Encyklopedie A-Z

Ř Š Ž Č A B C
D E F G H CH I
J K L M N O P
Q R S T U V W
X Y Z
Filozofie

 /

Kodex aliance
  1. 1Na prvním místě je pro nás vždy zákazník a jeho informovanost, upřednostňujeme otevřený, etický přístup, se zaměřením na kvalitu a možnost přímé komunikace.
  2. 2Upřednostňujeme zboží s jasným původem a seriózní historií značky.
  3. 3Upřednostňujeme složení a funkčnost produktů před jednostranným zaměřením na cenu, množství a chuť.
  4. 4Upřednostňujeme maximální čistotu, jasný původ a ověřenou formu použitých surovin.
  5. 5Upřednostňujeme produkty (kapsle, tobolky, instantní a tekuté formy) s minimalizovaným obsahem balastních aditiv, pojiv a umělých sladidel.
  6. 6V kategorii produktů živočišného původu, upřednostňujeme produkty evropského původu, které obsahují suroviny vyráběné v souladu s evropskými normami.
  7. 7Upřednostňujeme privátní/nezávislé značky před korporátními značkami zaměřenými na mass-marketing.
  8. 8Upřednostňujeme takové značky/výrobce, kteří přispívají ke zvýšení kvality a čistoty životního prostředí.

Black seed oil (Nigella sativa) Egyptský kmín

Egyptský kmín, římský koriandr, černý kmín, černucha…to jsou různé názvy pro starodávnou bylinku Nigella sativa s velmi širokým záběrem vlastností. Podává se při infekcích, chřipce, při potížích s trávením, když je potřeba omezit šíření bakterií, posílit imunitu, při projevech alergií nebo vysokém tlaku. Olej ze semen obsahuje mnoho účinných látek a některé z nich se dokonce ještě nepodařilo identifikovat. Bezpečně rozpoznané jsou však už nigellon, tymochinon, thymohydrochinon a thymol, z mastných kyselin pak kyselina myristová, kyselina palmitová, kyselina linolová a linolenová. Z vitamínů zde najdeme vitamín B1, vitamín B2, vitamín B3, kyselinu listovou. Obsahuje také vápník, železo, měď, zinek, hořčík, a fosfor. Obzvláště významný je olej při onemocněních, které způsobují odolné bakterie, kvasinky a plísně.

Vlastnosti zmíněných látek mají velký význam také při rakovině, byl zaznamenán i významný vliv na játra zejména po zvýšené konzumaci alkoholu nebo léků, existují i studie zabývající se účinkem při diabetu 2. Typu. Dle výsledků je olej z kmínu schopen částečně opravit slinivku a snižuje rezistenci vůči inzulínu.Díky synergnímu působení fungují tyto látky jako adaptogen. Tak se označuje přírodní produkt, který pomáhá tělu vyrovnat se v dlouhodobém měřítku se zátěží psychickou i fyzickou a s různými změnami. Další oblastí, kde se vlastnosti oleje uplatní, jsou onemocnění kůže včetně lupénky stejně jako péče o vlasy a nehty. Olej se uplatní i při překyselení žaludku, žaludečních vředech, nadýmání, průjmu i při problémech se střevními parazity. Dokonce se odjakživa podával i při neplodnosti mužů i žen, při menstruačních problémech, při depresi, nespavosti a při vysokém cholesterolu.