporují hojení ran. Jsou bohatá na omega-3  a omega-6 mastné kyseliny, minerály, antioxidanty a vlákninu, což je dobré pro srdce a játra. Mohou snižovat hladinu cholesterolu, vysoký krevní tlak a riziko infarktu a mrtvice. Užívání semínek může také kladně ovlivňovat náladu díky přirozenému obsahu tryptofanu. Působí příznivě na trávící systém a potlačují parazity v trávicím traktu. Pro muže by mohlo být zajímavé příznivé působení na prostatu. Užívání snižuje míru nutkání k močení a uklidňuje svalstvo močového měchýře. Semínka mohou být také prospěšná lidem trpící artritidou.

Detail