Encyklopedie A-Z

Ř Š Ž Č A B C
D E F G H CH I
J K L M N O P
Q R S T U V W
X Y Z
Filozofie

 /

Kodex aliance
  1. 1Na prvním místě je pro nás vždy zákazník a jeho informovanost, upřednostňujeme otevřený, etický přístup, se zaměřením na kvalitu a možnost přímé komunikace.
  2. 2Upřednostňujeme zboží s jasným původem a seriózní historií značky.
  3. 3Upřednostňujeme složení a funkčnost produktů před jednostranným zaměřením na cenu, množství a chuť.
  4. 4Upřednostňujeme maximální čistotu, jasný původ a ověřenou formu použitých surovin.
  5. 5Upřednostňujeme produkty (kapsle, tobolky, instantní a tekuté formy) s minimalizovaným obsahem balastních aditiv, pojiv a umělých sladidel.
  6. 6V kategorii produktů živočišného původu, upřednostňujeme produkty evropského původu, které obsahují suroviny vyráběné v souladu s evropskými normami.
  7. 7Upřednostňujeme privátní/nezávislé značky před korporátními značkami zaměřenými na mass-marketing.
  8. 8Upřednostňujeme takové značky/výrobce, kteří přispívají ke zvýšení kvality a čistoty životního prostředí.

Nasycené mastné kyseliny

Popis: V přírodě se tuky vyskytují nejčastěji ve formě triacylglycerolů (TAG). Jedná se o estery třech mastných kyselin (tři acyly > triacyl) a alkoholického cukru glycerolu. V závislosti na typu obsažených mastných kyselin se vyvozuje mnoho vlastností, kterými daný tuk disponuje.

(Pokračování textu…)

Detail

Niacin (vitamín PP, B3)

Popis: Jeden z 8 vitamínů B-komplexu, rozpustný ve vodě, se širokým působením v těle. Napomáhá funkcím trávícího systému, kůže a nervového systému. Přirozeně se vyskytuje v kvasnicích, mase, rybách, mléku, vejcích, oříšcích, zelenině, fazolích. Tělo si umí zároveň Niacin vyrobit z aminokyseliny tryptofanu. Stejně jako ostatní vitamíny skupiny B napomáhá přeměně cukrů, tuků, bílkovin na energii. Hraje roli v produkci určitých hormonů v nadledvinkách a pomáhá procesu odstranění škodlivých látek z ledvin. Může se rovněž podílet na zlepšení zdravotního stavu – užívá se na léčbu migrén, problémů s krevním oběhem, závratěmi. Používá se také k regulaci cholesterolu a triglyceridů v krvi. Vědci spekulují také o účinku niacinu na obnovu poškození mozku způsobených mrtvicí. Při aplikaci na kůži zlepšuje akné. Dobře působí také na poruchy erekce.

 Věk  Niacin mg ekvivalentu niacinu/den
 muži  ženy
 Kojenci
 0 – 3 měsíce1  2  2
 4 – 11 měsíců  5  5
 Děti
 1 -3 roky  7  7
 4 – 6 let  10  10
 7 – 9 let  12  12
 10 – 12 let  15  13
 13 – 14 let  18  15
 Dospívající a  dospělí
 15 – 18 let  17  13
 19 – 24 let  17  13
 25 – 50 let  16  13
 51 – 64 let  15  13
 ≥ 65 let  13  13
 Těhotné od 4. měsíce  15*
 Kojící  17*

1 zde se jedná o odhadovanou hodnotu

*Změny metabolismu a potřeby plodu vyžadují vyšší dávku u těhotných žen. Zvýšená energetická spotřeba a ztráty mlékem vyžadují navýšení dávky také u kojících maminek.

Za zdravotně nezávadný je považován příjem do 10 mg/den kyseliny nikotinové a do 900 mg/den nikotinamidu (EFSA).

Zdroj: Live Science, National Institute of Health, Referenční hodnoty pro příjem živin – Společnost pro výživu, PubMed.

Detail

Nopál

Popis: Nopál je mexický kaktus, který pomáhá regulovat metabolismus cukrů a tuků v těle, přispívá k udržení normální hladiny cholesterolu a podporuje hubnutí. Působí proti stresu, nervozitě a únavě, detoxikuje játra a dodává energii. Pomáhá při zácpě, zlepšuje stav trávicího traktu a dokonce zabraňuje kocovině. Obsahuje velké množství vlákniny, 8 esenciálních aminokyselin, vitamíny A, B1, B2, B3 a C, železo, vápník, draslík, hořčík a křemík.

 

Detail

Nativní syrovátková bílkovina (Native Whey Protein)

Popis: Nativní syrovátková bílkovina je díky šetrnému zpracování nejhodnotnější dostupnou bílkovinou. Získává se přímou cestou z čerstvého mléka (ne ze syrovátky) pomocí mikrofiltrace a ultrafiltrace za teplot, které nepřekročí 10 stupňů Celsia. Minimální znehodnocení bílkovin zajišťuje vysokou biologickou hodnotu, maximální obsah bioaktivních frakcí bílkovin (alfa-laktalbumin, laktoferin, imunoglobuliny a další), vysoký obsah esenciálních aminokyselin a cystinu. Nativní syrovátková bílkovina obsahuje až o 16 % více leucinu (důležitý pro syntézu bílkovin) a přibližně o 40 % více cystinu (má silné detoxikační a antioxidační účinky) než klasicky zpracovaný syrovátkový protein. Jedná se o rychle stravitelnou bílkovinu, která se hodí především k užití po tréninku.

