Encyklopedie A-Z

Ř Š Ž Č A B C
D E F G H CH I
J K L M N O P
Q R S T U V W
X Y Z
Filozofie

 /

Kodex aliance
  1. 1Na prvním místě je pro nás vždy zákazník a jeho informovanost, upřednostňujeme otevřený, etický přístup, se zaměřením na kvalitu a možnost přímé komunikace.
  2. 2Upřednostňujeme zboží s jasným původem a seriózní historií značky.
  3. 3Upřednostňujeme složení a funkčnost produktů před jednostranným zaměřením na cenu, množství a chuť.
  4. 4Upřednostňujeme maximální čistotu, jasný původ a ověřenou formu použitých surovin.
  5. 5Upřednostňujeme produkty (kapsle, tobolky, instantní a tekuté formy) s minimalizovaným obsahem balastních aditiv, pojiv a umělých sladidel.
  6. 6V kategorii produktů živočišného původu, upřednostňujeme produkty evropského původu, které obsahují suroviny vyráběné v souladu s evropskými normami.
  7. 7Upřednostňujeme privátní/nezávislé značky před korporátními značkami zaměřenými na mass-marketing.
  8. 8Upřednostňujeme takové značky/výrobce, kteří přispívají ke zvýšení kvality a čistoty životního prostředí.

Tryptofan

Popis: Ze všech osmi esenciálních aminokyselin je Tryptofan tou nejméně obvyklou, představuje asi 1 % z celkového obsahu bílkovin. Po vstřebání ze střev do krevního řečiště se přenáší na periferní místa v těle, kde se zpravidla 90 % využije pro proteinovou syntézu, asi 3 % se konvertují na klíčový neurotransmiter serotonin (5-HT) a zbytek se využije k produkci niacinu. Jde o esenciální aminokyselinu, která je důležitá pro vývoj a funkci mnoha orgánů v těle. Hraje důležitou roli v metabolismu a výrobě energie. Nezbytná je také pro vznik serotoninu a melatoninu, což jsou dva hormony „dobré nálady“, což by mohli ocenit kulturisti a kondiční sportovci. Nedostatek této aminokyseliny tedy může vést k nepravidelným výkyvům nálady a příležitostně k depresi. Hormon serotonin také podporuje zdravý spánek, tudíž L-tryptofan, který je jeho prekurzorem, je využíván pro léčbu nespavosti nebo spánkové apnoe (spánková porucha projevující se zástavou dechu). Navíc, čím rychleji se tělo dostane do hlubokého spánku, tím se nepřímo podílí na tvorbě svalové hmoty, a to je pro sportovce žádoucí. Některé studie také potvrdily vliv tryptofanu na vylučování růstového hormonu právě během hlubokého spánku. Doplňování této aminokyseliny může pomáhat i snižovat váhu a to tím, že po jejím užívání by člověk neměl cítit zvýšenou chuť k jídlu. Obecně bývá také využívána pro zvýšení atletického výkonu, odvykání kouření, skřípání zubů během spánku nebo při poruchách pozornosti s hyperaktivitou (ADHD).

Detail

Tuky

Popis: Tuky ve výživě člověka dotváří trojici hlavních makroživin. Řadíme je z biochemického hlediska do velké skupiny lipidů (platí pravidlo, že tuky jsou lipidy, ale lipidy nejsou jenom tuky).  Jsou to sloučeniny glycerolu a mastných kyselin (MK) a nachází se jak v živočišných, tak i rostlinných zdrojích. Ve stravě jsou přítomny nejčastěji ve formě triacylglycerolů (sloučenina glycerolu a 3 MK). Mnoho lidí se jim vyhýbá kvůli mylné představě, že jejich příjem znamená automatickou tvorbu nových tukových zásob. Jednoduše řečeno, přijatý tuk se dle této představy rovnou uskladňuje v podkoží, což ale není pravda.

(Pokračování textu…)

Detail

Tribulus terrestris

Popis: Tribulus terrestris (Kotvičník zemní) původně pochází z Číny a Japonska, vyskytuje se však i na dalších místech světa, jako jih USA, Mexiko, Španělsko, Indie nebo Bulharsko. Již od starověku se tribulus terrestris používá jako tonikum, pro zvýšení výkonu a zlepšení sexuálních funkcí. Aplikuje se také jako součást terapie při problémech s játry a ledvinami, zároveň pomáhá při potížích s kardiovaskulárním a imunitním systémem. Tribulus terrestris z Bulharska navíc obsahuje vysoké množství steroidního saponinu protodioscinu, který má prokázaný vliv na nárůst síly, hmotnosti a svalové hmoty a zlepšuje sexuální funkce. Právě díky vysokému obsahu protodioscinu lze právě bulharský tribulus terrestris považovat za jedinečný a nejkvalitnější.

