berberin

Berberin - přírodní antibiotikum skryté v Mahónii cesmínolisté

Mahónie cesmínolistá (Berberis aquifolium), anglicky Oregon Grape, je zhruba jeden metr vysoký zelený keř. Pochází ze Severní Ameriky, momentálně je však rozšířená na mnoha místech po světě, v České republice se hojně pěstuje jako okrasná rostlina. Mahónie je čím dál více populární zejména v USA a Kanadě, kde je používána i jako náhrada za Vodilku kanadskou (Goldenseal), kterou nadměrná poptávka přivedla až na seznam ohrožených druhů.

Berberin - přírodní antibiotikum skryté v Mahónii cesmínolisté

Mahónie obsahuje mnohé přírodní účinné složky, mezi nimiž vynikají zejména berberin a oxyacanthin a díky kterým má mnohé benefity:

 • Přírodní antibiotikum
 • Posílení imunitního systému
 • Snížení horečky
 • Proti průjmu
 • Posílení jater
 • Pomoc proti kožním problémům

Berberin lze najít v mnoha rostlinách čeledi Berberidaceae, kam patří i Mahónie. Jde o alkaloid, konkrétně o izochinolin, který se vyskytuje v kořenech a stoncích rostlin a má tmavě žlutou barvu. Účinky berberinu (1) a tedy i Mahónie jsou velmi široké, pojďme se proto věnovat těm nejdůležitějším:

Přírodní antibiotikum

Zřejmě nejdůležitější vlastností berberinu jsou jeho antibiotické schopnosti. Funguje proti širokému spektru bakterií, prvoků a hub. Ukázal se efektivní proti těmto patogenům - Chlamydia, E. coli, Salmonella typhi, Vibrio cholerae, Diplococcus pneumoniae, Shigella dysenteriae, Candida Albicans a dalším. (2) Účinek berberinu proti těmto škodlivým mikroorganismům je někdy dokonce větší než u běžně používaných antibiotik. Berberin pomáhá proti Candidě i proti plísním, které typicky doprovází užívání antibiotik. Pomáhá i proti stafylokokům a streptokokům. (3,4) Díky těmto vlastnostem pomáhá i proti přemnožení škodlivého mikrobiomu ve střevech.

Posílení imunitního systému

Berberin prokázal schopnost zvýšit přívod krve do sleziny, což vede ke zlepšení filtrace krve a produkci látek podporujících imunitní systém. Berberin také aktivuje činnost makrofágů, buněk, které obklopují a ničí bakterie, viry a nežádoucí hmotu. I proto se rostlinám s obsahem berberinu říká čističi krve. S tímto souvisí i schopnost berberinu snižovat horečku – jakmile v krvi klesá množství patogenů, snižuje se i teplota těla. Podobné je to i s průjmem – berberin doslova čistí trávící soustavu od škodlivých bakterií.

Pomoc pro játra

Pro tuto oblast je třeba ještě dalších výzkumů, ukazuje se však, že berberin zlepšuje glukózový a lipidový metabolismus, což pomáhá jedincům se steatózou jater. (5) Zároveň zvyšuje sekreci žluči a bilirubinu, a pomáhá napravovat metabolické abnormality u jedinců s jaterní cirhózou.

Pomoc proti kožním problémům

Krém s obsahem extraktu z Mahónie pomáhá proti mírné a středně závažné lupénce. (6) Pomáhá také proti dalším chronickým problémům s kůží jako je akné nebo ekzém. Mechanismus skrytý za tímto účinkem pravděpodobně leží v omezení dělení kožních buněk – keratinocytů.

Závěr

Mahónie cesmínolistá podobně jako další rostliny z čeledi Berberidaceae je zdrojem účinné la´tky zvané berberin. Ta má účinek proti patogenům, posiluje imunitní systém, játra a také pomáhá proti kožním problémům.  

Autor: Tomáš Kouřil

Zdroje:

 1. https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/berberine
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12422513/
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6272005/
 4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16379555/
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4947506/
 6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16645428/