Encyklopedie A-Z

Ř Š Ž Č A B C
D E F G H CH I
J K L M N O P
Q R S T U V W
X Y Z
Filozofie

 /

Kodex aliance
  1. 1Na prvním místě je pro nás vždy zákazník a jeho informovanost, upřednostňujeme otevřený, etický přístup, se zaměřením na kvalitu a možnost přímé komunikace.
  2. 2Upřednostňujeme zboží s jasným původem a seriózní historií značky.
  3. 3Upřednostňujeme složení a funkčnost produktů před jednostranným zaměřením na cenu, množství a chuť.
  4. 4Upřednostňujeme maximální čistotu, jasný původ a ověřenou formu použitých surovin.
  5. 5Upřednostňujeme produkty (kapsle, tobolky, instantní a tekuté formy) s minimalizovaným obsahem balastních aditiv, pojiv a umělých sladidel.
  6. 6V kategorii produktů živočišného původu, upřednostňujeme produkty evropského původu, které obsahují suroviny vyráběné v souladu s evropskými normami.
  7. 7Upřednostňujeme privátní/nezávislé značky před korporátními značkami zaměřenými na mass-marketing.
  8. 8Upřednostňujeme takové značky/výrobce, kteří přispívají ke zvýšení kvality a čistoty životního prostředí.

Kyselina hyaluronová

Popis: Kyselina hyaluronová představuje jednu z hlavních složek mezibuněčné hmoty a je důležitá zejména pro zdraví kloubních spojů a chrupavek. Je obsažena v pojivových, epiteliálních a nervových tkáních. Nachází se také v očním sklivci, synoviální tekutině a kůži.

Doporučená forma v rámci doplňkové stravy: doporučujeme upřednostnit formu klasických želatinových nebo celulózových (rostlinných) kapslí s volně loženým obsahem prášku, před tabletami a tekutými formami. Struktura kapsle účinně chrání volně ložený (nelepený a vysokým tlakem neovlivněný) obsah prášku před vlhnutím a oxidací. Tablety jsou naopak náchylné k vlhnutí a jsou obvykle lisovány a lepeny pod vysokým tlakem a mohou obsahovat až 80 % pojiv (lepidel) a dalších balastních složek, které zbytečně zatěžují zažívací trakt. Důvodem pro upřednostnění tabletové formy některými výrobci je nízká pořizovací cena. U tekutých forem (ampule) je opět obvykle využíván vysoký podíl syntetických aditiv, stabilizátorů a umělých sladidel.

Detail

Himalájská sůl

Popis: Himalájská sůl je oproti běžné kuchyňské soli opravdu nad zlato. Těží se pouze v dolech v panenské přírodě Himalájí, kde nepřišla do kontaktu s žádným znečištěním ani toxiny. V těchto dolech sůl vznikala po dlouhých 250 milionů let působením tektonických desek. Himalájská sůl obsahuje 84 různých minerálů a mikronutrientů. Pomáhá regulovat množství vody v těle a udržovat stabilní pH, přispívá k vyrovnané hladině krevního cukru a doplňuje minerály a další mikronutrienty. Přispívá ke správné funkci nervové soustavy a podporuje metabolické procesy. Zároveň redukuje běžné známky stárnutí, zlepšuje hustotu kostí a zabraňuje křečím. Její typickou růžovou barvu jí dodává vysoký obsah železa.

Detail

Hořčík

Popis: Hořčík je důležitý minerál, který se nachází ve všech orgánech lidského těla. Je nepostradatelný téměř pro všechny procesy, které v lidském těle probíhají. Mezi ty nejdůležitější patří tvorba energie (ATP). Nutný je také pro syntézu bílkovin, nukleových kyselin a je důležitý kofaktor pro více než 300 enzymových systémů. Udržování správné hladiny hořčíku má také význam pro nervové funkce, svalové kontrakce, srdeční tep, zdravé kosti, zuby a nehty a je spojováno i s ochranným účinkem proti stresu, depresi, úzkosti a poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD). Hořčík dále pomáhá omezit dehydrataci a předcházet svalovým křečím. Nedostatek zvyšuje krevní tlak, snižuje toleranci glukózy a způsobuje nervová podráždění. Zdrojem hořčíku jsou ořechy, celozrnné obiloviny, fazole, tmavá zelenina, ryby a maso.

Detail

HMB (beta-hydroxy-beta-metylbutyrát)

Popis: HMB je přirozeným metabolitem (produkt látkové přeměny) esenciální aminokyseliny leucinu, přeměně na HMB podléhá v těle přibližně 5-10 % leucinu. Užívání HMB vede k nárůstu síly a svalové hmoty. HMB podporuje proteosyntézu (vytváření nových bílkovin), současně snižuje proteolýzu (rozpad bílkovin), zmenšuje poškození svalů a brání vylučování kortizolu (stresový hormon), celkově tedy vykazuje jak anabolické, tak i antikatabolické účinky. HMB navíc působí protizánětlivě, pozitivně ovlivňuje imunitní systém, v kombinaci s některými aminokyselinami brání rozvoji kachexie (celková sešlost a slabost), zlepšuje hojení ran a snižuje koncentraci močoviny (odpadní látka, pomocí které se vylučuje z těla nadbytečný dusík).

