Encyklopedie A-Z

Ř Š Ž Č A B C
D E F G H CH I
J K L M N O P
Q R S T U V W
X Y Z
Filozofie

 /

Kodex aliance
  1. 1Na prvním místě je pro nás vždy zákazník a jeho informovanost, upřednostňujeme otevřený, etický přístup, se zaměřením na kvalitu a možnost přímé komunikace.
  2. 2Upřednostňujeme zboží s jasným původem a seriózní historií značky.
  3. 3Upřednostňujeme složení a funkčnost produktů před jednostranným zaměřením na cenu, množství a chuť.
  4. 4Upřednostňujeme maximální čistotu, jasný původ a ověřenou formu použitých surovin.
  5. 5Upřednostňujeme produkty (kapsle, tobolky, instantní a tekuté formy) s minimalizovaným obsahem balastních aditiv, pojiv a umělých sladidel.
  6. 6V kategorii produktů živočišného původu, upřednostňujeme produkty evropského původu, které obsahují suroviny vyráběné v souladu s evropskými normami.
  7. 7Upřednostňujeme privátní/nezávislé značky před korporátními značkami zaměřenými na mass-marketing.
  8. 8Upřednostňujeme takové značky/výrobce, kteří přispívají ke zvýšení kvality a čistoty životního prostředí.

Brutnák lékařský

Je to bylinka s modrými květy, která se původně pěstovala jako okrasná. Později se zjistilo, že dobře chutná, a navíc má léčivé účinky. Vůní a chutí se podobá okurkám, proto je vhodné jej přidávat zejména do salátů.

Čerstvý brutnák obsahuje velké množství vitamínu C a tříslovin, dále mangan vápník a křemík. Pokud z něj připravíte odvar, můžete ho použít na záněty močového měchýře, má diuretické a protizánětlivé účinky. Zmírňuje revma.

Může se použít i zevně ve formě obkladů, kdy mírní bolesti bércových vředů, ledvin, je účinný i proti různým kožním chorobám (akné, ekzém).

Čerstvá šťáva z listů působí jako mírné antidepresivum.