prostata

Přírodní řešení problémů s prostatou

Průvodním jevem přibývajících let je u mužů zvětšování prostaty. V závislosti na její velikosti může pokračující narůstání vést k benigní prostatické hyperplazii, velmi častému nezhoubnému nádoru u mužů, který přináší nepříjemné komplikace a podstatně snižuje kvalitu života. Po 50 roku věku tímto onemocněním trpí každý druhý muž.

Přírodní řešení problémů s prostatou

Zvětšení prostaty způsobuje množení buněk - prostata je vedlejší pohlavní žláza mající za úkol prodloužit životnost spermií, a hormonální změny ve vyšším věku vedou k množení buněk tohoto orgánu. Zvětšená prostata pak může nepříjemně ovlivňovat močení a sexuální výkonnost, což má vliv na kvalitu života. Symptomy hyperplazie mohou zvýšit frekvenci a intenzitu nutkání k močení a vést k nespavosti nebo infekcím močových cest.

k léčbě hyperplazie jsou dostupné konvenční léky, ty však mohou přinášet vedlejší účinky. K dispozici však jsou i alternativní cesty. Komparativní studie ukázaly potenciál speciálně selektovaných bylinek, které mohou významně redukovat symptomy zvětšené prostaty a co je podstatné - bez vedlejších účinků.

Pro péči o zvětšenou prostatu se doporučuje těchto pět bylinek:

Slivoň africká (Pygeum africanum)

Slivoň africká je domovem v sub-saharské Africe a na Madagaskaru. Tradičně se ve svých domorodých zemích konzumuje jako čaj, v Evropě je ale používán extrakt z kůry používaný pro léčbu problémů způsobených hyperplazií. Výzkum ukazuje, že 100 mg extraktu má významné protizánětlivé účinky a dokáže inhibovat činnost enzymu 5alfa-reduktáza, což ve výsledku omezuje růst prostaty a uvolňuje močové ústrojí. Ve studii s 263 muži se po 60 dnech užívání extraktu ukázalo 66% zlepšení ve srovnání s 31% u skupiny uživající placebo. (1).

Žitný pyl

Extrakt z žitného pylu pochází z mladého žita a stejně jako slivoň ukazuje pozitivní vliv na symptomy hyperplazie. Dovede regulovat hladinu testosteronu a uvolňovat svaly v oblasti močového ústrojí. Za těmito benefity stojí zejména bioaktivní látka beta-sitosterol, který je jedním z několika fytosterolů vyskytujících se téměř ve všech rostlinách. Beta-sitosterol má stejnou strukturu jako cholesterol, což znamená, že může také snížit riziko vzniku chorob srdce a cév. V souvislosti s hyperplazií je však nejdůležitější, že beta-sitosterol dovede zlepšit činnost močového ústrojí a zlepšit průtok moči u jedinců s hyperplazií. (2)

Kopřiva

Extrakt z kopřivy má podobně jako ostatní zmíněné bylinky schopnost pozitivně ovlivňovat hladinu hormonu globulin, hladinu androgenů (mužských pohlavních hormonů) a také estrogenu. Podle výzkumu s 558 muži má 300 mg extraktu z kopřivy po šesti měsících suplementace významný vliv na symptomy hyperplazie, zásadně redukuje symptomy v oblasti močového ústrojí a zlepšuje i skóre IPSS (international prostate syndrom score) - stupnici popisující stav prostaty. (3.)

Dýňové semínko

Dýňové semínko je malý zázrak - i malé množství dokáže poskytnout velké množství prospěšných tuků, hořčíku a zinku. Pro muže se zvětšenou prostatou může být velmi účinným pomocníkem. Studie zaměřená na 1400 mužů s problémy v oblasti močového ústrojí spojenými s hyperplazií prostaty, sledovala účinek 500 mg extraktu z dýňového semínka. Výsledky byly více než pozitivní - sledované symptomy a problémy spojené s močovým ústrojím se zlepšily, a ve výsledku se zvedla kvalita života. (4.)

Serenoa plazivá (Saw palmetto)

Serenoa, kterou vidíte i na úvodní fotce článku, je bylinka, která obrovsky pomáhá se zánětem pohybového ústrojí, a zároveň má pozitivní vliv i na stav prostaty. Ve Spojených Státech se v této souvislosti užívá už po staletí. Studie zkoumala účinky 320 mg extraktu ze serenoy užívaného jedinci s hyperplazií prostaty. Výsledkem bylo oproti placebo skupině významné snížení zánětu v prostatické tkáni. To ukazuje na možnost schopnost serenoy potlačovat činnost enzymu 5alfa-reduktáza.(5.)

Závěrem - úprava životního stylu

Spolu se suplementací bylinných extraktů se doporučuje také úprava životního stylu. Rizikovými faktory pro vznik hyperplazie prostaty jsou nadváha, choroby srdce a cév a diabetes typu 2. Vyplatí se přejít například na středomořský styl stravy, omezit příjem alkoholu a zavést každodenní cvičení.

Autor článku: redakce eFIA.cz

Zdroje:

  1. Barlet A, Albrecht J, Aubert A, Fischer M, Grof F, Grothuesmann HG, Masson JC, Mazeman E, Mermon R, Reichelt H, et al. Efficacy of Pygeum africanum extract in the medical therapy of urination disorders due to benign prostatic hyperplasia: evaluation of objective and subjective parameters. A placebo-controlled double-blind multicenter study. Wien Klin Wochenschr. 1990 Nov 23;102(22):667-73. German. PMID: 1702916.
  2. Wilt TJ, Ishani A, MacDonald R, Stark G, Mulrow CD, Lau J. Beta-sitosterols for benign prostatic hyperplasia. Cochrane Database of Systematic Reviews 1999, Issue 3. Art. No.: CD001043. DOI: 10.1002/14651858.CD001043. Accessed 28 May 2021.
  3. Safarinejad MR. Urtica dioica for treatment of benign prostatic hyperplasia: a prospective, randomized, double-blind, placebo-controlled, crossover study. J Herb Pharmacother. 2005;5(4):1-11. PMID: 16635963. 
  4. Vahlensieck W, Theurer C, Pfitzer E, Patz B, Banik N, Engelmann U. Effects of pumpkin seed in men with lower urinary tract symptoms due to benign prostatic hyperplasia in the one-year, randomized, placebo- controlled GRANU study. Urol Int. 2015;94(3):286-95.
  5. De Nunzio, C., Salonia, A., Gacci, M. et al. Inflammation is a target of medical treatment for lower urinary tract symptoms associated with benign prostatic hyperplasia. World J Urol 38, 2771–2779 (2020). https://doi.org/10.1007/s00345-020-03106-1
  6. https://www.viridian-nutrition.com/blog/mens-health/natural-solutions-to-managing-prostate-health
  7.