Encyklopedie A-Z

Ř Š Ž Č A B C
D E F G H CH I
J K L M N O P
Q R S T U V W
X Y Z
Filozofie

 /

Kodex aliance
  1. 1Na prvním místě je pro nás vždy zákazník a jeho informovanost, upřednostňujeme otevřený, etický přístup, se zaměřením na kvalitu a možnost přímé komunikace.
  2. 2Upřednostňujeme zboží s jasným původem a seriózní historií značky.
  3. 3Upřednostňujeme složení a funkčnost produktů před jednostranným zaměřením na cenu, množství a chuť.
  4. 4Upřednostňujeme maximální čistotu, jasný původ a ověřenou formu použitých surovin.
  5. 5Upřednostňujeme produkty (kapsle, tobolky, instantní a tekuté formy) s minimalizovaným obsahem balastních aditiv, pojiv a umělých sladidel.
  6. 6V kategorii produktů živočišného původu, upřednostňujeme produkty evropského původu, které obsahují suroviny vyráběné v souladu s evropskými normami.
  7. 7Upřednostňujeme privátní/nezávislé značky před korporátními značkami zaměřenými na mass-marketing.
  8. 8Upřednostňujeme takové značky/výrobce, kteří přispívají ke zvýšení kvality a čistoty životního prostředí.

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis L.)

Rod Salvia (šalvěj) zahrnuje cca 900 druhů, z nichž mnohé se v tradiční medicíně v různých částech světa používají k léčbě řady onemocnění, včetně poruch paměti. Šalvěje obsahují velké množství bioaktivních sloučenin, z nichž některé mohou zvýšit kognitivní aktivitu a chránit před neurodegenerativními onemocněními. Neuroprotektivní a prokognitivní účinek byl potvrzen v in vitro studiích i v experimentech na zvířatech, proběhlo i několik klinických studií.

V tradiční medicíně se šalvěje používají k léčbě mnoha onemocnění, latinské jméno ostatně pochází ze slova salvare = uzdravovat. V závislosti na druhu se využívají nadzemní části, kořeny i izolované silice. Šalvěj lékařská se ve formě čaje tradičně používá k léčbě zažívacích potíží, kašle, zánětů v ústech a v krku, nadměrné-ho pocení, křečí, dny, revmatismu, deprese, poruch paměti a kožních onemocnění.  Silice slouží k léčbě onemocnění dýchacího, nervového, kardiovaskulárního a trávicího systému. Šalvěj lékařská poskytuje látku Salviae officinalis folium, která je lékopisná podle Českého lékopisu 2017. Látka obsahuje fenolické kyseliny (kyselina kávová, chlorogenová, elagová, ferrulová, rozmarýnová, ga-llová), flavonoidy (salvigenin, 5-methoxysalvigenin, genkwa-nin, hispidulin, apigenin, luteolin), diterpeny abietanového typu (kyselina  karnosová,  karnosol  = pikrosalvin,  salvin, rosmanol), triterpeny (kyselina oleanolová a ursolová a jejich deriváty), steroly (β-sitosterol) a třísloviny. Obsahuje rovněž 1–2,8 % silice.