Detail

Thiamin (vitamín B1)

Popis: Jeden z vitamínů rozpustných ve vodě, jehož přirozeným zdrojem je například maso, některé druhy ryb, celozrnné produkty, luštěniny a brambory. Thiamin hraje kritickou roli v energetickém metabolismu, a tím v růstu, vývoji a funkci buněk. Výrazně přispívá k normální činnosti nervové soustavy, k normální psychické činnosti a činnosti srdce. Takže se používá při léčbě srdečních onemocnění, metabolických poruch, aftů, šedého zákalu, ale také například kinetózy (nemoci z pohybu). Spekuluje se také o vlivu na zlepšení kognitivních (poznávacích) funkcí při Alzheimerově nemoci. Dle výzkumu může B1 posílit imunitní systém a zlepšit schopnost těla kontrolovat nálady a fyziologické projevy v důsledku stresu. B1 je občas nazýván „anti-stresovým“ vitamínem – pomáhá vyrovnávat se se stresem a udržet energii/vitalitu.

Doporučený příjem:

 Věk  Thiamin mg/den
 ženy  muži
 Kojenci
 0 – 3 měsíce1  0,2  0,2
 4 – 11 měsíců  0,4  0,4
 Děti
 1 -3 roky  0,6  0,6
 4 – 6 let  0,8  0,8
 7 – 9 let  1,0  1,0
 10 – 12 let  1,2  1,0
13 – 14 let  1,4  1,1
 Dospívající a dospělí
 15-18 let  1,3  1,0
 19-24  1,3  1,0
 25-50  1,2  1,0
 51-64  1,1  1,0
 ≥ 65 let  1,0  1,0
 Těhotné od 4. měsíce  1,2
 Kojící  1,4

1 zde se jedná o odhadovanou hodnotu

*Změny metabolismu a potřeby plodu vyžadují vyšší dávku u těhotných žen. Zvýšená energetická spotřeba a ztráty mlékem vyžadují navýšení dávky také u kojících maminek.

Zajímavost: Značné navýšení potřeby Thiaminu se projevuje v případě chronického alkoholismu z důvodu poruchy absorpce a metabolismu způsobených alkoholem.

Zdroj: Live Science, National Institute of Health, Referenční hodnoty pro příjem živin – Společnost pro výživu.

Detail

DHA (kyselina dokosahexaenová)

Popis: DHA patří mezi omega-3 mastné kyseliny a běžně se vyskytuje v rybím tuku. DHA můžeme získat také z mořských řas. Z jiných rostlinných zdrojů se získává přeměnou z kyseliny alfa-linolenové (ALA).  DHA je důležitá především pro správnou funkci mozku a srdce. Redukuje hladinu nežádoucího LDL cholesterolu a zvyšuje hladinu zdravého HDL cholesterolu, zároveň snižuje riziko infarktu. DHA je velmi důležitá pro správný vývoj plodu a rozvoj mentálních funkcí u dětí. Podporuje normální vývoj a zdravý stav očí, příznivě ovlivňuje nervový systém a zlepšuje paměť. Díky protizánětlivému působení DHA zmírňuje projevy autoimunních onemocnění jako revmatoidní artritida nebo lupénka.

Detail

Theanin

Popis: Theanin je neesenciální aminokyselina, která se přirozeně vyskytuje v zeleném čaji. Přímým působením v mozku pomáhá celkovému zklidnění organismu a navozuje stav hluboké relaxace bez nežádoucího pocitu ospalosti. Podporuje činnost mozkových alfa vln, které jsou spojené s nečinností a relaxací, ale zároveň člověka udržují v bdělém stavu a zrychlují reakce. Potlačuje stres a pomáhá dosáhnout pocitu pohody. Má také pozitivní účinky na funkci mozku, zlepšuje schopnost učení a paměť. U pacientů s ADHD (porucha pozornosti spojená s hyperaktivitou) prokazatelně zvyšuje kvalitu spánku. Užívání Theaninu redukuje projevy schizofrenie. Theanin má sladkou chuť a podporuje tak vyváženou chuť zeleného čaje.

