Encyklopedie A-Z

Ř Š Ž Č A B C
D E F G H CH I
J K L M N O P
Q R S T U V W
X Y Z
Filozofie

 /

Kodex aliance
  1. 1Na prvním místě je pro nás vždy zákazník a jeho informovanost, upřednostňujeme otevřený, etický přístup, se zaměřením na kvalitu a možnost přímé komunikace.
  2. 2Upřednostňujeme zboží s jasným původem a seriózní historií značky.
  3. 3Upřednostňujeme složení a funkčnost produktů před jednostranným zaměřením na cenu, množství a chuť.
  4. 4Upřednostňujeme maximální čistotu, jasný původ a ověřenou formu použitých surovin.
  5. 5Upřednostňujeme produkty (kapsle, tobolky, instantní a tekuté formy) s minimalizovaným obsahem balastních aditiv, pojiv a umělých sladidel.
  6. 6V kategorii produktů živočišného původu, upřednostňujeme produkty evropského původu, které obsahují suroviny vyráběné v souladu s evropskými normami.
  7. 7Upřednostňujeme privátní/nezávislé značky před korporátními značkami zaměřenými na mass-marketing.
  8. 8Upřednostňujeme takové značky/výrobce, kteří přispívají ke zvýšení kvality a čistoty životního prostředí.

Udržitelný rybolov

Popis: Trvale udržitelný rybolov je takový způsob lovu ryb a mořských plodů, který nesnižuje populaci lovených druhů pod kritickou mez a nemá negativní vliv na ostatní druhy v rámci ekosystému tím, že by jim odebíral zdroje potravy, ničil jejich přirozené prostředí nebo je ohrožoval na životě. Udržitelný rybolov pomáhá chránit ohrožené druhy, zachovává stavy všech živočichů na zdravé úrovni, používá vybrané nedestruktivní rybářské techniky, minimalizuje spotřebu energií, chemikálií a produkci odpadu a poskytuje plnou dohledatelnost všech ryb od ulovení až po dodání na trh.

Detail

Uhličitan vápenatý

Vápenatá sůl, a dle studií relativně dobrý zdroj vápníku, který můžeme našemu tělu dodat v podobě doplňku stravy.  Užívá se také jako antacidum pro zmírnění příznaků poruchy trávení a pálení žáhy. Jelikož dostatečné množství vápníků je pro tělo velmi důležité, zejména pro naše kosti a zuby, je jeho doplňování v této podobě dobrou volbou a využívá se k prevenci osteoporózy. Také se uvádí, že samotný vápník může hrát důležitou roli v prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku, ale není to zcela podloženo. Nicméně, jeho dodávání prostřednictvím uhličitanu vápenatého může působit alespoň ochranným účinkem před tímto typem nádorovitého onemocnění. Vápník ale také podporuje činnost veškerých svalů, včetně srdečního a může se podílet i na snížení krevního tlaku u hypertoniků, i to je důvod, proč ho pravidelně doplňovat. Osobám, které mají vyšší předpoklad pro nedostatek vápníku, například s laktózovou intolerancí, může uhličitan vápenatý pomoci obnovit optimální hladiny vápníku a předcházet jeho budoucím nedostatkům.

Detail

Uhličitan hořečnatý

Bílá, prášková směs, přirozeně se vyskytující jako dolomit a magnesit, poskytující tělu široké spektrum léčivých vlastností ve formě doplňku stravy. Účinnou složkou této látky je hořčík, minerál, který tělo potřebuje, aby správně fungovalo. Je důležitý zejména pro správnou funkci ledvin, srdce a svalů. Podstatný je ale také pro kosti a zuby. Nicméně nejdůležitější funkcí je aktivace enzymů, které jsou významné pro správné fungování těla, reguluje ale i hladiny dalších minerálů a jejich přínos k výrobě energie. Právě co se týče energie, je podstatné, aby tělo mělo hořčíku dostatek. Podílí se na její tvorbě tím, že aktivuje adenosin trifosfát neboli ATP. Uhličitan hořečnatý je při řešení nedostatku hořčíku výbornou volbou, jelikož dokáže pomoci vrátit tělu minerály na správnou úroveň a zároveň jeho užívání slouží k prevenci vzniku jeho nedostatku. I pro osoby, které trápí poruchy s trávením a špatná funkce žaludečních šťáv, je tato forma hořčíku nejlepší variantou. Uhličitan hořečnatý dokáže pomoci také lidem, kteří trpí migrénami. Jeho užívání dokáže zabránit nástupu těchto bolestivých stavů.

Detail

Udržitelný palmový olej

Pojem “udržitelný” (Sustainable) znamená, že výroba podléhá kritériím udržitelného zemědělství, a tedy není uměle ničena příroda a životní prostředí. Je považován za nejbohatší zdroj vitamínu A a E. Vyrábí se z plodu africké palmy Elaiis guineensis, konkrétně z oplodí palmy. Neobsahuje cholesterol, jako ostatní rostlinné oleje, a vzhledem k  vysokému obsahu nasycených mastných kyselin, je vhodnou náhražkou ztužených tuků. Palmový olej podporuje kardiovaskulární zdraví a díky svým antioxidačním vlastnostem pomáhá předcházet různým druhům rakoviny například kůže, žaludku, prostaty, plic atd.. Dalšími studiemi bylo také zjištěno, že právě zmíněné antioxidanty pomáhají předcházet také neurologické degeneraci zastavením volných radikálů, které napadají mozek a nervové tkáně. Zvyšuje se tak ochrana před nemocemi jako je demence, Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba, či jiné mentální stavy.

Detail

Hydrogenuhličitan sodný

Hydrogenuhličitan sodný je bílá krystalická látka nebo jemný prášek. Má výrazně slanou, zásaditou chuť, připomínající chuť uhličitanu sodného.

Uhličitan, hydrogenuhličitan a sesquikarbonát sodný mají podobné spektrum využití, tudíž bývají na potravinách souhrnně označovány jako jedna látka (E500). Používají se ke kontrole kyselosti a jako kypřící látky. Hydrogenuhličitan sodný se mimo jiné objevuje v práškových směsích pro výrobu palačinek, sušenek a muffinů a jako regulátor kyselosti v rajčatových polévkách nebo šerbetech. V ČR (celé EU) smějí být v nezbytném množství přidávány ke všem potravinám i do dětské výživy a lze je také používat jako součást kypřících prostředků pro pekařské výrobky k dětským příkrmům. Jejich použití v potravinách je povoleno i v USA.

Detail