Detail

Hrachový protein

Popis: Hrachový protein je lehce stravitelná bílkovina, vhodná pro celiaky, vegany a vegetariány, a také pro osoby s jinou bílkovinovou intolerancí. Je dobrým zdrojem argininu, aminokyseliny, kterou lidské tělo potřebuje pro budování svalové hmoty. Zvýšená potřeba této aminokyseliny je také při nemoci (např. vysoký krevní tlak) a stresu. Sportovci hrachový protein využívají k rychlejšímu zotavení po cvičení. Dále může pomoci v prevenci proti kardiovaskulárním nemocem, snížením hladiny cholesterolu a triglyceridů. Konzumace hrachového proteinu také pomáhá předcházet a léčit obezitu.

Detail

Citrus aurantium (Pomerančovník hořký)

Popis: Citrus aurantium neboli pomerančovník hořký, ale také kyselý nebo zelený pomeranč. Jde o ovoce, které je v tradiční čínské medicíně známé jako zhi shi. Je používán ústy, ale také aplikován na kůži. Při zevní aplikaci může být účinný při léčbě plísňových infekcí kůže, jako je pásový opar, mykózy nohou nebo svědění. Dále je používán pro gastrointestinální poruchy, včetně zácpy a průjmu. Výzkumy také ukazují, že konzumace plodů tohoto ovoce může mít vliv na nižší hladinu cukru v krvi u lidí trpících diabetem. Díky obsahu synefrinu se podílí na snížení tělesné hmotnosti. Na druhou stranu, kůra se také používá ke zlepšení chuti, ale také pro krvácení ze sítnice, vyčerpání doprovázející nachlazení, bolesti hlavy, nervů, svalů, kloubů, pohmožděniny, otoky žil (flebitida), a proleženiny. Dále je možno zmínit i podporu léčby při chronickém únavovém syndromu, anémii nebo rakovině. Jelikož tuto rostlinu je možno téměř celou zpracovat, její pozitivní účinky na lidský organismus jsou velmi široké.

Detail

Haritaki (Vrcholák tříslovinný, Terminalia chebula)

Popis: Haritaki se v ájurvédské medicíně používá k léčbě širokého spektra nemocí (je také součástí léčebné směsi Triphala). Podporuje vylučování trávících enzymů a zlepšuje tak trávení, zároveň funguje jako mírné projímadlo a pomáhá tak při zácpě. Posiluje funkci tlustého střeva, plic, jater a sleziny. Účinkuje proti bolestem hlavy nebo epilepsii, zlepšuje paměť a soustředění. Snižuje zahlenění organismu a pomáhá při kašli, bolestech v krku nebo zánětech dásní. Výplachy z haritaki pomáhají při zánětech spojivek a zhoršeném zraku.

Detail

He shou wu (Rdesno mnohokvěté, Fallopia multiflora)

Popis: He shou wu je jednou z nejvíce ceněných bylin tradiční čínské medicíny. Má velmi silné antioxidační účinky, podporuje produkci enzymu superoxid dismutázy, který je v podstatě nejúčinnějším antioxidantem. He shou wu se používá jako prostředek k dosažení dlouhověkosti, podporuje krevní oběh, zlepšuje zdraví vlasů a pokožky a má protizánětlivé účinky. He shou wu funguje také jako adaptogen, snižuje hladinu stresu a podporuje sexuální funkce.

Detail

Bisglycinát hořečnatý

Popis: Bisglicinát hořečnatý je chelátovaná forma hořčíku, která má vysokou biologickou využitelnost. Bisglycinát hořečnatý má 80% využitelnost (oxid hořečnatý má využitelnost přibližně 4 %) a žádné nežádoucí vedlejší účinky (citrát hořečnatý s 90% využitelností může mít projímavé účinky). Bisglicinát hořečnatý pomáhá udržet normální funkci svalů během a po tréninku, snižuje únavu a vyčerpání, přispívá ke správné proteinové syntéze, udržuje normální energetický metabolismus a dopomáhá ke zdravému stavu svalů a kostí.

Detail

Histidin

Popis: Jedná se o podmíněně esenciální aminokyselinu, tělo dospělého člověka si ji dokáže vyrobit, ale tělo dítěte a dospívajících dětí ji potřebuje doplňovat pro správný růst. Je prekurzorem (výchozí látkou) histaminu, který hraje důležitou roli při alergiích, ale také například při výrobě žaludečních šťáv potřebných pro normální trávení. Společně s vitamínem B3 (niacinem) a B6 (pyridoxinem) může histidin zvyšovat sexuální potěšení, právě zvýšením hladiny histaminu v těle. Výzkumy také ukazují, že může chránit před poškozením radioaktivním zářením a odstraňovat těžké kovy ze systému. Prokazatelně má účinek na centrální nervový systém, tvorbou ochranné myelinové pochvy, což může být užitečné při léčbě degenerativních poruch jako je Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba. Tato aminokyselina je také hlavním stavebním kamenem hemoglobinu, a proto hraje ústřední roli v potlačení anémie. Právě syntézou červených a bílých krvinek ovlivňuje imunitní systém.

Detail