Detail

Kakaové boby (Theobroma cacao)

Popis: Kakaový bob, další superpotravina, která obsahuje celou řadu bioaktivních živin. Je významným zdrojem antioxidantů, které chrání tělo před působením volných radikálů. Stravu bohatou na antioxidanty ocení zejména sportovci, protože cvičení zvyšuje tvorbu volných radikálů. Dále jsou kakaové boby také nejlepším zdrojem hořčíku, který je přítomen u řady enzymatických reakcí, včetně syntézy tuků, bílkovin a nukleových kyselin, svalové kontrakce a relaxace, zdraví srdce a stavby kostí. Další studie prokázala vliv konzumace kakaa na posílení vytrvalosti při cvičení. Kakao je ale také bohaté na řadu dalších minerálních látek jako je draslík nebo železo. Má celou řadu zdravotních výhod, mezi které patří například snižování rizika srdečního infarktu, mozkové mrtvice, snižování krevního tlaku a pro sportovce relaxaci svalů. Ovlivňuje pozitivně i náladu, funkci mozku a snižuje stres a deprese.

Detail

Furostanolové saponiny

Popis: Neboli saponiny Kotvičníku (Tribulus-saponiny) patří mezi stimulátory luteinizačního hormonu (lutropinu) a testosteronu, kam patří také spirostanolové saponiny a flavonoidy. Vyskytují se v nati a plodu rostliny Tribulus terrestris L., Zygophyllaceae – kotvičník zemní. Směs steroidních saponinů má afrodisiakální účinky a rostlinná část je tradičně používána při neplodnosti mužů. Saponiny mají celkově stimulační účinek s důrazem na sexuální systém (spermatogenezi – tvorbu spermií, libido sexualis – pohlavní pud, touhu). Za uvedenou bilogickou aktivitu jsou zodpovědné furostanolové saponiny a dvě hlavní složky saponinové frakce, protodisocin a protogracillin. Existuje však názor, že na účinku se podílí také spirostanolová frakce saponinů, která je ve kvantitativní převaze. U žen se po podání saponinové směsi zvyšuje hladina FSH (folikulostimulačního hormonu) a estradiolu, koncentrace testosteronu však nedoznala významných změn. Saponiny jsou používány také ke zvýšení vývoje kosterního svalstva, jako celkový stimulační prostředek, ke zvýšení pohybové aktivity a celkové životní energie. Zvyšují také objem ejakulátu. Z dalších účinků byly u saponinové frakce nalezeny diuretické a protizánětlivé účinky.

Detail

Protodioscin

Popis: Je řazen mezi hlavní obsahové látky rostliny Kotvičník (Tribulus terrestris). Tento furostalonový saponin může tvořit až 50 % ze všech účinných látek. Zvyšuje mužskou sexuální aktivitu, některé studie jej ukazují jako efektivní při ovlivňování mužské infertility (neplodnosti). Zvyšuje konverzi testosteronu na účinný DH-testosteron, který se podílí nejen na stimulaci sexuální aktivity a vývoji kosterní svaloviny, ale přispívá také ke zvýšení krevní cirkulace a zlepšení efektivity systémů pro transport kyslíku a navozuje tak pocit zdraví. Patří mezi furostanolové saponiny získávající se z natí a plodů rostliny Kotvičník zemní neboli Tribulus terrestris. Působí na podvěsek mozkový, přičemž ho stimuluje k produkci vyššího množství luteinizačního hormonu, který je transportován z mozku do krve. Krví je protodioscin přinášen do Leydigových buněk ve varlatech, kde zvyšuje množství testosteronu. Zvýšená hladina testosteronu má vliv na růst svalové hmoty, zvyšování fyzického i psychického výkonu, zlepšuje libido u obou pohlaví a vlivem lipotropních účinků má na svědomí i pokles podílu tělesného tuku. Testosteron zvyšuje sílu především před cvičením.

Detail

Bibhitaki (Vrcholák myrobalánový, Terminalia belerica)

Popis: Bibithaki je jednou ze tří složek tradiční ájurvédské léčebné směsi Triphala. Zlepšuje trávení a pomáhá při problémech s játry. Mimo to také posiluje imunitu a léčí kašel, nachlazení a bolest v krku. Odvar z bibithaki může být použit jako ústní voda, eliminuje zápach z úst i výskyt vředů.  Při vnějším užití urychluje hojení ran, vyrážek a podráždění pokožky. Bibithaki je také účinné při léčbě cukrovky, vysokého krevního tlaku a revmatických onemocnění.

Detail