Encyklopedie A-Z

Ř Š Ž Č A B C
D E F G H CH I
J K L M N O P
Q R S T U V W
X Y Z
Filozofie

 /

Kodex aliance
  1. 1Na prvním místě je pro nás vždy zákazník a jeho informovanost, upřednostňujeme otevřený, etický přístup, se zaměřením na kvalitu a možnost přímé komunikace.
  2. 2Upřednostňujeme zboží s jasným původem a seriózní historií značky.
  3. 3Upřednostňujeme složení a funkčnost produktů před jednostranným zaměřením na cenu, množství a chuť.
  4. 4Upřednostňujeme maximální čistotu, jasný původ a ověřenou formu použitých surovin.
  5. 5Upřednostňujeme produkty (kapsle, tobolky, instantní a tekuté formy) s minimalizovaným obsahem balastních aditiv, pojiv a umělých sladidel.
  6. 6V kategorii produktů živočišného původu, upřednostňujeme produkty evropského původu, které obsahují suroviny vyráběné v souladu s evropskými normami.
  7. 7Upřednostňujeme privátní/nezávislé značky před korporátními značkami zaměřenými na mass-marketing.
  8. 8Upřednostňujeme takové značky/výrobce, kteří přispívají ke zvýšení kvality a čistoty životního prostředí.

Ornitin

Popis: Ornitin je neesenciální aminokyselina, která má spolu s Argininem pozitivní vliv na sekreci růstového hormonu. Zlepšuje transport aminokyselin do buněk. Podílí se na odbourávání amoniaku v močovinovém cyklu. Napomáhá správné funkci jater a stimuluje imunitní systém.

Doporučená forma v rámci doplňkové stravy: doporučujeme upřednostnit tzv. fermentovanou formu L-Ornitinu, před tzv. syntetickou formou, která může obsahovat díky chemickému způsobu produkce zbytky těkavých organických nečistot a nežádoucích (často toxických) R-forem. Naopak L-Ornitin pocházející z mikrobiální fermentace patří k nejvyužitelnějším přírodním produktům, garantujícím maximální čistotu a splňující navíc koncept „Green Enviromental Protection“. Z výše zmíněných důvodů je syntetická produkce aminokyselin v mnoha zemích jako je např. Japonsko nebo Korea zakázána. Povolena je naopak např. v USA nebo Číně. Syntetická produkce aminokyselin je až o 50% levnější než přírodní cesta, tedy fermentační technologie.

 

Detail

DHA (kyselina dokosahexaenová)

Popis: DHA patří mezi omega-3 mastné kyseliny a běžně se vyskytuje v rybím tuku. DHA můžeme získat také z mořských řas. Z jiných rostlinných zdrojů se získává přeměnou z kyseliny alfa-linolenové (ALA).  DHA je důležitá především pro správnou funkci mozku a srdce. Redukuje hladinu nežádoucího LDL cholesterolu a zvyšuje hladinu zdravého HDL cholesterolu, zároveň snižuje riziko infarktu. DHA je velmi důležitá pro správný vývoj plodu a rozvoj mentálních funkcí u dětí. Podporuje normální vývoj a zdravý stav očí, příznivě ovlivňuje nervový systém a zlepšuje paměť. Díky protizánětlivému působení DHA zmírňuje projevy autoimunních onemocnění jako revmatoidní artritida nebo lupénka.

Detail

Meduňka lékařská (Melissa officinalis)

Popis: Meduňka se v lidovém léčitelství používá pro celkové uklidnění organismu. Pomáhá potlačit stres a problémy s ním spojené, jako špatné trávení, křeče žaludku, bušení srdce nebo pocity úzkosti. Působí proti křečím způsobeným nervovým vypětím, a napomáhá správné činnosti nervové a srdeční soustavy. Má lehce sedativní (zklidňující) účinky a pomáhá tak při problémech s nespavostí. Je vhodná také pro těhotné ženy, kterým ulevuje od nevolností a zvracení. Tlumí bolesti hlavy a migrénu, u dětí potlačuje záchvaty kašle. Meduňka má typickou citrónovou vůni a chuť podobnou medu.

Detail

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) Milk thistle

Popis: Ostropestřec je považován za nejsilnější přírodní lék na problémy s játry. Játra jsou přetěžována špatnou stravou, konzumací alkoholu, znečištěným ovzduším a dalšími vlivy, ostropestřec pomáhá s jejich detoxikací a udržení správné funkce. Léčí také problémy se žlučníkem a jiné nemoci trávící soustavy. Pomáhá při poruchách krevního oběhu, snižuje hladinu cholesterolu a působí jako prevence cukrovky, protože snižuje hladinu krevního cukru. Ostropestřec obsahuje flavonoid silymarin, který má výrazné antioxidační účinky, snižuje riziko rakoviny a působí proti projevům stárnutí.

