Encyklopedie A-Z

Ř Š Ž Č A B C
D E F G H CH I
J K L M N O P
Q R S T U V W
X Y Z
Filozofie

 /

Kodex aliance
  1. 1Na prvním místě je pro nás vždy zákazník a jeho informovanost, upřednostňujeme otevřený, etický přístup, se zaměřením na kvalitu a možnost přímé komunikace.
  2. 2Upřednostňujeme zboží s jasným původem a seriózní historií značky.
  3. 3Upřednostňujeme složení a funkčnost produktů před jednostranným zaměřením na cenu, množství a chuť.
  4. 4Upřednostňujeme maximální čistotu, jasný původ a ověřenou formu použitých surovin.
  5. 5Upřednostňujeme produkty (kapsle, tobolky, instantní a tekuté formy) s minimalizovaným obsahem balastních aditiv, pojiv a umělých sladidel.
  6. 6V kategorii produktů živočišného původu, upřednostňujeme produkty evropského původu, které obsahují suroviny vyráběné v souladu s evropskými normami.
  7. 7Upřednostňujeme privátní/nezávislé značky před korporátními značkami zaměřenými na mass-marketing.
  8. 8Upřednostňujeme takové značky/výrobce, kteří přispívají ke zvýšení kvality a čistoty životního prostředí.

Sibiřský ženšen (Eleutherococcus senticosus)

Popis: Eleuterokok ostnitý (Eleutherococcus senticosus) pochází z východní Asie a vyskytuje se např. v Rusku, Číněm Koreji a Japonsku. Pro své pozitivní účinky bývá přirovnáván k ženšenu. Používá se jako adaptogen, který zlepšuje obranyschopnost organizmu vůči stresu a zátěži. Má pozitivní vliv na psychický stav a duševní výkonnost,  normalizuje hladinu cukru v krvi a krevní tlak. Zároveň působí jako silný antioxidant a napomáhá k udržení zdraví dýchací soustavy. Bylina také známá pod názvem čertův kořen. Výzkumy objevily významný vliv této byliny v posile imunitního systému. Svými protizánětlivými účinky tak pomáhá předcházet například různým respiračním onemocněním. Mezi další hlavní využití patří zvyšování energetické hladiny a snižování tak únavy. Zejména studenty by mohl zaujmout pozitivní vliv na kognitivní funkce, což zahrnuje schopnost zlepšovat paměť a zbystřovat reakce. Zároveň dokáže pomoci předcházet či zmírňovat neurologické poruchy jako je Alzheimerova choroba. Osoby trpící zánětlivými onemocněními, dnou či osteoartrózou, mohou sibiřský ženšen využívat ke zlepšení flexibility, funkčnosti kloubů a celkově ke snížení bolesti. Výzkumy ovšem také dokazují, že při pravidelném využívání byliny, může pomoci i regulovat hladinu cukru v krvi. Užívání je ale také dobré pro kardiovaskulární systém, snižuje krevní tlak, zvyšuje cirkulaci a snižuje celkový cholesterol. Uvádí se i příznivý vliv na rozvoj nádorových metastáz.

Detail

Ženšen nepravý (Panax pseudoginseng)

Rostlina s antibakteriálním, protizánětlivým a močopudným účinkem. Mnohdy je tento druh ženšenu využíván přímo na kůži pro svoje schopnosti zastavovat či zpomalovat krvácení. Lidé trpící častým krvácením z nosu, kteří vykašlávají či zvrací krev nebo mající krev v moči či stolici, z výše zmíněných důvodů, pomoc rostliny vyhledávají. Zároveň dokáže i rozšiřovat periferní cévy. Není tedy divu, že je používán k výrobě přípravků sloužících k léčbě koronárních a srdečních onemocnění, ale také jaterních onemocnění. Celkově stimuluje imunitní systém. Pro osoby mající problémy s vysokým cholesterolem, cukrem či krevním tlakem je také vhodnou volbou, protože je dokáže snižovat. Pomáhá také tlumit bolest např. bolest v krku a snižovat otok. Společně s dalšími bylinami může být používán k léčbě rakoviny prostaty.

Detail

Ženšen severoamerický (Panax quinquefolius)

Bylina, známá také pod názvem americký ženšen, je tradiční čínskou medicínou považována za krále bylin. Jde v podstatě o tonizující látku, pomáhající při únavě a vysušení organismu. Je využíván všude tam, kde je potřeba doplnit Qi (energii), zahrnující srdce, plíce, ledviny a slezinu, a také tam, kde je potřeba podpořit produkci tělních tekutin včetně krve. Tento druh ženšenu je často využíván pro podporu imunitního systému i z toho důvodu, že funguje jako antioxidant a je prospěšný při zánětlivých stavech. Pomáhá také při stresu a jako adaptogen dokáže zlepšovat celkové psychické a fyzické výkony. Oplývá chladivým účinkem, je tedy využíván i k odstraňování vnitřní horkosti. Tento ženšen je obecně považován za bylinu, která reguluje tělesné funkce a dokáže zmírňovat mnoho onemocnění způsobených fyziologickým stresem. Může být využíván i pro zlepšení trávení a při ztrátě chuti k jídlu, stejně tak při zvracení, zánětech tlustého střeva a žaludku.

Detail

Hořec žlutý (Gentiana lutea) extrakt z kořene

Hořec je trvalka s větvícím se léčivým kořenem. Má oválné, na konci zašpičatělé listy a velké žluté květy. Kořeny se sklízejí na podzim po odkvětu. K podpoře chuti k jídlu a k vyčištění ran jej používali již staří Egypťané. Od Řeků se dostala rostlina prostřednictvím arabských lékařů až do Asie, kde byla předepisována na trávící obtíže, bolesti v krku či artritidě. V Indii se používal hořec proti pohlavním a jaterním chorobám.

Extrakt podporuje tvorbu slin a žaludečních kyselin a tradičně se tedy používá při zažívacích potížích. Lze jej použít na vyvolání menstruace nebo k léčbě artritidy. Nepoužívejte v těhotenství a při kojení. Extrakt nepoužívejte, pokud se léčíte s krevním tlakem nebo se zažívacím ústrojím.

Detail