Filozofie

 /

Kodex aliance
  1. 1. Na prvním místě je pro nás vždy zákazník a jeho informovanost, upřednostňujeme otevřený, etický přístup, se zaměřením na kvalitu a možnost přímé komunikace.
  2. 2. Upřednostňujeme zboží s jasným původem a seriózní historií značky.
  3. 3. Upřednostňujeme složení a funkčnost produktů před jednostranným zaměřením na cenu a chuť.
  4. 4. Upřednostňujeme maximální čistotu, jasný původ a ověřenou formu použitých surovin.
  5. 5. Upřednostňujeme produkty (kapsle, tobolky, instantní a tekuté formy) s minimalizovaným obsahem balastních aditiv, pojiv a umělých sladidel.
  6. 6. Upřednostňujeme seriózní značky investující do vývoje a složení před značkami zaměřenými na agresivní mass-marketing.
  7. 7. Upřednostňujeme značky/výrobce, které podporují zdravý a etický životní styl

Vybíráme z vědeckých studií – Nedostatek vitamínu D je spojený s úbytkem svalové hmoty u seniorů a další studie

Nedostatečná hladina vitamínu D je spojená s úbytkem svalové hmoty a poklesem fyzického výkonu u seniorů.

Aspell 2019

Studie sledovala celkem 4175 seniorů s průměrným věkem 69,8 let. Byla měřena síla stisku rukou a provedena speciální cvičení standardizovaná pro měření zdatnosti a síly u seniorů. Senioři byli rozděleni do dvou skupiny podle hladiny vitamínu D v těle. Skupina s hladinou vitamínu < 30 nmol/L (pod třicet nanomolů na litr krevního séra) byla klasifikována jako deficientní a oproti skupině s hladinou ≥ 50 nmol/L měla největší podíl významně snížené svalové síly a výkonu. Výsledky studie tedy potvrdily souvislost mezi nedostatečnou hladinou vitamínu D a zhoršenou fyzickou kondicí. (Vitamín D přímo ovlivňuje činnost imunitního systému, stav kostí, kloubů a zubů, méně se však ví, že je důležitý i pro činnost svalů.)

Studie je dostupná zde: https://www.dovepress.com/vitamin-d-deficiency-is-associated-with-impaired-muscle-strength-and-p-peer-reviewed-fulltext-article-CIA

Suplementace probiotiky a brusinkami napomohla prevenci opakujících se infekcí močového ústrojí u žen v předmenopauzálním věku.

Koradia 2019

Dva kmeny prospěšných biokultur Lactobacilli byly dohromady spolu s brusinkovým extraktem hodnoceny z hlediska účinku na opakované infekce močového traktu u žen ve věku před menopauzou. Celkem 115 žen užívalo buď probiotika s brusinkovým extraktem nbo placebo po dobu 26 týdnů. 81 žen studii dokončilo, přičemž skupina s probiotiky a extraktem zaznamenala statisticky výrazné zlepšení – vyšší počet žen, které infekci vůbec nedostaly, kratší průběh infekce, pokud proběhla, a menší potřebu léčby antibiotiky (buď tato potřeba nebyla vůbec a nebo byla léčba kratší).

Studie je dostupná zde: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31516055

Účinek suplementace L-theaninu na symptomy stresu a kognitivní funkce u dospělých.

Hidese 2019

30 zdravých dospělých jedinců bylo pozorováno v souvislosti s účinkem L-theaninu na symptomy stresu a kognitivní funkce. Jedna skupina užívala 200 mg theaninu denně, druhá placebo. Sledovaní sami vyhodnocovali účinek pomocí zaznamenávání hodnt na škálách sledujících depresi, úzkost, kvalitu spánku a další kategorie jako např. plynulost řeči a duševní výkon. U skupiny užívající L-theanin došlo ke zlepšení ve všech kategoriích.

Studie je dostupná zde: https://www.mdpi.com/2072-6643/11/10/2362

Protizánětlivý účinek Omega-3 nenasycených mastných kyselin (PUFA) u prevence a léčby aterosklerózy a zhoršení kognitivních schopností způsobených špatným stavem cév (VCID) a demencí.

Simonetto 2019

Existuje spojení mezi aterosklerózou, VCID a zánětem. Omega-3 se v tomto směru ukazují jako účinná prevence – působí protizánětlivě. Oproti tomu nadměrné množství omega-6 působí prozánětlivě. Experimentální a klinické studie ukazují, že suplementace Omega-3 může snížit riziko vzniku různých typů aterosklerózy a kardiovaskulárních chorob.

Přehled studií je dostupný zde: https://www.mdpi.com/2072-6643/11/10/2279

Kurkumin a nervový systém

Scuto 2019

Kurkumin je považovaný za hlavní polyfenolickou sloučeninu extrahovanou z kurkumy (Curcuma longa). Několik před-klinických studií přišlo se závěry naznačujícími prospěšné účinky kurkuminu v podpůrné léčbě chorob způsobených činností volných radikálů – nejčastěji neurodegenerativních chorob. Kurkumin patří do rodiny tzv. hormetinů (látek příznivě ovlivňujících reakci těla na negativní vliv z vnějšku) a přispívá ke zlepšení buněčné odpovědi na stres.

Přehled studií je dostupný zde: https://www.mdpi.com/2072-6643/11/10/2417/htm?mc_cid=2c491ee4f8&mc_eid=f0728dcb74