Encyklopedie A-Z

Ř Š Ž Č A B C
D E F G H CH I
J K L M N O P
Q R S T U V W
X Y Z
Filozofie

 /

Kodex aliance
  1. 1Na prvním místě je pro nás vždy zákazník a jeho informovanost, upřednostňujeme otevřený, etický přístup, se zaměřením na kvalitu a možnost přímé komunikace.
  2. 2Upřednostňujeme zboží s jasným původem a seriózní historií značky.
  3. 3Upřednostňujeme složení a funkčnost produktů před jednostranným zaměřením na cenu, množství a chuť.
  4. 4Upřednostňujeme maximální čistotu, jasný původ a ověřenou formu použitých surovin.
  5. 5Upřednostňujeme produkty (kapsle, tobolky, instantní a tekuté formy) s minimalizovaným obsahem balastních aditiv, pojiv a umělých sladidel.
  6. 6V kategorii produktů živočišného původu, upřednostňujeme produkty evropského původu, které obsahují suroviny vyráběné v souladu s evropskými normami.
  7. 7Upřednostňujeme privátní/nezávislé značky před korporátními značkami zaměřenými na mass-marketing.
  8. 8Upřednostňujeme takové značky/výrobce, kteří přispívají ke zvýšení kvality a čistoty životního prostředí.

Vápník

Popis: Vápník patří mezi nejvýznamnější minerální látky, které si tělo nedokáže vytvořit a musí ho přijímat z potravy. Kromě toho, že je hlavní součástí kostí a zubů, hraje důležitou roli při tvorbě enzymů a hormonů, které regulují trávení a metabolismus. Je nezbytnou součástí nervových vzruchů a svalové kontrakce. Také je podstatný pro krevní srážlivost a hojení ran. Dále se využívá k prevenci, ale i léčbě osteoporózy a úbytku kostní hmoty. Výzkumy také ukázaly, že kalcium snižuje výskyt rakoviny střev. Nedostatečný příjem vápníku může vést k zvýšení rizika únavové zlomeniny, ke svalovým křečem, paradentóze nebo ke vzniku roztroušené sklerózy. Hlavními zdroji vápníku jsou mléko, sýry, jogurty. Obsažen je ale i v kapustě, špenátu, řeřiše, brokolici, čočce, sardinkách, šprotech, žloutcích, nati petržele, pažitce, obilných klíčcích, mandlích a dalších. Pro zabudování vápníku do kostí tělo také potřebuje mít dostatek vitaminu D, který za normálních okolností vzniká v kůži i po nepřímém slunečním ozáření.