Vitamín A

Popis: Vitamín A patří do skupiny vitamínů rozpustný v tucích. Je důležitý především pro náš zrak, protože je nezbytný pro správnou tvorbu zrakového pigmentu, který zaručuje vcelku dobré vidění i za šera a dobré vidění barev. Působí preventivně před vznikem rakoviny, podporuje léčbu při rozedmě plic, různých dýchacích a kožních potížích, působí proti unaveným očím, na správnou funkci zvláště pohlavních sliznic, ale také dýchacího, zažívacího a močového traktu. Ovlivňuje tvorbu spermií, vajíček a správný vývoj plodu, a proto je zvlášť důležité, aby těhotné ženy měly dostatek (nikoliv nadbytek) tohoto vitaminu. Při zevní aplikaci působí příznivě také na akné, vrásky, vředy, udržuje zdravou pleť, zuby a vlasy. Sportovci v důsledku zvýšené zátěže, intenzivního dýchání a pobytu v uzavřeném prostředí s dalšími sportovci mají ideální podmínky pro šíření NHCD (nemoci horních cest dýchacích), proto je pro ně doplňování vitamínové dávky zvláště důležité.

Nejaktivnější formou vitamínu A je retinol, nacházející se v živočišných produktech jako jsou játra, vajíčka, rybí tuk, máslo a mléko. Ve velké míře je skladován v játrech. Druhým zdrojem vitamínu A jsou tzv. karotenoidy (např. betakaroten) vyskytující se v rostlinných produktech.

Nedostatek vitamínu A

Projeví se ztrátou chuti, zastavením růstu, celkovou poruchou obranyschopnosti a hlavně počínající šeroslepostí. Při značném nedostatku vitamínu A dochází k tzv. avitaminóze A, která způsobuje zejména šeroslepost končící v některých případech až úplnou slepotou.

Nadbytek vitaminu A

Nadměrné dávky vitaminu A mohou poškodit játra, po čase vyvolat zvětšení sleziny a ledvin. Počáteční mírný nadbytek vitaminu A se projevuje popraskanými rty, suchou kůží, řídnutím vlasů a obočí, zvláště u dětí se mohou objevit kostní výrůstky a bolest kloubů.  Hypervitaminóza může mít za následek také poškození plodu a vrozené defekty.

DDD (doporučená denní dávka) vitamínu A činí kolem 0,8 mg, pro dítě se pohybuje v rozmezí 0,3 –0,4 mg, v těhotenství by neměla překročit 1,2 mg a u sportovců by měla činit 2 – 3 mg denně dlouhodobě. Toxicita nastává při dlouhodobém příjmu kolem 10 – 15 mg denně. Je nutno počítat s tím, že játra obsahují vysoké množství vitamínu A, takže pokud se konzumují např. játra v tabletách pravidelně ve vyšší dávce (nad 10 – 15 g sušiny), neměl by se přijímat samotný vitamín A v tabletách.