Encyklopedie A-Z

Ř Š Ž Č A B C
D E F G H CH I
J K L M N O P
Q R S T U V W
X Y Z
Filozofie

 /

Kodex aliance
  1. 1Na prvním místě je pro nás vždy zákazník a jeho informovanost, upřednostňujeme otevřený, etický přístup, se zaměřením na kvalitu a možnost přímé komunikace.
  2. 2Upřednostňujeme zboží s jasným původem a seriózní historií značky.
  3. 3Upřednostňujeme složení a funkčnost produktů před jednostranným zaměřením na cenu, množství a chuť.
  4. 4Upřednostňujeme maximální čistotu, jasný původ a ověřenou formu použitých surovin.
  5. 5Upřednostňujeme produkty (kapsle, tobolky, instantní a tekuté formy) s minimalizovaným obsahem balastních aditiv, pojiv a umělých sladidel.
  6. 6V kategorii produktů živočišného původu, upřednostňujeme produkty evropského původu, které obsahují suroviny vyráběné v souladu s evropskými normami.
  7. 7Upřednostňujeme privátní/nezávislé značky před korporátními značkami zaměřenými na mass-marketing.
  8. 8Upřednostňujeme takové značky/výrobce, kteří přispívají ke zvýšení kvality a čistoty životního prostředí.

Šalvěj červenokořenná (Salvia miltiorrhizae)

Tradiční čínskou medicínou je tato rostlina, zvaná také jako dan shen, používána pro zajištění zdravého oběhového systému a zdraví srdce. Pomáhá léčit i předcházet nemocem kardiovaskulárního systému jako ateroskleróza, vysoká srážlivost krve či stavy po mrtvici. Pomáhá i v případě potřeby snížit hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Má protizánětlivý a antibakteriální účinek, což pomáhá k celkovému posílení imunity. Osoby trpící kožními onemocnění jako je psoriáza (lupénka), akné nebo ekzém, účinků této rostliny také často využívají. Mimoto, šalvěj pomáhá i při hojení ran a popálenin. Další využití této rostliny může být při astmatickém zánětu průdušek, zeleném zákalu, chronické prostatitidě i žloutence typu B, jelikož funguje jako jaterní antioxidant. Ženám také často pomáhá mírnit menstruační bolesti. Pomoci může ale také lidem trpící nervozitou nebo špatným spánkem.

Detail

Špenát setý

Špenát je rostlina z čeledi laskavcovitých. Pochází z Asie. Poté se dostal do Afriky, odkud ho jako kulinářskou novinku dovezli španělští cestovatelé. Obsahuje cenné živiny ve vysokých koncentracích. Dnes již víme, že neobsahuje závratné množství železa, přesto je to ale důležitá listová zelenina.

Obsahuje lutein a beta-karoten, draslík, vitamíny a vlákninu. Lutein je významným antioxidantem, beta-karoten je zase nezbytný pro zdravou sítnici. Má vysoký obsah vitamínu C a E. Rovněž obsahuje kyselinu listovou, která je důležitá pro správné dělení buněk. Vyhnout by se mu měli lidé s močovými a ledvinovými kameny, protože obsahuje kyselinu šťavelovou.

Zvláštností je přítomnost fytohormonů, které působí na vývoj svalstva. Špenát působí pozitivně na imunitu, příznivě ovlivňuje srdce a cévy, podporuje krvetvorbu, posiluje kosti, zuby i svaly.

Detail

Šafrán (saffron)

Šafrán jsou čnělky květů překrásné rostliny Crocus sativus. Je původem z jihozápadní Asie a je široce pěstován v Iránu, kde získal přezdívku „rudé zlato“.

Šafrán se pěstuje a používá více než 3500 let jako přísada do vaření, konzervant a barvivo, ale má také svou historii v medicíně. Léčil zažívací problémy a má také svou historii v léčbě duševního zdraví. Zlepšuje náladu, odbourává deprese a zmírňuje premenstruační syndrom.

