Bromelain

Bromelain - zázračný enzym pomáhají po úrazech, alergiích a astmatu

Ananas je nejen lahodné a výrazně sladké ovoce, má ale také tajnou zbraň zvanou bromelain. Díky bromelainu a dalším enzymům, které bromelain obsahuje, je ananas doslova přírodním lékem.

Bromelain - zázračný enzym pomáhají po úrazech, alergiích a astmatu

Ananas pochází z Jižní Ameriky, je ceněnou součástí havajské lidové medicíny a z hlediska obsahu bromelainu je celosvětově jedním z nejbohatších zdrojů. (1) Bromelain samotný se skladá z několika látek zvaných endopeptidázy a dále přírodních sloučenin jako je fosfatáza, glukosidáza, peroxidáza, celuláza, escharáza a proteáza. (2) Bromelain v doplňcích stravy je obvykle získáván ze stonků spíše než ze žluté ovocné hmoty, kromě tohoto enzymu pak ananas obsahuje také vitamín C, B1, draslík, mangan a rozličné fytonutrienty. Tím nejdůležitějším elementem je ale zmíněný enzym.

Už rychlý pohled do vědecké literatury ukazuje více než 1600 článků popisujících medicinální přínosy bromelainu, mezi které patří zejména:

 • Pomoc při poruchách zažívacího traktu
 • Pomoc při zraněních a rekonvalescenci
 • Pomoc při artritidě, bolestech kloubů a osteoartritidě
 • Pomáhá při alergiích a astmatu

1.Problémy se zažívacím ústrojím

Bromelain je enzym specificky pomáhající s trávením bílkovin.  Pomáhá tělu efektivněji absorbovat živiny a dokonce i suplementy. Studie ukazují, že snižuje zánětlivost ve střevě a redukuje vylučování prozánětlivých cytokinů, které poškozují střevní stěnu. (3) Protože je bromelain velmi efektivní v léčení tkání v zažívacím traktu, je velkým přínosem při těchto chorobách: (4)

 • Zánětlivá onemocnění střev
 • Ulcerózní kolitida
 • Dyspepsie nebo peptické vředy způsobené infekcí heliobaktorem pylori
 • Rakovina tlustého střeva
 • Zácpa
 • Crohnova nemoc
 • Pálení žáhy
 • Průjem

2.Pomoc při rekonvalescenci ze zranění a operací

Protizánětlivé vlastnosti bromelainu z něj dělají skvělou alternativu pro léky proti bolesti jako je aspirin. Jedna studie zkoumala schopnost bromelainu pomoct pacientům s vytrženými třetími stoličkami – pomohl hojit ránu, snížit bolestivost a zmírnit otoky. (5) Většina pacientů, kteří podstoupí tento zákrok, má výrazné pooperační problémy, se kterými bohužel ne vždy dovedou pomoci antibiotika a analgetika. Z celkem 80 jedinců účastnících se studie popsali ti, kteří suplementovali bromelain, výrazné snížení bolesti, otoků a zarudnutí ve srovnání s jedinci, kteří užívali placebo.

3.Pomoc při bolestech kloubů a zánětech šlach

Díky protizánětlivým a analgetickým vlastnostem je bromelain vynikající pro zmírnění akutní nebo chronické bolesti kloubů. Medicínský žurnál Alternative Therapies in Health and Medicine publikoval výzkum pracující se 42 jedinci s osteoartritidou, degenerativními symptomy páteře a bolestivými klouby. Dostávali dvě 650 mg kapsle s bromelainem dvakrát až třikrát denně na prázdný žaludek. Závěr studie přinesl poznatek, že u pacientů s akutní bolestí došlo ke zlepšení až o 60 % a u těch s chronickými potížemi až o 50 %. Podle výzkumníků by bromelain mohl fungovat jako alternativa běžným lékům na artritidu. (6)

4. Pomoc při alergiích a astmatu

Studie provedená na myších přišla se zajímavými poznatky – bromelain dovede snížit alergickou reakci a zastavit zánětlivé reakce ovlivňující dýchací cesty. (7) To naznačuje, že dovede příznivě modulovat celý imunitní systém. Pomáhá totiž proti alergiím tak, že potlačuje samotnou příčinu – hyperaktivní, přehnaně sensitivní imunitní systém. Studie ukázala, že dendritické buňky CD11c a antigenní buňky DC44 utlumily po podání bromelainu svoji činnost. Což znamená, že enzym dovede přímo zacílit příčinu astmatu i alergií. Proto bromelain pomáhá většině lidí od symptomů jako je plný nos, zarudlé oči, oteklost a obtížné dýchání.

Závěrem

Kromě zmíněných benefitů se také mluví o tom, že bromelain zvládne pomoci při spalování nadbytečného tuku. Snižuje totiž formování tukových buněk a také zpomaluje metabolismus mastných kyselin a proteinů. V tomto směru je však ještě třeba další výzkum.

Autor článku: Tomáš Kouřil

Zdroje:

 1. https://draxe.com/nutrition/bromelain/
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23304525/
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18160345/
 4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15936249/
 5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28217537/
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC538506/
 7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3870104/