Encyklopedie A-Z

Ř Š Ž Č A B C
D E F G H CH I
J K L M N O P
Q R S T U V W
X Y Z
Filozofie

 /

Kodex aliance
  1. 1Na prvním místě je pro nás vždy zákazník a jeho informovanost, upřednostňujeme otevřený, etický přístup, se zaměřením na kvalitu a možnost přímé komunikace.
  2. 2Upřednostňujeme zboží s jasným původem a seriózní historií značky.
  3. 3Upřednostňujeme složení a funkčnost produktů před jednostranným zaměřením na cenu, množství a chuť.
  4. 4Upřednostňujeme maximální čistotu, jasný původ a ověřenou formu použitých surovin.
  5. 5Upřednostňujeme produkty (kapsle, tobolky, instantní a tekuté formy) s minimalizovaným obsahem balastních aditiv, pojiv a umělých sladidel.
  6. 6V kategorii produktů živočišného původu, upřednostňujeme produkty evropského původu, které obsahují suroviny vyráběné v souladu s evropskými normami.
  7. 7Upřednostňujeme privátní/nezávislé značky před korporátními značkami zaměřenými na mass-marketing.
  8. 8Upřednostňujeme takové značky/výrobce, kteří přispívají ke zvýšení kvality a čistoty životního prostředí.

Kůra z bílé vrby (White Willow Bark)

Popis: Kůra z bílé vrby (White Willow Bark) se již dlouhá léta používá v lidovém léčitelství. Je využívána především pro její antipyretické a analgetické účinky. Používá se při vysoké teplotě, nachlazení, chřipce, bolestech hlavy. Dokáže omezit množení některých mikroorganismů a zabránit tak infekcím. Pomáhá také při dně a revmatických onemocněních. Oproti kyselině salicylové je výrazně šetrnější ke sliznici žaludečního traktu.

Doporučená forma v rámci doplňkové stravy: doporučujeme upřednostnit formu klasických želatinových nebo celulózových (rostlinných) kapslí s volně loženým obsahem prášku, před tabletami a tekutými formami. Struktura kapsle účinně chrání volně ložený (nelepený a vysokým tlakem neovlivněný) obsah prášku před vlhnutím a oxidací. Tablety jsou naopak náchylné k vlhnutí a jsou obvykle lisovány a lepeny pod vysokým tlakem a mohou obsahovat až 80 % pojiv (lepidel) a dalších balastních složek, které zbytečně zatěžují zažívací trakt. Důvodem pro upřednostnění tabletové formy některými výrobci je nízká pořizovací cena. U tekutých forem (ampule) je opět obvykle využíván vysoký podíl syntetických aditiv, stabilizátorů a umělých sladidel. Výjimkou jsou alkoholové tinktury, které nabízejí ke kapslím nejúčinnější alternativu.

 

Detail

Kelp (Ascophyllum nodosum, Wild Wrack Seaweed)

Popis: Kelp má antibakteriální a antivirové účinky, pomáhá při spalování tuku, podporuje imunitu, zlepšuje trávení a vylučování škodlivin z organizmu. Tato mořská řasa je výborným zdrojem lehce stravitelných bílkovin a sacharidů. Je zdrojem vitamínů A, B, C, jódu, hořčíku, vápníku, síry, draslíku, železa, zinku, manganu a mědi.

Detail

Wheatgrass (Mladá pšenice)

Popis: Mladá pšenice zlepšuje trávení, posiluje imunitu, detoxikuje organismus, urychluje hojení ran, pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a optimalizuje pH krve. Působí proti únavě a vyčerpání a je tak vhodná pro sportovce a fyzicky aktivní osoby. Obsahuje velké množství chlorofylu, kyseliny listové a vitamínu B12. Je zdrojem enzymu superoxiddismutázy, který pomáhá chránit buňky a neutralizuje volné radikály.

Detail

Syrovátkový proteinový koncentrát (Whey Protein Concentrate)

Popis: Syrovátka je jednou ze složek mléčné bílkoviny (tou druhou je kasein). Vzniká při srážení mléka a dále se zpracovává (mikrofiltrace, ultrafiltrace), aby se odstranila laktóza (mléčný cukr) a další balastní látky. Jedná se o rychle stravitelný zdroj bílkovin s vysokou biologickou hodnotou, který je vhodný k použití především po tréninku. Obsahuje všechny důležité aminokyseliny, je bohatý na BCAA (větvené aminokyseliny: leucin, isoleucin, valin). Oproti syrovátkovému izolátu obsahuje více laktózy a balastních látek, na druhou stranu však při šetrném zpracování obsahuje více bioaktivních frakcí (různé typy bílkovin, které tvoří syrovátku, jako laktoglobulin, laktoferrin, laktalbumin a další).

