Encyklopedie A-Z

Ř Š Ž Č A B C
D E F G H CH I
J K L M N O P
Q R S T U V W
X Y Z
Filozofie

 /

Kodex aliance
  1. 1Na prvním místě je pro nás vždy zákazník a jeho informovanost, upřednostňujeme otevřený, etický přístup, se zaměřením na kvalitu a možnost přímé komunikace.
  2. 2Upřednostňujeme zboží s jasným původem a seriózní historií značky.
  3. 3Upřednostňujeme složení a funkčnost produktů před jednostranným zaměřením na cenu, množství a chuť.
  4. 4Upřednostňujeme maximální čistotu, jasný původ a ověřenou formu použitých surovin.
  5. 5Upřednostňujeme produkty (kapsle, tobolky, instantní a tekuté formy) s minimalizovaným obsahem balastních aditiv, pojiv a umělých sladidel.
  6. 6V kategorii produktů živočišného původu, upřednostňujeme produkty evropského původu, které obsahují suroviny vyráběné v souladu s evropskými normami.
  7. 7Upřednostňujeme privátní/nezávislé značky před korporátními značkami zaměřenými na mass-marketing.
  8. 8Upřednostňujeme takové značky/výrobce, kteří přispívají ke zvýšení kvality a čistoty životního prostředí.

Zlatobýl obecný (Solidago virgaurea)

Zlatobýl obecný je trvalá bylinka z čeledi Asteraceae.

U zlatobýlu obecného se sbírá nať. Usušená nať je bez zápachu a chuti slabě svíravé. Jako účinné látky obsahuje zlatobýl třísloviny, silice, diterpeny, flavonoidy, saponiny (je u nich uváděn hemolytický účinek), fenolové kyseliny, estery organických kyselin a další. Složení účinných látek se liší u jednotlivých druhů. Tradičně se používá k léčbě močových cest, nefrolitiázy a prostaty. Studie ukazují také antioxidační aktivity, antimikrobiální aktivity. Jsou známé také antimykotické, protizánětlivé, analgetické, antikcerogenní, sedativní a hypotenzní účinky této rostliny. Funkci ledvin by měl zlepšovat tím, že snižuje vylučování bílkovin močí. U chronického onemocnění ledvin je nutné použití drogy konzultovat s lékařem.

Nesmí se užívat při otocích způsobených nedostatečností srdce nebo ledvin. Nedoporučuje pro nedostatek informací používat v době těhotenství a kojení. U citlivých lidí na obsahové látky čeledi Asteraceae by se mohla projevit alergická reakce (pyl této rostliny se řadí mezi alergeny). Pozor na zkříženou alergii s dalšími rostlinami z této čeledě.