Encyklopedie A-Z

Ř Š Ž Č A B C
D E F G H CH I
J K L M N O P
Q R S T U V W
X Y Z
Filozofie

 /

Kodex aliance
  1. 1Na prvním místě je pro nás vždy zákazník a jeho informovanost, upřednostňujeme otevřený, etický přístup, se zaměřením na kvalitu a možnost přímé komunikace.
  2. 2Upřednostňujeme zboží s jasným původem a seriózní historií značky.
  3. 3Upřednostňujeme složení a funkčnost produktů před jednostranným zaměřením na cenu, množství a chuť.
  4. 4Upřednostňujeme maximální čistotu, jasný původ a ověřenou formu použitých surovin.
  5. 5Upřednostňujeme produkty (kapsle, tobolky, instantní a tekuté formy) s minimalizovaným obsahem balastních aditiv, pojiv a umělých sladidel.
  6. 6V kategorii produktů živočišného původu, upřednostňujeme produkty evropského původu, které obsahují suroviny vyráběné v souladu s evropskými normami.
  7. 7Upřednostňujeme privátní/nezávislé značky před korporátními značkami zaměřenými na mass-marketing.
  8. 8Upřednostňujeme takové značky/výrobce, kteří přispívají ke zvýšení kvality a čistoty životního prostředí.

Kyselina pantothenová (vitamín B5)

Popis: Vitamín B5, také zvaný jako kyselina pantothenová, patřící do skupiny B komplex vitamínů, je životně důležitý pro zdravý život. Je součástí koenzymu A, který se podílí na veškerých procesech látkové výměny v našem těle. Také je důležitý pro přeměnu cukrů, tuků, při produkci glukokortikoidů, pohlavních hormonů, a také při vedení nervových signálů. Podporuje tvorbu červených krvinek, syntetizuje cholesterol, pomáhá při léčbě diabetu, zpracovává další vitamíny, zejména vitamín B2 (riboflavin), a zvyšuje odolnost těla proti infekcím. Zlepšuje stav organismu při chronickém únavovém syndromu, migréně, zažívacích obtížích a některých případech alergie. Často je označován také jako vitamín krásy, protože je velmi důležitý pro zdraví kůže, vlasů a sliznic.  Má pozitivní psychologický vliv při odvykání kouření. Často se používá ke zvýšení sportovního výkonu (zejména svalstva nohou). Vyšší dávky podporují regeneraci při velkých tréninkových objemech způsobujících hormonální vyčerpání nadledvin. Také pomáhá sportovcům vyrovnat se se stresem ze závodu a z výcviku. Jeho nedostatek se může projevit například zadržováním vody v těle, nebo afty, popraskanými rty a koutky. Stejně jako všechny ostatní vitamíny této skupiny je rozpustný ve vodě a pomáhá tělu získávat energii z potravy. Jeho nadbytečné množství je vylučováno močí ven z těla bez ukládání. Nachází se např. v luštěninách, mase, vnitřnostech, ve většině druhů zeleniny, droždí, vejcích, mléku, nebo pšeničných otrubách.

Odhadované hodnoty pro přiměřený příjem:

 Věk    Vitamín B5 mg/den
 Kojenci
 0-3 měsíce  2
 4-11 měsíců  3
 Děti
 1-3 roky  4
 4-6 let  4
 7-9 let  5
 10-12 let  5
 13-14 let  6
 Dospívající a dospělí
 15-18 let  6
 19-24 let  6
 25-50 let  6
 51-64  6
 ≥ 65 let  6
 Těhotné  6
 Kojící  6