Arginin

Arginin pro sportovní výkon i lepší zdraví

Arginin je semiesenciální aminokyselina, která se podílí na mnoha metabolických procesech a hraje důležitou roli při léčbě srdečních chorob a vysokého krevního tlaku. Je prekurzorem oxidu dusnatého, který rozšiřuje cévy a zvyšuje průtok krve. Arginin tedy zlepšuje krevní oběh, posiluje imunitní systém a má pozitivní vliv na mužské libido. [1] Tato aminokyselina také urychluje hojení ran [2], může se užívat pro snížení hmotnosti, protože podporuje spalování tuku. [3] Navíc také pomáhá snižovat hladinu cholesterolu. Další důležitou vlastností argininu je, že stimuluje tvorbu některých hormonů, především růstového hormonu a inzulínu.

Arginin pro sportovní výkon i lepší zdraví

Další pozitivní účinky argininu:

 • působí protizánětlivě
 • snižuje riziko arteriosklerózy a srdečního infarktu
 • zlepšuje stav cév
 • zlepšuje sportovní výkon
 • snižuje bolestivost svalů
 • zlepšuje funkci ledvin
 • detoxikace organismu
 • zlepšuje funkci mozku a mentální schopnosti
 • bojuje proti demenci
 • působí proti impotenci, erektilní dysfunkci a mužské neplodnosti
 • prevence nachlazení
 • podporuje růst vlasů [4]
 • pomáhá při léčbě cukrovky a zlepšuje inzulínovou senzitivitu [5]

Arginin se ve větším množství přirozeně vyskytuje v potravinách jako jsou vejce z volného chovu, mléčné výrobky (především jogurt, kefír, sýr), hovězí maso, drůbež, ryby, játra a vnitřnosti, sezamové, dýňové a slunečnicové semínko, mořské řasy, kokos, mandle a vlašské ořechy.

Zdraví srdce

Výzkumy ukazují, že arginin působí proti zánětu a zlepšuje stav cév a kardiovaskulárního systému, je proto velmi často doporučován kardiology. U pacientů s ischemickou srdeční chorobou může  sloužit jako účinná prevence srdečního infarktu nebo mozkové mrtvice. Používá se také pro léčbu anginy pectoris, protože brání vzniku krevních sraženin znemožňujících průtok krve.

Boj proti zánětu i stárnutí

Kromě zdraví srdce je jednou z hlavních výhod argininu jeho protizánětlivé působení a podpora imunitního systému. Arginin působí jako antioxidant - spolu s enzymem superoxiddismutázou pomáhá chránit organismus před negativním působením volných radikálů. V kombinaci s vitamínem C a omega 3 mastnými kyselinami se arginin používá pro zpomalení stárnutí a prevenci mnoha chronických onemocnění. Má také pozitivní vliv na nervový systém, protože oxid dusnatý působí v mozku jako neurotransmiter a zároveň chrání proti vnějším hrozbám. Pomáhá i snížit hladinu amoniaku v krvi a často se tak používá při léčbě metabolických poruch a poškození močové trubice. Amoniak v těle rozkládá bílkoviny a je jednou z příčin odumírání tkání, způsobuje rozklad buněk a přispívá ke vzniku zánětu.

Sportovní výkon

Arginin je znám pro svou schopnost zvýšit průtok krve, díky čemuž se do svalů dostává více kyslíku a živin. V některých případech se používá také pro zlepšení průtoku krve a zvýšení teploty v poškozených kloubech nebo studených končetinách. Arginin zvyšuje inzulínovou senzitivitu. Podle některých studií arginin může výrazně zvýšit hladinu růstového hormonu. Při dávkách 5–9 g argininu denně došlo ke zvýšení klidové hladiny růstového hormonu minimálně o 100 %, při kombinaci se cvičením bylo zvýšení ještě výraznější. [6]

Imunita, předcházení infekcím a urychlení hojení

U některých pacientů trpících nemocemi, traumaty nebo rakovinou byla zjištěna nízká hladina cirkulujícího argininu. Předpokládá se, že některé buňky, které způsobují supresi imunitního systému, zároveň způsobují nedostatek argininu, na kterém jsou závislé ochranné lymfocyty imunitního systému. Arginin se používá pro snížení rizika infekcí, zlepšení hojení ran a zkrácení doby zotavení po nemoci nebo chirurgickém zákroku. Přidává se i do léčebných mastí, protože pomáhá udržet volné proudění krve, potlačuje bolest a otok, vytváří L-prolin, který je důležitý pro syntézu kolagenu a zvyšuje antioxidační aktivitu. Arginin pomáhá při hojení popálenin a dokonce je účinný v boji proti zubnímu kazu.