Detail

Vrba bílá (Salix alba)

Popis: Vrba bílá neboli Salix alba je statný listnatý strom, jehož léčivé účinky jsou známy již odedávna. Vrbová kůra působí hodně podobně jako aspirin. Je to díky obsahu glykosidu salicinu, jehož chemicky vyráběná forma, kyselina acetylsalicylová, je hlavní účinnou součástí farmaceutických produktů proti chřipce (aspirin, acylpyrin). Tudíž vrba je a byla používána jako analgetikum pro bolesti všeho druhu. Bolesti hlavy, menstruační křeče, bolesti svalů, osteoartritidě, revmatoidní artritidě nebo onemocnění páteře. Jak již bylo zmíněno, bývá také využívána při chřipce, nachlazeni, horečce (jako antipyretikum), ale i při hubnutí. Už v době Hippokrata lidé radili žvýkat vrbovou kůru, což vedlo k úlevě právě při horečce a nachlazení. Také je zajímavá svým uklidňujícím účinkem při nespavosti nebo lehké depresi. Díky desinfekčním účinkům vrbové kůry je možno ji využívat také zevně při hnisavých kožních onemocnění a vyrážkách. Konzumace není doporučena těhotným a kojícím ženám, jelikož nejsou známy poznatky o bezpečnosti používání. Dále dětem, z důvodu zvýšeného rizika vzniku Reyova syndromu (poškození orgánů, zejména jater a mozku) a osobám s poruchami srážlivostí krve, onemocněním ledvin a přecitlivělostí na kyselinu acetylsalicylovou.

Detail

Syrovátkový proteinový izolát (Whey Protein Isolate)

Popis: Syrovátka je jednou ze složek mléčné bílkoviny (tou druhou je kasein). Vzniká při srážení mléka a dále se zpracovává (mikrofiltrace, ultrafiltrace), aby se odstranila laktóza (mléčný cukr) a další balastní látky. Jedná se o rychle stravitelný zdroj bílkovin s vysokou biologickou hodnotou, který je vhodný k použití především po tréninku. Obsahuje všechny důležité aminokyseliny, je bohatý na BCAA (větvené aminokyseliny: leucin, isoleucin, valin). Syrovátkový izolát obsahuje o něco méně bioaktivních frakcí bílkovin než syrovátkový koncentrát, ale má vyšší celkový podíl bílkovin a obsahuje méně laktózy a dalších balastních látek.

 

Detail

Waxy ječná mouka

Popis: Ječná mouka má podobné složení jako pšeničná mouka, ale obsahuje méně lepku a o něco více bílkovin. Zrna waxy typů ječmene obsahují vyšší množství beta glukanů než standardní odrůdy ječmene, pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi a jsou účinnou prevencí arterosklerózy a jiných kardiovaskulárních onemocnění. Waxy ječná mouka je dobrým zdrojem pomalu se uvolňujících sacharidů a vlákniny. Díky vysokému obsahu nerozpustné vlákniny snižuje vylučování žlučových kyselin a snižuje tak riziko vzniku žlučových kamenů.

Detail

Withanolidy

Popis: Withanolidy jsou účinné látky obsažené v bylině Withania somnifera (Ashwagandha). Byly u nich prokázány adaptogenní účinky, zvyšují toleranci na stres a u pacientů s chronickým únavovým syndromem bylo při jejich užívání zaznamenáno výrazné zlepšení. Regulují funkci imunitního systému, dokážou posílit oslabený imunitní systém, ale zaroveň jej také utlumit, pokud je nadměrně aktivovaný. Působí protizánětlivě a chrání tělo před bakteriálními, virovými i plísňovými infekcemi. Používají se také jako srdeční a cévní tonikum.

Detail

Mořské řasy Wakame

Mořské řasy lze využít jako přírodní multivitaminový prostředek. Mají opravdu velmi vysoký obsah vitamínů a minerálních látek.

Wakame je dlouhá řasa s temně zelenými listy. V japonském lidovém léčitelství se používá na čištění krve a posílení krevního oběhu. Má pozitivní vliv na úpravu krevního tlaku. Prospívá kvalitě vlasů a pokožky.

Extrakt z jedlých mořských řas s vysokým obsahem pigmentu s názvem fukoxanthin. Tento pigment dle metabolických a nutričních studií vykazuje pozitivní účinek na redukci tuků.

Wakame můžete konzumovat i syrovou.

Detail