Encyklopedie A-Z

Ř Š Ž Č A B C
D E F G H CH I
J K L M N O P
Q R S T U V W
X Y Z
Filozofie

 /

Kodex aliance
  1. 1Na prvním místě je pro nás vždy zákazník a jeho informovanost, upřednostňujeme otevřený, etický přístup, se zaměřením na kvalitu a možnost přímé komunikace.
  2. 2Upřednostňujeme zboží s jasným původem a seriózní historií značky.
  3. 3Upřednostňujeme složení a funkčnost produktů před jednostranným zaměřením na cenu, množství a chuť.
  4. 4Upřednostňujeme maximální čistotu, jasný původ a ověřenou formu použitých surovin.
  5. 5Upřednostňujeme produkty (kapsle, tobolky, instantní a tekuté formy) s minimalizovaným obsahem balastních aditiv, pojiv a umělých sladidel.
  6. 6V kategorii produktů živočišného původu, upřednostňujeme produkty evropského původu, které obsahují suroviny vyráběné v souladu s evropskými normami.
  7. 7Upřednostňujeme privátní/nezávislé značky před korporátními značkami zaměřenými na mass-marketing.
  8. 8Upřednostňujeme takové značky/výrobce, kteří přispívají ke zvýšení kvality a čistoty životního prostředí.

Kofein (caffeine)

Popis: Kofein se řadí mezi nootropika, což jsou látky ovlivňující funkce mozku, má však i další vlivy na činnost srdce, zvyšuje sekreci žaludečních šťáv a senzibilizuje dýchací centrum. Diureticky (močopudný) je méně účinný než teofylin nebo teobromin. Kofein je běžnou populací nejčastěji užíván ve formě kávy pro snížení pocitu únavy. Také může sloužit jako spalovač tuků, který je zvláště účinný v kombinaci např. se synefrinem, či katechiny zeleného čaje, což je podpořeno studiemi. Ve sportovní vědě se řadí mezi látky s prokázanými ergogenními účinky (výkonnost zvyšující). Mezi další účinky patří např. zvýšení oxidace tuků během fyzické zátěže, snížení bolestivosti svalů nebo zvýšení vytrvalostní výkonnosti. Kofein je alkaloid přirozeně se vyskytující v různých rostlinách a získává se polysynteticky z teobrominu a nebo úplnou syntézou např. z uracilu nebo urey. Přírodní zdroje kofeinu jsou například semeno kávovníku, list čajovníku, list maté, guarana, kakaové semeno.