Detail

Kokos (Cocos nucifera)

Popis: Kokos je nutričně bohatý ořech, který obsahuje velké množství vlákniny, vitamínů a minerálů. Kokos posiluje imunitní systém, působí proti virům, bakteriím, plísním i parazitům. Díky obsahu MCT tuků (tuky se střední délkou řetězce) je dobrým zdrojem energie, zvyšuje fyzickou výkonnost. Zlepšuje trávení a vstřebávání živin, vitamínů a minerálů. Pomáhá ke zdravé hladině cholesterolu i cukru v krvi, slouží tak jako prevence kardiovaskulárních onemocnění i cukrovky. Chrání před onemocněním ledvin a infekcemi močového měchýře. Zpomaluje stárnutí a udržuje zdravé vlasy a pokožku.

Detail

Nativní syrovátkový koncentrát (Native Whey Concentrate)

Popis: Nativní syrovátková bílkovina je díky šetrnému zpracování nejhodnotnější dostupnou bílkovinou. Získává se přímou cestou z čerstvého mléka (ne ze syrovátky) pomocí mikrofiltrace a ultrafiltrace za teplot, které nepřekročí 10 stupňů Celsia. Minimální znehodnocení bílkovin zajišťuje vysokou biologickou hodnotu, maximální obsah bioaktivních frakcí bílkovin (alfa-laktalbumin, laktoferin, imunoglobuliny a další), vysoký obsah esenciálních aminokyselin a cystinu. Nativní syrovátková bílkovina obsahuje až o 16 % více leucinu (důležitý pro syntézu bílkovin) a přibližně o 40 % více cystinu (má silné detoxikační a antioxidační účinky) než klasicky zpracovaný syrovátkový protein. Jedná se o rychle stravitelnou bílkovinu, která se hodí především k užití po tréninku. Nativní syrovátkový koncentrát má oproti nativnímu syrovátkovému izolátu nižší celkový podíl bílkovin, obsahuje však více bioaktivních frakcí bílkovin.

Detail

Nativní syrovátkový izolát (Native Whey Isolate)

Popis: Nativní syrovátková bílkovina je díky šetrnému zpracování nejhodnotnější dostupnou bílkovinou. Získává se přímou cestou z čerstvého mléka (ne ze syrovátky) pomocí mikrofiltrace a ultrafiltrace za teplot, které nepřekročí 10 stupňů Celsia. Minimální znehodnocení bílkovin zajišťuje vysokou biologickou hodnotu, maximální obsah bioaktivních frakcí bílkovin (alfa-laktalbumin, laktoferin, imunoglobuliny a další), vysoký obsah esenciálních aminokyselin a cystinu. Nativní syrovátková bílkovina obsahuje až o 16 % více leucinu (důležitý pro syntézu bílkovin) a přibližně o 40 % více cystinu (má silné detoxikační a antioxidační účinky) než klasicky zpracovaný syrovátkový protein. Jedná se o rychle stravitelnou bílkovinu, která se hodí především k užití po tréninku. Nativní syrovátkový izolát obsahuje o něco méně bioaktivních frakcí bílkovin než nativní syrovátkový koncentrát, ale má vyšší celkový podíl bílkovin.

Detail

Neesenciální aminokyseliny

Popis: Neesenciální aminokyseliny jsou aminokyseliny, které si tělo dokáže syntetizovat samo, buď z esenciálních aminokyselin, nebo z procesu štěpení bílkovin. Díky tomu tělo může i zčásti pokrýt potřebu těchto látek pro organismus. Nejsou tedy podstatnou součástí naší stravy, ale pro normální zdraví a růst jsou potřebné. Mezi neesenciální aminokyseliny patří alanin, asparagin, kyselina asparagová, glutamin, kyselina glutamová, tyrosin, glycin, prolin a serin.

Detail

Krtičník ningpoenský kořen (Scrophularia ningpoensis)

Kořen této byliny, je používán v tradiční čínské medicíně proti tzv. ohnivým jedům. Pomáhá totiž díky svému vysušujícímu chladivému účinku. Kořen této odrůdy také zklidňuje srdce, malé dávky působí jako srdeční tonikum, zatímco velké dávky srdeční frekvenci naopak snižují.  Podílí se i na snižování krevního tlaku. Uvádí se i jeho pomoc při obnově energie jing. Kořen oplývá celou řadou účinků, je antibakteriální, antifungální, diuretický, vazodilatační, antipyretický (snižují horečku), hemolytický, regenerační či lehce sedativní. Je používán při horečnatých onemocnění s příznaky  jako jsou vyrážka, suchý kašel, delirium a nespavost, infekce hrdla nebo abscesy.

Detail

Esenciální olej z neroli

Krásná vůně a zajímavé účinky na lidský organismus, tím může tento olej velmi zaujmout. Má silný vliv na nervovou soustavu, zároveň zlepšuje náladu a zbavuje pocitu smutku a navíc má vliv i na snížení krevního tlaku a hladiny kortizolu v krvi. Tento olej je vyráběn z květů hořkého pomerančovníku a již zmíněná vůně je silná a opojná směs citrusů a květin. Je také účinným bojovníkem proti zánětům a bolestem. I ženy v menopauze jeho užívání ocení, protože zmírňuje její projevy. Zároveň je afrodiziakální, zvyšuje sexuální touhu a pomáhat tak léčit i onemocnění jako frigidita, impotence či erektilní dysfunkce. Olej se může pyšnit také svými antibakteriálními, antioxidačními a dezinfekčními vlastnostmi. Určitě nejen ženy ocení jeho schopnost regenerovat kožní buňky a zvyšovat pružnost pokožky. Pomáhá tak hojit jizvy, strie a zbavuje vrásek. Díky biologicky aktivním látkám, dokáže pomáhat zastavovat křeče. Užívat je ho možno také jako lék proti nadýmání.

Detail