Pomoc při neplodnosti

Řada studií prokázala, že se arginin podílí na procesu buněčné replikace, pomáhá zvýšit tvorbu i pohyblivost spermií. Díky zvýšení průtoku krve pomáhá také s léčbou erektilní dysfunkce. Podle některých studií může arginin pomáhat i při ženské neplodnosti, v kombinaci s N-acetylcysteinem přirozené pomáhá obnovit hormonální rovnováhu a normální sexuální funkce u žen s polycystickými vaječníky a nerovnováhou estrogenu.

Arginin alfa-ketoglutarát

Arginin alfa-letoglutarát se skládá z aminokyseliny argininu a alfa-ketoglutarátu, soli odvozené od kyseliny glutarové. Alfa-ketoglutarát je meziproduktem v Krebsově cyklu, který je jedním z hlavních procesů, kterými tělo produkuje energii a stavební látky. Alfa-ketoglutarát slouží v Krebsově cyklu k produkci energie, nebo jiných látek, např. L-glutaminu. Buňky využívají alfa.ketoglutarát především v období růstu nebo hojení ran a zranění [7] a je velmi důležitý pro opravu svalové tkáně [8]. Studie prokázala, že intravenózní podávání alfa.ketoglutarátu zabránilo snížení proteinové syntézy ve svalech pacientů po chirurgickém zákroku. [9, 10] Arginin alfa-ketoglutarát v sobě spojuje potenciální výhody argininu a alfa-ketoglutarátu, ve střevech se rozkládá na arginin a alfa-ketoglutarát a jeho působení je tak srovnatelné, jako při podávání jednotlivých látek samostatně.

 

Autor článku: Mgr. Tomáš Pavelek

Reference:

1.  Williams, J.Z., Abumrad, N. & Barbul, A. (2002) Effect of a Specialized Amino Acid Mixture on Human Collagen Deposition, Annals of Surgery, Volume 236, issue 3, (pp. 369 – 375)

2. Lavie, L., Hafetz, A., Luboshitzky, R. & Lavie, P. (2003) Plasma levels of nitric oxide and L-arginine in sleep apnea patients, Journal of Molecular Neuroscience, Volume 21, issue 1, (pp. 57-63)

3. Merimee, T.J., Lillicrap, D.A. & Rabinowitz, D. (1965) Effect of arginine on serum-levels of human growth-hormone Lancet, Volume 2, issue 7414, (pp. 668-670)

4. Wu, G.A.B., Meininger, C.J., Knabe, D.A., Baze, F.W.A. & Rhoads, J.M. (2000) Arginine nutrition in development, health and disease, Current Opinion in Clinical Nutrition & Metabolic Care, Volume 3, issue 1, (pp. 59-66)

5. Piatti, P.M., Monti, L.D., Valsecchi, G., Magni, F., Setola, E., Marchesi, F., Galli-Kienle, M., Pozza, G. & Alberti, K.G.M.M. (2001) Long-term oral L-arginine administration improves peripheral and hepatic insulin sensitivity in type 2 diabetic patients, Diabetes Care, Volume 24, issue 5, (pp. 875-880)

6. Kanaley JA. (2008) Growth hormone, arginine and exercise. Curr Opin Clin Nutr Metab Care. (pp. 50-4)

7. Aussel C, Coudray-Lucas C, Lasnier E, et al. Alpha-Ketoglutarate uptake in human fibroblasts. Cell Biol Int 1996;20:359-63.

8. Wernerman J, Hammarqvist F, Vinnars E. Alpha-ketoglutarate and postoperative muscle catabolism. Lancet1990;335:701-3.

9. Blomqvist BI, Hammarqvist F, von der Decken A, Wernerman J. Glutamine and alpha-ketoglutarate prevent the decrease in muscle free glutamine concentration and influence protein synthesis after total hip replacement. Metabolism1995;44:1215-22.

10. Hammarqvist F, Wernerman J, von der Decken A, Vinnars E. Alpha-ketoglutarate preserves protein synthesis and free glutamine in skeletal muscle after surgery. Surgery1991;109:28-36.