Encyklopedie A-Z

Ř Š Ž Č A B C
D E F G H CH I
J K L M N O P
Q R S T U V W
X Y Z
Filozofie

 /

Kodex aliance
  1. 1Na prvním místě je pro nás vždy zákazník a jeho informovanost, upřednostňujeme otevřený, etický přístup, se zaměřením na kvalitu a možnost přímé komunikace.
  2. 2Upřednostňujeme zboží s jasným původem a seriózní historií značky.
  3. 3Upřednostňujeme složení a funkčnost produktů před jednostranným zaměřením na cenu, množství a chuť.
  4. 4Upřednostňujeme maximální čistotu, jasný původ a ověřenou formu použitých surovin.
  5. 5Upřednostňujeme produkty (kapsle, tobolky, instantní a tekuté formy) s minimalizovaným obsahem balastních aditiv, pojiv a umělých sladidel.
  6. 6V kategorii produktů živočišného původu, upřednostňujeme produkty evropského původu, které obsahují suroviny vyráběné v souladu s evropskými normami.
  7. 7Upřednostňujeme privátní/nezávislé značky před korporátními značkami zaměřenými na mass-marketing.
  8. 8Upřednostňujeme takové značky/výrobce, kteří přispívají ke zvýšení kvality a čistoty životního prostředí.

Annatto

Popis: Bix orellana, keř z Jižní a Střední Ameriky, běžně známý jako Annatto. Pro léčebné účely bývají využívány semena i listy. Obsahuje řadu pro tělo potřebných látek, aminokyseliny, minerály (Fe, Ca, P), vitamíny B2, B3, kyselinu listovou nebo fytochemikálie (kyanidin, kyselinu ellagovou, kyselinu salicylovou, saponiny a taniny). Významná je i přítomnost silných antioxidantů, vitamínu C, beta karotenu, norbixinu, které pomáhají předcházet poškození buněk a DNA vlivem působení volných radikálů. Vysoký obsah Ca vede k tvorbě silných kostí a k prevenci osteoartrózy, což je ocenitelné nejen sportovci. Semena i listy Annatta mají diuretické, antibakteriální a adstringentní vlastnosti. Pomáhají chránit a posilovat ledviny a také podporují obecně zdraví trávicího systému (poruchy trávení, pálení žáhy, úleva od zácpy a další). Tradičně je Annatto využíváno také jako afrodiziakum a podporuje i ztrátu tělesné hmotnosti, léčbu horečky, hepatitidy, malárie nebo úplavice. Právě semena se používají k podpoře rovnováhy a posílení jater. Mohou snižovat cholesterol a krevní tlak a také díky vysokému obsahu vlákniny můžou pomoci řídit cukrovku, přispět tak k optimalizaci hladiny inzulínu a glukózy v krvi. Semena pomáhají odvádění hlenu z plic. To by mohlo být přínosem pro onemocnění jako je astma, bronchitida nebo kašel. Sušené listy, zvané také jako Achiotec, velmi oblíbené v Peruánské bylinné medicíně, jsou zase využívány zejména ke snížení zánětu.