Detail

Listy olivovníku (Olea europea)

Popis: Listy olivovníku obsahují mnoho prospěšných látek, nejvýraznější účinky má polyfenol oleuropein. Extrakt z listů olivovníku je znám pro své účinky na snížení krevního tlaku, dále má antioxidační vlastnosti a působí protizánětlivě. Protizánětlivé a antioxidační vlastnosti pomáhají při prevenci a léčbě kardiovaskulárních onemocnění, udržují správný průtok krve a zdravé cévy. Listy olivovníku také snižují hladinu krevního cukru a omezují škody způsobené jeho zvýšenou hladinou, uplatňují se proto při léčbě cukrovky. Oleuropein a ostatní účinné látky pomáhají bojovat proti rakovině a neurodegenerativním poruchám (Alzheiemerova a Parkinsonova choroba). Olivové listy se používají také proti různým druhům artritidy (osteoartritida, revmatoidní artritida, dna).

Detail

Omega 3

Popis: Omega 3 jsou esenciální nenasycené mastné kyseliny, které si tělo nedokáže samo vytvořit a musí být přijímány stravou. Mezi omega 3 mastné kyseliny se řadí EPA (kyselina eikosapentaenová), DHA (kyselina dokosahexaenová) a ALA (kyselina alfa-linolenová). Omega 3 mastné kyseliny mají řadu benefitů pro lidské zdraví. Jsou klíčové pro správnou činnost mozku a zdravý růst a vývoj. Snižují krevní tlak a riziko kardiovaskulárních chorob. Mají prokazatelné protizánětlivé účinky a pomáhají při autoimunních onemocněních, jako revmatoidní artritida. Působí proti alergiím, mohou být nápomocny při léčbě cukrovky a mají preventivní účinek proti rozvoji rakoviny. Konzumace omega 3 mastných kyselin pomáhá bojovat se stresem a depresemi, zároveň zlepšuje stav pacientů trpících schizofrenií nebo Alzheimerovou chorobou. Přispívají ke zvýšení kvality spánku. Podporují rozvoj mentálních funkcí u dětí, snižují projevy hyperaktivity a ADHD (porucha pozornosti). Omega 3 mastné kyseliny jsou důležité také pro zdravý zrak (brání rozvoji makulární degenerace, která je jednou z hlavních příčin ztráty zraku ve stáří).

Detail

Synefrin

Popis: Účinná látka, známá také jako symphatol nebo oxedrin, která se vyskytuje v oplodí rostliny Citrus aurantium. Synefrin je využíván především k odbourávání tuků, snižování hmotnosti a energizace organismu. Mobilizuje tukové zásoby a má vliv na zvýšenou termogenezi (kalorický výdej). Působí jako povzbuzující prostředek, podobně jako kofein, tedy zvyšuje energii, potlačuje chuť k jídlu a zrychluje metabolismus. Podstatné je také zmínit, že zvyšuje metabolický obrat bez negativního vlivu na srdeční činnost nebo krevní tlak. Je to látka strukturálně podobná efedrinu, ale působící selektivně a bez negativních účinků, které efedrin svým působením vykazuje.

Detail

Amalaki (Indický angrešt, Emblica officinalis)

Popis: Amalaki je skvělým zdrojem vitamínu C (20x více než pomeranč), antioxidantů a bioflavonoidů. V rámci ájurvédské medicíny se po dlouhá léta používá jako součást směsi Triphala ke zlepšení stavu trávící soustavy, udržení pružnosti tepen, čištění krve a omlazení jater. Pomáhá udržovat hladinu krevního cukru a cholesterolu v normě. Používá se také v kosmetice, pečuje o zdraví pokožky a vlasů. Bývají mu přisuzovány také afrodiziakální účinky a pozitivní vliv na reprodukční systém.

Detail

Para ořechy (Juvie ztepilá, Bertholletia excelsa)

Popis: Para ořechy jsou podobně jako jiné druhy ořechů výborným zdrojem zdravých tuků, které pozitivně ovlivňují hladinu cholesterolu (snižují LDL a zvyšují HDL) a pomáhají udržet zdravé srdce a cévy. Mají vysoký obsah vitamínu E a především selenu (ve 100 g ořechů je 3485 % doporučené denní dávky selenu), které mají výrazné antioxidační účinky, posilují imunitní systém a snižují riziko vzniku rakoviny. Olej z para ořechů se používá např. jako masážní olej a pomáhá chránit pokožku před vysoušením.

Detail

Fenykl obecný (Foeniculum vulgare)

Popis: Fenykl je velkým pomocníkem při potížích se zažíváním. Používá se proti nadýmání a křečím v žaludku a ve střevech. Zlepšuje trávení a podporuje tvorbu trávicích šťáv. Pomáhá také při onemocněních močových cest a udržuje správnou funkci sleziny a ledvin. Při nachlazení pomáhá tlumit kašel a usnadňuje vykašlávání hlenu. Používají jej i kojící ženy, protože zvyšuje tvorbu mateřského mléka. Fenykl lze aplikovat i zevně k výplachu podrážděných očí.

Detail