Encyklopedie A-Z

Ř Š Ž Č A B C
D E F G H CH I
J K L M N O P
Q R S T U V W
X Y Z
Filozofie

 /

Kodex aliance
  1. 1Na prvním místě je pro nás vždy zákazník a jeho informovanost, upřednostňujeme otevřený, etický přístup, se zaměřením na kvalitu a možnost přímé komunikace.
  2. 2Upřednostňujeme zboží s jasným původem a seriózní historií značky.
  3. 3Upřednostňujeme složení a funkčnost produktů před jednostranným zaměřením na cenu, množství a chuť.
  4. 4Upřednostňujeme maximální čistotu, jasný původ a ověřenou formu použitých surovin.
  5. 5Upřednostňujeme produkty (kapsle, tobolky, instantní a tekuté formy) s minimalizovaným obsahem balastních aditiv, pojiv a umělých sladidel.
  6. 6V kategorii produktů živočišného původu, upřednostňujeme produkty evropského původu, které obsahují suroviny vyráběné v souladu s evropskými normami.
  7. 7Upřednostňujeme privátní/nezávislé značky před korporátními značkami zaměřenými na mass-marketing.
  8. 8Upřednostňujeme takové značky/výrobce, kteří přispívají ke zvýšení kvality a čistoty životního prostředí.

Jetel luční (Trifolium pratense)

Má složené listy, většinou tvořené třemi lístky. Je to trvalka dosahující výšky kolem 60 cm. Má vonné jedlé kulovité květenství. Váže vzdušný dusík a obohacuje jím půdu. Je jednou z nejstarších zemědělsky pěstovaných rostlin, stejnou dobu se používá i jako léčivka. Pokud se listy vyskytly ve formě čtyřlístku, bylo to znamení štěstí. Velkého rozmachu pěstování pro léčivé účinky se dočkal jetel v 19. století. Jeho léčivé účinky jsou zpochybňovány, nicméně z něj byly izolovány látky, které působí proti nádorovému bujení. Obsahuje tokoferol (forma vitaminu E), který je silným antioxidantem. Může se použít na klimakterické potíže, je baktericidní.

Pozor, obsahuje fytoestrogeny! Ty zvyšují riziko trombózy, proto se vždy poraďte se svým lékařem, než začnete užívat terapeutické dávky jetele! Vyhněte se mu, pokud máte nebo jste měli rakovinu způsobenou estrogenem (prsu, dělohy…).