V šafránu jsou tři hlavní biologicky aktivní látky: safranal (hlavní složka zodpovědná za jeho jedinečnou vůni), picrocrocin (způsobuje jeho hořkou chuť) a crocin (barvivo).

Detail

Šípek (Rosa canina)

Plod keře Růže šípkové neboli plané růže. Keř je silně ostnitý, květy jsou jemně růžové. Tyto keře se vyskytují téměř po celé Evropě, Africe a Asii. U nás nejsou záměrně pěstované.

Šípky se sbírají od září do října a následně se suší. Mají vysoký obsah vitamínu C a nejčastěji se užívají ve formě čaje. Je možné z nich vyrobit i víno nebo marmeládu. Působí jako posilovače imunity používá se jako podpůrný prostředek při léčbě aterosklerózy, ledvinových a žlučový kamenech, při blokování tekutin v těle.

Obsahují třísloviny (2-3 %), invertní cukr (10-14 %), sacharózu (2,5 %), pektin (11 %), kyselinu citronovou a jablečnou, flavonoidy, kyselinu nikotinovou, vitamin C (0,5 %), vitaminy B, vitamin K, karoten, fosfor, vápník, draslík, hořčík a další.

Detail

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis L.)

Rod Salvia (šalvěj) zahrnuje cca 900 druhů, z nichž mnohé se v tradiční medicíně v různých částech světa používají k léčbě řady onemocnění, včetně poruch paměti. Šalvěje obsahují velké množství bioaktivních sloučenin, z nichž některé mohou zvýšit kognitivní aktivitu a chránit před neurodegenerativními onemocněními. Neuroprotektivní a prokognitivní účinek byl potvrzen v in vitro studiích i v experimentech na zvířatech, proběhlo i několik klinických studií.

V tradiční medicíně se šalvěje používají k léčbě mnoha onemocnění, latinské jméno ostatně pochází ze slova salvare = uzdravovat. V závislosti na druhu se využívají nadzemní části, kořeny i izolované silice. Šalvěj lékařská se ve formě čaje tradičně používá k léčbě zažívacích potíží, kašle, zánětů v ústech a v krku, nadměrné-ho pocení, křečí, dny, revmatismu, deprese, poruch paměti a kožních onemocnění.  Silice slouží k léčbě onemocnění dýchacího, nervového, kardiovaskulárního a trávicího systému. Šalvěj lékařská poskytuje látku Salviae officinalis folium, která je lékopisná podle Českého lékopisu 2017. Látka obsahuje fenolické kyseliny (kyselina kávová, chlorogenová, elagová, ferrulová, rozmarýnová, ga-llová), flavonoidy (salvigenin, 5-methoxysalvigenin, genkwa-nin, hispidulin, apigenin, luteolin), diterpeny abietanového typu (kyselina  karnosová,  karnosol  = pikrosalvin,  salvin, rosmanol), triterpeny (kyselina oleanolová a ursolová a jejich deriváty), steroly (β-sitosterol) a třísloviny. Obsahuje rovněž 1–2,8 % silice.

Detail

Shiitake (Lentinula edodes)

Shiitake houba má několik terapeutických účinků, jako jsou antioxidační a antimikrobiální vlastnosti, způsobené různorodostí obsažených složek.

Shiitake Lentinula edodes je vzhledem k probiotickým vlastnostem a poměrně vysoké nutriční hodnotě doporučována v mnoha zemích jako doplněk ke každodenní stravě. Houbě Shiitake jsou přisuzovány mnohé léčebné vlastnosti jak východní, tak západní medicínou. Působí například na snížení cholesterolu, snížení krevního tlaku, posilování imunitního systému, proti onemocněním včetně virových, proti nádorům a pro zlepšení funkce jater. Mnoho z přínosů pro zdraví shiitake způsobují látky, které tato houba produkuje: lentinan, eritadenin, L-ergothionein.

Detail